Jak najlepiej ogrodzić działkę rekreacyjną?

Jak najlepiej ogrodzić działkę rekreacyjną?

Działka rekreacyjna stanowi swoisty azyl, oddzielony od pędzącego świata. Priorytetem jest zapewnienie warunków do odpoczynku, dlatego warto ją odpowiednio zaaranżować i dobrać właściwe ogrodzenie działki rekreacyjnej. Ogrodzenie należy dopasować do otoczenia, inne przeznaczone jest do ochrony prywatności, a inne dedykowane jest dla miejsc atrakcyjnych krajobrazowo, np. nad jeziorem, łąką. W każdym przypadku można zastosować ogrodzenie działki rekreacyjnej zarówno praktyczne i tanie.

Jakie powinno być idealne ogrodzenie działki rekreacyjnej?

Niewątpliwie podczas aranżacji działki powinno wyodrębnić się czas na zaplanowanie właściwego ogrodzenia, które z powodzeniem może stanowić spójną kompozycję z miejscem do rekreacji. Stojąc przed wyborem właściwego ogrodzenia działki należy uwzględnić przede wszystkim upodobania właściciela i przeznaczony przez niego budżet na ten cel. Jednak nie należy zapominać o spełnieniu przez ogrodzenie kluczowej funkcji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa. Stąd też ogrodzenie musi być przede wszystkim solidne i tu nie ma miejsca na kompromisy. Rozbudowany rynek ogrodzeń pozwala na znalezienie rozwiązania, które potrafi być zarówno przystępne cenowo, praktyczne i estetyczne.

Ogrodzenie działki rekreacyjnej z paneli

Ogrodzenie panelowe do ogrodzenia działki rekreacyjnej stosowane jest coraz częściej. Spowodowane jest to najczęściej łatwością montażu połączoną z niską ceną i solidnością. Do wyboru pozostają dwa surowce, z których wykonano panele: metal lub drewno. Specjaliści z zakresu projektowania ogrodów jednogłośnie wskazują, że ten typ ogrodzeń posiada ogromny potencjał z uwagi na niski koszt i łatwość dopasowania do każdej aranżacji na działki. 

Metalowe panele ogrodzeniowe charakteryzują się niską ceną, estetycznością oraz solidnością. W szczególności polecane jest stosowanie ocynkowanych paneli, które pozostaną nienaruszone przez rdzę pomimo upływu czasu. Czynnikami decydującymi o wyborze metalowych paneli najczęściej są: łatwa dostępność i krótki czas montażu. Panele ogrodzeniowe znalazły szeroki zakres zastosowania. Wykorzystywane są nie tylko w przypadku ogrodzenia działek rekreacyjnych, ale sprawdzają się także w przypadku odgrodzenia domów czy obiektów przemysłowych. 

Dla miłośników naturalnych surowców polecane są drewniane panele ogrodzeniowe. Zazwyczaj pojedyncza sztuka posiada 180 cm szerokości. Montowane są do specjalnych słupków przy pomocy wkrętów lub okuć. W zależności od upodobań, można wybrać proste , deskowe panele, pozbawione ozdobnych wykończeń albo wzbogacone o dekoracyjne kratki czy też dekory. Panele najczęściej sprzedawane są jako gotowe moduły o szerokości i wysokości wynoszącej 180 cm.

Ogrodzenie działki rekreacyjnej przy pomocy siatki drucianej

Wiele osób decyduje się na ogrodzenie działki rekreacyjnej przy pomocy siatki drucianej. W sprzedaży dostępne są siatki druciane plecione, czy nawet zgrzewane. Występują w różnych rozmiarach i kształtach oczek. Siatki druciane można dobierać ze względu na zastosowany spot i ulubioną kolorystykę. Dla osób, które poszukują mało wymagającego płotu polecany jest wybór siatki powleczonej tworzywem sztucznym lub ocynkowanej.

Do montażu ogrodzenia z siatki drucianej konieczne jest wcześniejsze zamontowanie słupów stalowych, tudzież żelbetowych, które są trwale osadzone w gruncie. Siatka powinna być przymocowywana przy zastosowaniu drutu, a odległość od cokołu lub gruntu powinna wynosić ok. 5 cm. Warto pamiętać o zabezpieczeniu słupków przy pomocy metalowych nakładek. Maksymalna wartość odstępu pomiędzy sąsiednimi słupkami nie powinna przekraczać 3 metrów. Montaż siatki należy poprzedzić bardzo dokładnym przygotowaniem terenu.

Cena siatki drucianej jest uzależniona od wielu czynników. Największy wpływ posiada rozmiar siatki i wybrany rodzaj. Średnia cena siatki drucianej o wysokości 1,5 m i długości 5 metrów wynosi ok 70 zł. Z kolei dwa razy dłuższa siata o tej samej wysokości kosztuje ok. 180 zł.

Płot drewniany jako ogrodzenie siatki rekreacyjnej

Droższą alternatywą do drewnianych paneli ogrodzeniowych są specjalne konstrukcje drewniane, które pozwalają na skuteczne odizolowanie określonej powierzchni od otoczenia. Z pewnością od wielu lat mogą poszczycić się niesłabnącą popularnością i przystępną ceną. W sprzedaży występują dwa rodzaje płotów drewnianych, a przed ich wyborem należy poznać ich charakterystykę.

Deski drewniane

Z pewnością zastosowanie desek drewnianych jako ogrodzenie działki jest bardzo dobrym posunięciem estetycznym. Umożliwiają nadanie działce swoistej sielskości, a jednocześnie pozwalają na zaznaczenie granic. Niekwestionowaną zaletą jest brak konieczności wykonania podmurówki. Deski określane są jako rygle i są montowane poziomo, stabilizowane są na wkopanych słupkach. Następnie do rygli przymocowywane są sztachety, czyli docelowe deski.

Koszt drewnianego ogrodzenia działki rekreacyjnej jest uzależniony od wybranego rodzaju drewna. Do najtańszych surowców zaliczane są sosny i świerki, w tych przypadkach mb płotu kosztuje od 60 do ok. 90 zł. 

Ogrodzenie lamelowe

Ogrodzenie lamelowe to specyficzny rodzaj drewnianego płotu ogrodzeniowego, który posiada całkowite wypełnienie. Główną jego zaletą jest całkowite osłonięcie posesji, co lepiej rzutuje na kwestię prywatności.

Cena jednego przęsła lamelowego o wymiarach 180x180 zaczyna się od 40 zł. Dodatkowo należy doliczyć akcesoria konieczne do montażu, które kosztują ok. 30-45 zł w odniesieniu do mb ogrodzenia.

Biorąc pod uwagę, że ogrodzenie jest montowane raz na kilka, kilkanaście lat, to nie warto wybierać najtańszych ogrodzeń drewnianych, ponieważ cechują się podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Żywotność ogrodzenia drewnianego jest uzależniona od zachowania odstępu od ziemi, która chroni przed gniciem surowca i pozwala na jego naturalną pracę.

Czy można zaoszczędzić na ogrodzeniu działki rekreacyjnej?

Cena ogrodzenia jest uzależniona przede wszystkim od powierzchni ogradzanej działki. Równoległy wydatek do zakupu materiałów stanowi koszt montażu, który najdotkliwiej odczuwają osoby nie posiadające żadnego doświadczenia w tym zakresie robót. Stąd też przy odrobienie umiejętności warto wybrać najprostsze rozwiązania, np. panele ogrodzeniowe, a odczuwalna oszczędność będzie na pewno spora.

Ogrodzenie działki rekreacyjnej porady

Choć w wielu przypadkach występuje ogromna swoboda przy wyborze ogrodzenia działki, to istnieją aspekty, na które należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Pozwolenie na budowę jest potrzebne w przypadku, gdy:

  • ogrodzenie przekracza wysokość 2,2 m;
  • ogradzana działka znajduje się na terenach charakteryzujących się dużymi różnicami wysokości, które wymagają wykonania muru oporowego.

Zlekceważenie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę może skutkować obowiązkiem zalegalizowania ogrodzenia w urzędzie i dostosowania go do odpowiednich wymagań. Brak pozwolenia może nawet skutkować nakazem rozbiórki.           

Komentarze:

Jak najlepiej ogrodzić działkę rekreacyjną?