Ogrodzenie własnej posesji wydaje się być rzeczą całkiem normalną i bezproblemową. Oczywiście jest to jedna z przyjemniejszych części budowy domu i aranżacji przestrzeni wokół niego. Zanim jeszcze zaczniemy budowę, zastanawiamy się, kiedy ogrodzić działkę. Nie każdy zaś wie, że ta czynność jest usankcjonowana prawem. Dlaczego? Czym różni się ogrodzenie tymczasowe od stałego? Czy możemy stworzyć takie ogrodzenie, które posłuży nam znacznie dłużej, niż tylko na chwilę? O tym wszystkim w artykule! 

Czy musimy ogrodzić działkę? 

Jak się okazuje, ogrodzenie działki podczas budowy jest naszym obowiązkiem – ogrodzenie działki po zakończeniu budowy nie. Wiele osób nie rozumie tego zapisu i jego zasadności. W końcu zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa i komfortu na swojej posesji już po tym, jak wprowadzimy się do nowego domu. Zazwyczaj ogrodzenie stawia się na etapie wykańczania domu, ale przepisów nie można omijać – musimy ogrodzić działkę już na samym początku budowy. Dlaczego? Otóż, jak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych:

Rozdział 3. Zagospodarowanie terenu budowy:

Par. 8. Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie: 

1) ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych; 

 (...) 

Par. 9.1. Teren budowy lub robót należy odgrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.

Z zapisu tego jasno wynika, że już przed rozpoczęciem budowy, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ogrodzić teren i zapobiec przedostawaniu się na niego osób nieupoważnionych. Zapewnienie bezpieczeństwa osobom postronnym to jeden z najważniejszych obowiązków inwestora, podczas budowy domu. Należy wówczas ogrodzić teren ogrodzeniem tymczasowym

Ogrodzenie tymczasowe 

O ogrodzeniu tymczasowym pisaliśmy osobny artykuł, aby dokładnie wyjaśnić jego sens. Ma on na celu zapewnienie bezpieczeństwa przechodniom, ale jednocześnie powinien umożliwiać bezproblemowe wejście oraz wjazd na teren budowy osobom do tego upoważnionym. Jakie ogrodzenie tymczasowe wybrać? Wielu inwestorów, szczególnie komercyjnych, stosuje zwykłą blachę do ogrodzenia terenu, a przy okazji wjazdu na teren budowy ciężkich maszyn, jedna blacha jest odsuwana. 

Oprócz tego wiele razy na budowach możemy spotkać również siatkę ogrodzeniową lub ogrodzenia panelowe – to bardzo łatwy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa w korzystnej cenie. Siatka jest tanim materiałem tudzież momentami może być problematyczna, szczególnie w sytuacjach, w których na budowę muszą wjechać większe samochody czy maszyny budowlane. A co z ogrodzeniem stałym? Po jakim czasie możemy stawiać właściwe ogrodzenie?

Kiedy ogrodzić działkę na stałe? 

Ogrodzenie na stałe to zupełnie inny rodzaj płotu. Ma ono zapewnić bezpieczeństwo domowników, przebywających na posesji. Musi być więc solidne, trwałe, odporne na korozję, estetyczne i w pewnym stopniu dopasowane do stylu posesji. 

Wydawałoby się, że ogrodzenie stałe można postawić w każdej chwili. Nie jest to jednak sprawa tak oczywista. Musimy pamiętać o dwóch podstawowych czynnikach. Stosując wcześniej ogrodzenie tymczasowe, należy je szybko zdemontować i stosunkowo szybko postawić nowe ogrodzenie stałe. Dopóki budowa się nie zakończy, powinniśmy wybierać taki rodzaj ogrodzenia, który jest łatwy w montażu, np. ogrodzenie panelowe. To świetny sposób na szybkie zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Ogrodzenie to jest stworzone z dobrej jakości materiału, który zabezpieczony proszkowo, gwarantuję ochronę przed korozją. 

Drugą sytuacją, o której należy pamiętać przy stawianiu ogrodzenia w trakcie budowy, jest wspomniany wcześniej wjazd na teren budowy ciężkich maszyn, które mogłyby uszkodzić poszczególne elementy ogrodzenia. Dlatego stały płot należałoby montować dopiero wtedy, kiedy najcięższe prace budowlane zostaną już wykonane. Pamiętajmy również, że do postawienia wielu rodzajów ogrodzeń, potrzebne jest równanie terenu. Ma to ogromne znaczenie na symetrię płotu, jego stabilność i możliwość odpowiedniego wymierzenia odległości. Ten proces odbywa się praktycznie na samym końcu budowy, ponieważ wcześniej nie miałoby to sensu.

Kiedy ogrodzić działkę i jak wybrać odpowiedni rodzaj ogrodzenia?

Wiele osób wybiera ogrodzenie tymczasowe z myślą o pozostawieniu go po budowie. Ma ono wówczas pełnić funkcję ogrodzenia tymczasowego jeszcze na kilka lat po zakończeniu prac. Dlaczego? Wydatki na budowę domu często przewyższają możliwości inwestorów i dlatego właśnie wymarzone ogrodzenie stawiają oni dopiero po kilku latach od wybudowania domu. To sytuacja zupełnie naturalna. Ale co oznacza taka decyzja? Ogrodzenie tymczasowe powinno być jak najbardziej solidne, skoro ma posłużyć kilka lat. 

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrodzenia drewnianego. Dobrze zaimpregnowane sztachety sprawdzą się nie tylko podczas budowy, ale także już po jej zakończeniu. Zapewnią bezpieczeństwo, prywatność i komfort przebywania na własnej posesji. Ogrodzenie drewniane powinno być jednak dokładnie zabezpieczone specjalnym impregnatem, aby nie niosły za sobą widma korozji biologicznej, wywołanej czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz, deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. 

Oprócz ogrodzenia drewnianego, doskonale sprawdzi się także ogrodzenie panelowe, do którego można dokupić w każdej chwili poszczególne moduły. To świetne rozwiązanie do każdego typu posesji, ponieważ jego uniwersalna estetyka, znakomicie komponuje się z wieloma aranżacjami budynku i ogrodu. Montaż ogrodzenia panelowego jest bardzo łatwy i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi budowlanych, dlatego praktycznie każdy jest w stanie postawić je samodzielnie. 

Należy pamiętać, aby przy wyborze ogrodzenia, które ma być postawione na stałe, kierować się własnym gustem oraz odczuciami estetycznymi. Jeśli mamy na względzie również cenę, z pewnością powinniśmy wybrać takie rozwiązanie, w którym korzystna cena idzie w parze z dobrą jakością. Ogrodzenie panelowe jest takim właśnie wyjściem z sytuacji – łączy w sobie szybki i łatwy montaż, funkcjonalność, a także korzystną cenę.