Drewno to ponadczasowy materiał, który idealnie sprawdza się zarówno we wnętrach jak i na zewnątrz. Stanowi elegancki dodatek i prezentuje się nowocześnie lub klasycznie. Z łatwością można je łączyć z różnymi stylami lub wykorzystać jako element wprowadzający przytulny klimat do otoczenia. Jeśli jednak chcemy cieszyć się pięknym i zadbanym drewnianym ogrodzeniem, musimy przygotować się na jego systematyczną konserwację. Jak dbać o ogrodzenie drewniane, aby zachowało swój wyjątkowy wygląd na wiele lat?

Wady drewnianego ogrodzenia

Szukając informacji o tym jak dbać o ogrodzenie drewniane, warto uświadomić sobie co mu zagraża i negatywnie wpływa na jego stan. Oczywiście na pierwszym miejscu są to warunki atmosferyczne, a w szczególności wilgoć. Drewno skutecznie pochłania wilgoć, co może powodować nie tylko jego pęcznienie w niektórych miejscach, ale również powstawanie pleśni, glonów i porostów. Postawienie drewnianego ogrodzenia na wilgotnym terenie jest bardzo ryzykowne. Kolejnym zagrożeniem jest słońce, a konkretniej promieniowanie UV, które sprawia, że drewno blaknie i się rozwarstwia. Włókna drewnianych paneli mogą ulegać kruszeniu, w efekcie czego na naszym płocie będą powstawać nieestetyczne szpary. W końcu niskie temperatury i zima, również powodują ubytki w ogrodzeniach drewnianych. 

Porada eksperta: „Nie można zaprzeczyć, że drewniane ogrodzenia prezentują się pięknie. Trzeba jednak pamiętać, że są one jednym z najbardziej wymagających z materiałów. Jak dbać o ogrodzenie drewniane? Przede wszystkim systematycznie je sprawdzać i konserwować zgodnie z zaleceniami.

Jak przygotować się do pielęgnacji drewnianego ogrodzenia?

Przygotowując się do zabiegów konserwowania drewnianego ogrodzenia warto pamiętać, że powinny być one wykonywane w określonej temperaturze – najlepiej między 5, a 20 stopniami Celsjusza. Bardzo istotne jest również to, aby drewno było całkowicie suche.

W takich warunkach preparat będą najlepiej się wchłaniać i wnikać we włókna materiału. Im wilgotniejsza pogoda oraz niższa temperatura na zewnątrz, tym środki do konserwacji drewnianego ogrodzenia będą działać mniej skutecznie. 

Warto również pamiętać, aby konserwację drewnianego ogrodzenia przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku. W ten sposób unikniemy niespodziewanych ubytków i wykwitów, które mogą bardzo szybko się rozprzestrzenić.

Jak dbać o ogrodzenie drewniane?

Pielęgnację ogrodzenia drewnianego zaczynamy od jego dokładnego oczyszczenia. Możemy je odkurzyć lub po prostu przetrzeć, tak aby pozbyć się z niego kurzu, pyłu, piasku i innych większych zanieczyszczeń. Następnie całą powierzchnię odtłuszczamy.

Porada eksperta: „Do odtłuszczenia drewnianego ogrodzenia, najlepiej użyć po prostu benzyny ekstrakcyjnej, która nie tylko usunie bardziej uciążliwe zabrudzenia, ale także żywicę czy ptasie odchody. Odpowiednio przygotuje powierzchnię do dalszych zabiegów konserwujących.”

Ostatnim etapem przygotowania powierzchni drewnianego ogrodzenia do pielęgnacji jest jej szlifowanie. Wykonujemy to przy pomocy papieru ściernego lub drucianej szczotki, które pomogą nam wygładzić ogrodzenie i usunąć resztki farb oraz innych środków do impregnacji.

Porada eksperta: „Drewniane ogrodzenie jest bardzo wymagające. Dlatego musimy często i bardzo dokładnie sprawdzać czy ma jakieś ubytki. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne, szkodniki czy zwykłe przebarwienia. Wszelkie ubytki najlepiej od razu wypełniać przy pomocy specjalnej szpachelki do drewna.”

Tak przygotowane panele ogrodzenia drewnianego możemy potraktować już odpowiednimi środkami. Jeśli podchodzimy do konserwacji po raz pierwszy, warto postawić na gruntujący impregnat ochronny, który wnika bardzo głęboko w materiał i trwale zabezpiecza go przed odbarwieniami, szkodnikami oraz uszkodzeniami. Na preparat gruntujący musimy jednak położyć środek, który skutecznie ochroni drewno przed warunkami atmosferycznymi.

Rodzaje preparatów do konserwacji ogrodzenia drewnianego

Najbardziej popularne są lakiery i bejce do drewna, które stosujemy w odpowiednich sytuacjach. Drewniane ogrodzenie lakierujemy, kiedy chcemy zachować jego naturalny kolor, z kolei bejcy używamy, aby je odbarwić, jednocześnie zachowując jego naturalną strukturę. Oba środki zabezpieczają drewniane ogrodzenie przed pleśnią i promieniowaniem UV. 

Porada eksperta: „Jeśli decydujesz się na przyciemnienie ogrodzenia bejcą, warto dodatkowo położyć na nie jeszcze warstwę bezbarwnego lakieru, która zabezpieczy materiał przed wodą i stworzy powłokę odporną na ścieranie”

Jeśli planujemy zmienić nieco kolor naszego drewnianego ogrodzenia, warto zainteresować się lakierobejcami i lazurami, które barwią, a jednocześnie chronią drewno. Impregnaty powłokotwórcze dostępne są w wielu różnych kolorach, a przy tym uwydatniają naturalną strukturę słojów oraz tworzą powłokę odporną na odbarwienia, pleśnie i glony.

Możemy również skorzystać z impregnatów rozpuszczalnikowych i olejowych, które bardzo skutecznie zabezpieczają drewno przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Są to jednak preparaty toksyczne, podczas nakładania których trzeba zachować szczególną ostrożność oraz dodatkowo zaimpregnować powierzchnię farbą lub lakierem.

Niezależnie od tego na jaki preparat się zdecydujemy musimy pamiętać, aby bezwzględnie stosować go zgodnie z instrukcją producenta. Każde opakowanie zawiera również informację na jak długo dany środek zabezpiecza drewniane powierzchnie.

Porada eksperta: „Nawet jeśli producent impregnatu reklamuje się, że jego środek zabezpiecza drewniane powierzchnie do 6 lat, warto po każdym sezonie sprawdzić stan ogrodzenia. Czasami możemy mechanicznie uszkodzić jego powierzchnię, a wtedy pod powierzchnię lakieru dostanie się wilgoć i może dość szybko się rozprzestrzenić.”

Zalety dbania o ogrodzenie drewniane

Drewniane ogrodzenie dodają uroku przydomowemu terenowi. Są naturalne, eleganckie i pięknie się prezentują. Wymagają jednak systematycznej pielęgnacji. Czy warto dbać o ogrodzenie drewniane? Zdecydowanie tak. Systematyczne sprawdzanie po każdym sezonie stanu naszego płotu oraz bieżące konserwowanie go profesjonalnymi środkami, daje nam gwarancję, że nasze drewniane ogrodzenie będzie się pięknie prezentowało przez długie lata. Unikniemy w ten sposób uciążliwych szkodników, pęknięć i plam, wyblakłych od słońca.

Zadbane drewniane ogrodzenie nie będzie podatne na wilgoć, a co za tym idzie na jego powierzchnie nie powstaną pleśnie, grzyby i inne wykwity, które jak wiadomo mogą być dla nas niebezpieczne. Wszelkiego rodzaju grzyby mogą zanieczyszczać nie tylko powietrze w okolicy, ale także trafiać na meble ogrodowe czy do jedzenia. Nieodpowiednia konserwacja i zaniedbanie ogrodzenia drewnianego, może zatem mieć istotny wpływ na nasze zdrowie.