Pojęcie ogrodzenie działkowe kojarzy się głównie z ogrodzeniami ogródków działkowych, ale można używać go także w stosunku to płotów okalających prywatne działki rekreacyjne, rolne, czy budowlane. W zależności od typu działki mamy różne możliwości grodzenia. Na wybranych przykładach i w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, przedstawiamy najlepsze nowoczesne ogrodzenia działkowe. Zainspiruj się i wykorzystaj na swojej działce.

Jakie ogrodzenia działkowe można postawić w Rodzinnych Ogródkach Działkowych?

Rodzinne Ogródki Działkowe najczęściej posiadają jedno zewnętrzne ogrodzenie działkowe ze ściśle określoną liczbą bram i furtek. O jego rodzaju decyduje zarząd ROD w porozumieniu z prezydium okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców. Decyzje o budowie ogrodzenia, jak i jego ewentualnych zmianach podejmowane są w oparciu o szczegółowy plan zagospodarowania ogrodu. Żaden działkowicz z osobna nie może decydować o tym samodzielnie. Gdyby tak było, mógłby powstać chaos architektoniczny, który zakłóciłby wizerunek całego terenu działkowego. Z tego względu wszelkie samowolne budowanie furtek, czy bram może podlegać karze porządkowej. Działkowicz ma natomiast pewną swobodę wyboru, jeśli chodzi o ogrodzenie działkowe wewnętrzne. Musi jednak stosować się do pewnych wymogów, które dotyczą wszystkich użytkowników ROD. Są to najczęściej wymagania dotyczące wysokości ogrodzenia i jego prześwitu, umieszczone w regulaminie ROD. Zakłada on na przykład, że ogrodzenie nie może być wyższe niż 1 m i powinno być ażurowe. Nie może ono zawierać ostro zakończonych elementów np. drutu kolczastego.

Jakie ogrodzenia działkowe najlepiej postawić w Rodzinnych Ogródkach Działkowych?

W myśl powyższych przepisów chęć zbudowania ogrodzenia wytyczającego granice działki w ramach ROD można oprzeć jedynie na wyborze określonego typu płotu. Wcześniej jednak, zanim się go postawi, trzeba powiadomić o tym zarząd ROD i jasno określić, z jakiego materiału ogrodzenie działkowe zamierza się zbudować. Oto kilka możliwości.

Metalowe ogrodzenie panelowe

Spełnia wszystkie wymogi narzucone przez ROD. Jest ażurowe, a same panele można kupić w różnych rozmiarach, także takich, które nie przekroczą 1 m. Estetycznie wykonane panele są tanie i łatwe w montażu oraz wyglądają nowocześniej niż siatka, powszechnie używana do grodzenia w latach ubiegłych. Istnieje możliwość wymiany konkretnego panelu w przypadku jego uszkodzenia. Dodatkowo taki płotek może być stelażem dla winorośli, czy innych pnących roślin.

Drewniane ogrodzenie panelowe

Jest estetyczne, a dzięki nowym technologiom używanym do obróbki drewna może posiadać motywy o dużych walorach dekoracyjnych. Jego wadą jest jednak to, że jest mniej trwałe niż metalowe i wymaga szczególnej dbałości w postaci impregnacji, czy innych zabiegów konserwujących.

Żywopłot

To najbardziej naturalne ogrodzenie działkowe, które również musi być określonej wysokości, najczęściej między działkami jest to 1 m, podobnie jak na granicy działki z wewnętrzną alejką działkową. Jedynie żywopłot rosnący przy granicy ogrodu może mieć wysokość do 2 m. Tego rodzaju żywe ogrodzenia działkowe trzeba pilnować i prowadzić tak, aby nie przerastały granic działki.

Jak budować ogrodzenia działkowe na posesjach prywatnych w zgodzie z prawem?

Ogrodzenia działkowe na terenach prywatnych można zaplanować stosownie do budżetu i zmysłu estetycznego, mając jednocześnie na uwadze funkcjonalność, bezpieczeństwo i prawo budowlane. Obecnie bez pozwolenia można stawiać ogrodzenia działkowe do wysokości 2,2 m. Jeśli ktoś chciałby postawić wyższe, musi złożyć stosowne podanie w gminie. Przepisy dotyczą także szerokości bram wjazdowych i furtek. W myśl obecnie obowiązującego prawa, brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m, a furtka powinna mieć przynajmniej 90 cm szerokości. Jeszcze zanim podejmie się decyzję, jakie ogrodzenie działkowe postawić, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Zdarzają się bowiem sytuacje, że ktoś postawi ogrodzenie, a następnie zmuszony jest je rozebrać lub przestawić, ponieważ gmina zaplanowała w tym miejscu poszerzenie drogi lub ma konkretne wymagania architektoniczne dotyczące miejscowej zabudowy.

Jakie ogrodzenie działkowe sprawdzi się najlepiej na dużej, a jakie na małej działce?

Możliwości ogrodzenia działki rekreacyjnej, ogrodu, czy działki rolnej jest wiele, ale istnieją lepsze i gorsze rozwiązania. Niektóre z nich ze względu na cenę, czy rodzaj zabudowy lub konieczność konserwacji mogą okazać się korzystne tylko dla małych działek. Tak jest np. z zastosowaniem płotu drewnianego. Jeśli nawet jako ogrodzenie działkowe małego terenu sprawdzi się, to przy grodzeniu dużej działki kłopotliwa może być konieczność zabiegów pielęgnacyjnych, jakim musi być poddawane drewno. Optymalnym i tanim rozwiązaniem do grodzenia zarówno małych, jak i dużych terenów jest natomiast metalowe ogrodzenie panelowe. To nie przypadek, że stosowane jest coraz częściej na prywatnych posesjach jako ogrodzenie działkowe. Jest tanie, łatwe w montażu i nie wymaga konserwacji. Płot panelowy zbudowany jest ze stali odpornej na korozję. Jak mówią specjaliści ds. kontroli jakości produkcji, tajemnica trwałości tego ogrodzenia tkwi w trójstopniowym sposobie wytwarzania paneli. Mogą przetrwać długie lata dzięki poddaniu ich procesowi zgrzewania, cynkowania i malowania proszkowego. Kolejną zaletą tego typu ogrodzenia działkowego jest to, że można je nabyć w różnych kolorach, a jeśli się znudzi, nadaje się do obsadzenia pnącą roślinnością, dla której jest dobrym stelażem. Jest to najbardziej uniwersalne i najtańsze spośród nowoczesnych ogrodzeń.

Jak widać, ogrodzenie panelowe sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku grodzenia dużych, jak i małych działek prywatnych. Jest też jednym z najlepszych wyborów jako ogrodzenie działkowe w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. To właśnie dzięki licznym zaletom zaczęto je doceniać i wykorzystywać na terenach prywatnych i działkach ogrodniczych, a nie jak wcześniej tylko na terenach przemysłowych.