Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie stawu na swoim gruncie. Zakładane są do różnych celów. Niektórzy decydują się na hodowanie ryb, inni budują stawy kąpielowe, jeszcze inni zadowalają się małymi oczkami wodnymi. Mają one nie tylko przynosić wymierne korzyści mieszkańcom, ale być ozdobą terenu. Z tego względu nie każdy uważa, że ogrodzenie stawu to dobry pomysł. Ludzie boją się, że zakłóci ono estetykę tego miejsca.

Czemu warto zdecydować się na ogrodzenie stawu?

Zwolennicy teorii, że staw najpiękniej zaprezentuje się w naturalnym otoczeniu bez zasłaniających go barier, mają sporo racji. Jednakże nawet płytka woda jest realnym zagrożeniem dla małych dzieci, które ciekawość popycha do zgłębiania tajemnic natury, a nie są w stanie ocenić niebezpieczeństwa. Mimo że czasami nawet świadome zagrożenia dziecko uprzedzane przez rodziców, postanawia być ostrożne, niefortunny wypadek spowodowany śliską linią brzegową może doprowadzić do nieszczęścia. Ogrodzenie stawu, mimo że nie jest obowiązkowe, w takim wypadku, gdy wśród mieszkańców są małe dzieci, wydaje się wręcz koniecznością. Priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo dzieci, a nie obawy przed zakłóceniem odbioru wizualnego, szczególnie że obecnie istnieją już takie rozwiązania, które pozwalają zabezpieczyć teren w sposób, który nie zaburzy estetyki. Ogrodzenie stawu przed dziećmi nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto to zrobić. Zdarza się, że ktoś decyduje się na staw hodowlany, położony w pewnej odległości od domu i nie jest w stanie kontrolować na bieżąco, czy ryby są w nim bezpieczne. Dzikie zwierzęta, takie jak wydra, czy w niektórych regionach borsuk, a także inne chętnie korzystają z niezabezpieczonych stawów. Mogą pojawić się także nieproszeni wędkarze. Z tego względu ogrodzenie również jest wskazane.

Ogrodzenie stawu – co oferuje rynek?

Ogrodzenie stawu przed dziećmi powinno mieć przynajmniej 1 metr wysokości. W innych wypadkach wysokość uzależniona jest od typu wybranego ogrodzenia. Oto kilka możliwości:

- ogrodzenie z siatki

Siatka leśna może być wykorzystana szczególnie do zabezpieczenia stawu przed zwierzętami. Posiada ona drobne oczka na dole ogrodzenia a większe u góry. Dzięki temu wykazuje większą skuteczność przed przedostaniem się drobnych zwierząt. Niektóre jednak potrafią się podkopywać pod ogrodzenie. Warto więc wkopać ją w ziemię na jakieś pół metra. Takie ogrodzenie może także zniechęcić potencjalnych wędkarzy, szczególnie jeśli pojawią się przy nim tablice z informacją, że teren jest prywatny. Siatka jest tania i z tego względu używa się jej szczególnie do grodzenia większych stawów hodowlanych. Innego rodzaju siatki, z jednakowymi oczkami można użyć do zabezpieczania powierzchni oczek wodnych.

- panelowe ogrodzenie 

Panelowe ogrodzenie jest dobrym pomysłem w każdym przypadku. Jest ono nieco droższe od siatki, ale też o wiele mocniejsze i wytrzymalsze. Wykonane z ocynkowanej metodą ogniową stali może przetrwać wiele lat. Jego dodatkowym atutem w tym względzie jest to, że można wybrać sobie kolor, który wtopi się w otoczenie. Pomalowane proszkowo ogrodzenie panelowe na kolor zielony, nie tylko będzie słabo widoczne z pewnej odległości, jeśli wokół jest dużo roślinności, ale też będzie o wiele trwalsze. Eksperci zapewniają, że tak zabezpieczone przed korozją ogrodzenie przetrwa nawet kilkadziesiąt lat. Można je zamówić w różnej wielkości, ale jeśli ma być użyte jako ogrodzenie stawu przed dziećmi, trzeba wybierać takie, które mają wystarczająco zagęszczone pręty, aby dziecko nie utknęło, próbując je sforsować. Jeśli mimo zielonego koloru komuś nadal będzie przeszkadzać jego wizualna obecność, może obsadzić je roślinami, które skutecznie je zamaskują. Można do tego celu użyć także sztucznego żywopłotu. Taki płot zastosowany jako ogrodzenie przed dzikimi zwierzętami również się sprawdzi, jeśli będzie posiadał fundament, pod który nie podkopią się.

- elektryczne ogrodzenie

Polecane jest wyłącznie jako ogrodzenie stawu przed dzikimi zwierzętami. Nie nadaje się jako ogrodzenie przed dziećmi, ale może pomóc w walce w wydrami. Odstraszy je swoimi impulsami elektrycznymi w momencie, kiedy spróbują je przejść. Trzeba jednak z niego zrezygnować, jeśli w gospodarstwie są dzieci. Mogłoby to stwarzać zagrożenie dla ich zdrowia, co jest absolutnie niedopuszczalne. Wtedy pozostaje jedynie zwykłe ogrodzenie panelowe lub z siatki. Można też zastosować reflektor z czujnikiem ruchu, którego wydry nie lubią. Nowością są czujniki alarmowe przypominające wyglądem kamienie, czy wysepki. W momencie zarejestrowania większego ruchu na wodzie wydają dźwięk. Mogą być dobrym zabezpieczeniem oczek wodnych, które znajdują się blisko domu, w zasięgu wzroku i słuchu. Inaczej się nie sprawdzą, ponieważ można ich po prostu nie usłyszeć.

Jakie ogrodzenie stawu wybrać najlepiej?

Decyzję o tym, jakie ogrodzenie wybrać, trzeba podjąć po przemyśleniu i określeniu priorytetów oraz odpowiedzi na pytanie, co lub kogo przede wszystkim ma chronić. Najbardziej uniwersalną opcją jest ogrodzenie panelowe, które nadaje się zarówno jako ogrodzenie stawu przed dziećmi, jak i przed intruzami, którzy chcieliby wędkować, a także przed dzikimi zwierzętami. Jest droższe od siatki, ale stosunek wytrzymałości i trwałości do ceny przemawia zdecydowanie na jego korzyść. Jeśli do tego zamontuje się na wszelki wypadek nowoczesne czujniki ruchu na wodzie, zyska się pewność, że zdaje egzamin doskonale. Jeśli w domu nie ma dzieci, a ogrodzenie stawu ma chronić wyłącznie przed stratami poniesionymi przez szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta, wówczas można zdecydować się na ogrodzenie z pastuchem elektrycznym.

Ogrodzenie stawu to dobra decyzja, która może uchronić rodzinę przed nieszczęściem, jeśli w domu są dzieci. Może także zapobiec ponoszeniu strat przed hodowców ryb. Warto o tym pomyśleć zawczasu już na etapie projektowania stawu, wówczas łatwiej dobrać odpowiedni typ ogrodzenia i sposób jego zamaskowania, jeśli właściciel uzna to za konieczne.