Ogrodzenie drewniane jest często spotykane w domach jednorodzinnych. Możemy mieć z nim do czynienia także przy wyznaczaniu granicy działki przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. Ma za zadanie osłonić nieco posesję i zapewnić bezpieczeństwo obiektu. Czy na pewno? Czy rzeczywiście płoty drewniane zasługują na miano ochrony? Zastanówmy się, jakie korzyści oraz jakie ryzyko niesie za sobą taki rodzaj ogrodzenia. 

Wady i zalety ogrodzeń drewnianych 

Aby wybrać odpowiednie ogrodzenie dla swojej posesji, warto zastanowić się nad wadami i zaletami każdego z nich, a także porównać rodzaj ogrodzenia na który stawiamy, z innym typem, który np. byłby drugim w kolejności wyboru. Wtedy będziemy mieli dokładny obraz sytuacji, co pozwoli nam dokonać odpowiedniego wyboru. 

Zacznijmy więc od ogrodzenia drewnianego. To rozwiązanie pozwala nie tylko ogrodzić, ale także zaaranżować ogród w sposób dekoracyjny. Drewno bowiem jest materiałem, który poprzez odpowiednie przygotowanie, dopasowuje się do architektury krajobrazu

Płoty drewniane mogą być nie tylko połączeniem wyłącznie drewna, ale także innych materiałów, takich jak metal czy kamień. Dzięki temu jesteś w stanie dopasować rodzaj ogrodzenia do swoich indywidualnych potrzeb. Ogrodzenie drewniane jest stosunkowo niedrogie, a przy tym bardzo uniwersalne, można je montować na różne sposoby, wykorzystując do tego rozmaite aranżacje. Wystarczy tylko dopasować płot do stylu, w jakim utrzymany jest dom, a wówczas płot zapewni doskonałe uzupełnienie. 

Montaż płotu jest prosty nawet dla początkującego majsterkowicza. Drewno jest dość plastycznym materiałem, dlatego łatwo jest wbijać w niego gwoździe i wszelkiego rodzaju mocowania. Sztachety łączymy najczęściej z drewnianymi słupami, ale możemy zastosować także rozwiązanie lamelowe - wówczas deski są przymocowane do drewnianej ramy. 

Jak większość rodzajów ogrodzeń, ogrodzenia z drewna również mają swoje wady. Głównie chodzi o zastosowany materiał. Trwałość drewna nie jest zawrotna, szczególnie jeśli działają na nie stale zmieniające się warunki atmosferyczne, co ma miejsce przy tego typu ogrodzeniu. Pogoda jest nieubłagana - zmiany temperatury, kwaśny deszcz, mróz, śnieg i wszechobecna wilgoć mocno nadwyrężają płoty drewniane. Dlatego muszą być one na bieżąco konserwowane. Inaczej już po jednym sezonie płot byłby mocno osłabiony i nie mógłby pełnić już swojej funkcji tak skutecznie. 

Konserwacja wymaga nie tylko nakładów pracy, ale także dodatkowych nakładów pieniężnych, ponieważ za dobry impregnat należy dość sporo zapłacić. Kompleksową konserwację płotu należy przeprowadzać mniej więcej co 2-3 lata, aby płot nie ucierpiał aż tak bardzo. 

Ogrodzenie drewniane można natomiast na bieżąco naprawiać we własnym zakresie, biorąc pod uwagę wszelkie usterki. Można wymieniać przęsła drewniane, sztachety czy mocowania. Na skutek wilgoci, zastosowane elementy metalowe mogą z czasem ulegać korozji, dlatego warto raz na jakiś czas również odpowiednio je zabezpieczyć, a w razie potrzeby wymienić na nowe. Nie dla wszystkich możliwość częstych samodzielnych napraw jest zaletą. Jest to bowiem dodatkowa praca, dlatego nie każdy domowy majsterkowicz pragnie zdecydować się na ogrodzenie drewniane. Jest jednak dodatkowa zaleta - płot drewniany można malować na różne kolory. Na rynku dostępnych jest wiele impregnatów, które posiadają warianty kolorystyczne. 

Jakie drewno wybrać do płotu drewnianego?

Przed wyborem ogrodzenia warto też zastanowić się nad rodzajem drewna, jaki będzie idealnie pasował do naszego ogrodu. Nie chodzi tu o walory estetyczne, ale o trwałość i jakość płotu. Najczęściej wybiera się drewno krajowe, iglaste bądź liściaste. Utrzymuje ono względną trwałość przy regularnym odnawianiu. Można także zastosować bardziej odporne drewno egzotyczne, którego nie trzeba tak często konserwować, niestety jego cena może nadwyrężyć portfel przeciętnego Polaka. 

Wady i zalety ogrodzeń panelowych 

Porównajmy teraz ogrodzenie drewniane z ogrodzeniem panelowym - jednym z najczęściej wybieranych rodzajów płotów. Jest to bardzo estetyczne, trwałe ogrodzenie, którego przezierność pozwala utrzymać rośliny w dobrym stanie, a jednocześnie skutecznie odgrodzić posesję. Doskonale wpisuje się w krajobraz, jest delikatnym akcentem, który można modyfikować za pomocą przesłon, w zależności od tego, jak wiele prywatności chcemy mieć na własnej działce. 

Ogrodzenie panelowe, jak sama nazwa wskazuje, jest skonstruowane z paneli, które można kupować pojedynczo i łączyć ze sobą na różne sposoby za pomocą słupów. Materiał z którego są wykonane panele jest dodatkowo osłonięty, co zapobiega nadmiernej korozji. Co więcej, ogrodzenie panelowe możemy montować w różnych warunkach, jeśli chodzi o nachylenie terenu. Wówczas tworzy on układ schodkowy - niemniej estetyczny niż zwyczajne ustawienie paneli. 

Jeśli chodzi o cenę, ogrodzenie panelowe jest tylko odrobinę droższe od nietrwałej siatki, a przy tym bardzo solidne. Właśnie dlatego decyduje się na niego tylu konsumentów. Jego montaż jest bardzo prosty, można go wykonać jednoosobowo. Wielkość paneli możemy dopasować indywidualnie do swoich aspiracji, a w razie potrzeby, zamówić wymiary niestandardowe. 

Co warto wybrać? Ogrodzenie panelowe czy ogrodzenie drewniane? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak chcesz zaaranżować ogród, na jakim poziomie trwałości Ci zależy i co bardziej pasuje do twojej wizji. Jeśli jesteś majsterkowiczem uwielbiającym około domowe prace, sprawdzi się u Ciebie płot drewniany. Musisz jednak o niego odpowiednio dbać i liczyć się z tym, że ten rodzaj ogrodzenia ma swoją określoną żywotność. Jeśli natomiast chcesz zyskać ogrodzenie trwałe, wyglądające świetnie w każdej aranżacji, a jednocześnie nie mieć w związku z nim zbyt wiele pracy, wybierz ogrodzenie panelowe.