Jeszcze niedawno trudno było sobie wyobrazić, aby ogrodzenie nie miało furtki. To ona bowiem umożliwia domownikom wejście na teren posesji. Kiedyś w mniej niż obecnie zmotoryzowanym społeczeństwie natomiast często można było spotkać ogrodzenia bez bramy wjazdowej. Teraz sytuacja się odwróciła. Widuje się ogrodzenia bez furtki, ale bramę ma prawie każde. Gdzie furtka jest niepotrzebna, kiedy można z niej zrezygnować i czym ją zastąpić? Sprawdźcie.

Kiedy można postawić ogrodzenie bez furtki?

Ogrodzenie stawia się nie tylko wokół domu, ale także coraz częściej wokół pól uprawnych, działek rekreacyjnych i innych terenów, które chce się zabezpieczyć. Nie zawsze w takich miejscach furtka jest potrzebna. Jeśli właściciel działki wjeżdża na nią zawsze samochodem i nikt pieszo zazwyczaj nie przekracza jej granic, można postawić tylko bramę wjazdową i ogrodzenie bez furtki. Czasem praktykuje się też to na posesjach wokół domu, jeśli podjazd jest wąski i nie ma za bardzo miejsca na zainstalowanie furtki. W świetle przepisów brama wjazdowa musi wynosić przynajmniej 2,4 metra szerokości, a furtka nie mniej niż 0,9 metra. Wynika z tego, że na zainstalowanie bramy z furtką potrzeba około 3,5 metra. Jeśli chce się zainstalować bramę przesuwną, ogrodzenie łącznie z bramą i furtką powinno mieć przynajmniej 6 metrów szerokości, jeśli nie chce się przesuwaniem bramy zastawiać furtki. Nie zawsze jest na to miejsce na wąskich działkach. Trzeba wziąć pod uwagę też fakt, że te 2,4 metra szerokości bramy to wymóg określający minimum, ale zaleca się, aby jeśli istnieje taka możliwość, ze względów bezpieczeństwa tę szerokość zwiększyć. Właściciele takich działek często to robią kosztem furtki. Nie każdemu takie rozwiązanie się podoba, ponieważ brama wjazdowa najczęściej prowadzi prosto do garażu, a nie jak furtka do drzwi wejściowych domu. Może to być nieco kłopotliwe, szczególnie podczas odwiedzin gości.

Ogrodzenie bez furtki – nowoczesne rozwiązania

Okazuje się, że producenci ogrodzeń wzięli pod uwagę, że w dzisiejszych czasach grodzi się czasem bardzo wąskie działki, na których niemożliwe jest zainstalowanie wygodnej i spełniającej wszelkie wymogi bezpieczeństwa bramy i furtki jednocześnie. Wpadli na pomysł, aby ogrodzenie bez furtki posiadało bramę, która będzie pełniła swoją funkcję, umożliwiającą wjazd samochodu, a także zawierała w sobie furtkę, umożliwiającą przejście osobie niezmotoryzowanej bez konieczności otwierania bramy na całą szerokość. Oto kilka możliwości:

- automatyczna brama przesuwna z funkcją furtki

W rozwiązaniu tym sterowana pilotem brama przesuwna jest otwierana automatycznie na szerokość zależną od potrzeb. Jeśli na teren posesji ma wjechać samochód, wówczas przesuwa się całe skrzydło do końca. Jeśli natomiast brama ma spełnić jedynie zadanie furtki, aby ktoś mógł wejść lub wyjść, przesunie się ona jedynie na szerokość furtki.

- brama skrzydłowa z funkcją furtki

To rozwiązanie na ogrodzenie bez furtki, której funkcję pełni brama panelowa skrzydłowa. Jej asymetryczna budowa pozwala na to, aby jedno węższe skrzydło pełniło rolę furtki. Kiedy będzie na posesję wjeżdżał samochód, wówczas rozwiera się oba skrzydła bramy, wąskie i szerokie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tym wypadku większe skrzydło bramy będzie potrzebowało dłuższego podjazdu niż wtedy, gdy zainstalowana jest tradycyjna brama dwuskrzydłowa.

- brama łamana z funkcją furtki

Brama harmonijkowa zaprojektowana z ciągiem pieszym to kolejne rozwiązanie dla ogrodzenia bez furtki. Sama zautomatyzowana brama złożona jest z kilku części, które podczas otwierania składają się jak harmonijka. Zainstalowana w niej furtka umożliwia wejście bez konieczności rozwierania całej bramy, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. Posiada ona tradycyjny zamek na klucz i jej otwarcie nie wymaga użycia pilota.

Ogrodzenie bez furtki – które z powyższych rozwiązań jest najlepsze?

Decydując się na ogrodzenie bez furtki, ma się do wyboru przechodzenie przez tradycyjną bramę lub wybór jednego z powyższych rozwiązań. Nie z każdego da się skorzystać na wszystkich działkach. Pierwszym kryterium wyboru powinny być więc możliwości, jakie daje sama działka. Przykładowo na terenach z podjazdami węższymi niż 5 metrów nie da się zamontować bramy przesuwnej z funkcją furtki, ponieważ podczas otwierania musiałaby ona zachodzić na ogrodzenie sąsiada. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie asymetryczna brama dwuskrzydłowa. Jest jednak jeden warunek, aby można było ją zainstalować. Podjazd musi być wystarczająco długi, aby dłuższe skrzydło mogło się otworzyć. Jeśli taki nie jest, wówczas lepiej zakupić łamaną bramę z funkcją furtki. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to rozwiązanie dosyć kosztowne. Jeśli komuś zależy na ograniczeniu kosztów przy grodzeniu domu najlepiej postawić ogrodzenie panelowe z tradycyjną bramą skrzydłową z panela. Jest ona na tyle lekka, że jej otwieranie przy przechodzeniu nie przysporzy żadnego problemu. Jeśli natomiast wielkość podjazdu na to pozwoli, warto taką bramę zamówić w wersji asymetrycznej. Wówczas przechodzenie przez nią będzie jeszcze łatwiejsze.

Czy warto zdecydować się na ogrodzenie bez furtki?

Czasami nie ma specjalnego wyboru i ogrodzenie bez furtki jest koniecznością. Dotyczy to szczególnie wąskich działek. W innym wypadku, gdy działka jest wystarczająco szeroka i dałoby się bez problemu furtkę zamontować, podjęcie takiej decyzji może być podyktowane względami praktycznymi i ekonomicznymi. Brak konieczności projektowania osobnego wejścia i ciągu pieszego, dodatkowego zakupu furtki, z której nie korzysta się często, może utwierdzić w przekonaniu, że brama z funkcją furtki będzie lepszym wyborem.

Ogrodzenie bez furtki i zainstalowanie bramy, która spełnia podwójną funkcję to nowoczesne rozwiązanie na działki z wąskim podjazdem. W niektórych sytuacjach, aby ograniczyć koszty, sprawdzi się sama brama skrzydłowa lub przesuwna. Jest to zasadne w przypadku, kiedy z furtki nie korzysta się wcale albo rzadko, a na ogrodzony teren wjeżdża się z reguły samochodem.