Budowa domu skłania inwestorów do podejmowania wielu decyzji budowlanych. Muszą one jednak uwzględniać wszelkie zasady, których obowiązywanie jest usankcjonowane ustawami i przepisami prawa budowlanego. Bardzo ważną kwestią, nie tylko estetyczną, jest budowa ogrodzenia. Wiele razy na budowach widzimy ogrodzenie tymczasowe i zastanawiamy się wówczas, po co właściwie się je stawia. Otóż okazuje się, że konstrukcja płotu tymczasowego jest jednym z obowiązujących przepisów – lecz niedosłownie. Jak ogrodzenie tymczasowe wygląda w ramach prawa i dlaczego, mimo, iż nie mamy przymusu go stawiać, powinniśmy je na budowie uwzględnić? O tym wszystkim w artykule. 

Po co stosuje się ogrodzenie tymczasowe? 

Ogrodzenie budujemy z wielu powodów. Przede wszystkim z racji tego, że na swojej posesji chcemy czuć się swobodnie i pragniemy zachować pewną prywatność na własnym terenie. Nie chcemy także, aby sąsiedzi czy przechodnie zaglądali nam do środka. Ponadto dużym argumentem, przemawiającym za budową ogrodzenia jest również kwestia bezpieczeństwa, bowiem mając ogrodzoną działkę, nie boimy się, że dziecko czy zwierzak domowy, uciekną nam poza posesję. Z drugiej strony ogrodzenie tymczasowe czy jakiekolwiek inne, chroni nas przed ingerencją ze strony obcych – również tych, którzy nie mają dobrych zamiarów względem naszego domu. 

Często na budowach możemy spotkać ogrodzenia, które już na pierwszy rzut oka mówią nam o swojej krótszej żywotności. Nie chodzi tu o trwałość materiału, lecz czas korzystania z danego rozwiązania. Po co właściwie ogrodzenie tymczasowe stosuje się tak często na prywatnych posesjach? Okazuje się, że jest to ujęte w ramach prawa budowlanego, którego przestrzeganie jest naszym obowiązkiem, jako inwestorów. Wiele osób nawet nie zastanawia się nad tą kwestią, zanim podejmie decyzję o budowie domu, czy jakiegokolwiek innego budynku. 

Z tytułu prawa nie wynika jasno, że takie ogrodzenie należy zastosować, lecz śmiało mówi o bezpieczeństwie i ograniczeniu dostępu osób nieupoważnionych na teren budowy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych mówi wyraźnie:

Rozdział 3. Zagospodarowanie terenu budowy:

Par. 8. Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

1) ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych;

(...) 

 Par. 9.1. Teren budowy lub robót należy odgrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. 

 Par. 9.2. Jeżeli ogrodzenie budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, w razie potrzeby zapewnić stały nadzór. 

 Par.10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5m. 

Przepisy te jednoznacznie wskazują, że wejście na budowę powinno być zagrodzone dla osób nieupoważnionych i w tym zakresie należy zapewnić im maksimum bezpieczeństwa. Ponadto, jeśli ogrodzenie nie jest możliwe, należy zapewnić bezpieczeństwo w inny sposób, m.in. poprzez nadzór całodobowego stróża, który nieustannie pilnuje terenu budowy. 

Czy warto budować ogrodzenie tymczasowe? 

Zdecydowanie tak, ponieważ postawienie ogrodzenia stałego, zazwyczaj dość kosztownego, nie jest dobrym pomysłem na etapie budowy. Przede wszystkim ze względu na to, że wiele rodzajów płotów wymaga postawienia podmurówki, a to mogłoby kolidować z późniejszym równaniem i zagospodarowaniem terenu działki. Ponadto wjazd ciężkich sprzętów na teren mógłby grozić uszkodzeniem konstrukcji płotu, dlatego właśnie ogrodzenie tymczasowe jest niezastąpione. Jaka powinna być jego najważniejsza cecha? Przede wszystkim jego łatwy demontaż, właśnie na wypadek wjazdu dużych pojazdów czy sprzętów. Z tego względu można wyróżnić kilka ciekawych propozycji, które są świetnym rozwiązaniem tymczasowym dla ogrodzenia budowy. 

Ogrodzenie tymczasowe – rodzaje 

Ogrodzenie pełne z blachy – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na większe budowy komercyjne i państwowe. Blacha jest tanim materiałem, a jednocześnie świetnie grodzi teren. Nie pozostawia ażurowości, dzięki temu przechodnie nie widzą, co dzieje się na budowie. Brak dostępu zwiększa bezpieczeństwo, a dodatkowo osłania przed słońcem osoby wykonujące prace budowlane. Zastosowanie mało kosztownej blachy na dość dużym terenie niekiedy naprawdę ratuje sytuację i pozwala nieco zaoszczędzić. Szczególnie jeśli w perspektywie mamy postawienie wymarzonego ogrodzenia na stałe, które może wiązać się z naprawdę wysokimi kosztami. 

Ogrodzenie ażurowe – to najlepsze rozwiązanie na budowy prywatne. Najczęściej wybiera się ogrodzenie z siatki lub ogrodzenie panelowe. Modułowe konstrukcje są absolutnie funkcjonalne, ponieważ pojedyncze panele możemy szybko zdemontować, jeśli chcemy wprowadzić na budowę większą maszynę. To ułatwia pracę i zapewnia mnóstwo możliwości. 

  • Siatka niestety nie jest zbyt trwałym rozwiązaniem i szczerze mówiąc nie chroni ani posesji, ani osób przebywających w pobliżu budowy. Łatwo ją sforsować, a nawet przeskoczyć, dlatego rzadko stosuje się ją do ogradzania budowy. Nie możemy też zdemontować jej kawałka, ponieważ jest ona nawinięta i mocno naciągnięta na słupy. 
  • Ogrodzenie drewniane w postaci dużych desek, to jedno ze stosowanych powszechnie rozwiązań. Montuje się je stosunkowo szybko i łatwo, a materiał można pozyskać nawet z odpadów budowlanych. Jego jedyny mankament wskazuje głównie na fakt, że akurat to ogrodzenie tymczasowe posiada zazwyczaj duże przerwy, dlatego przejście przez konstrukcję, nie stanowi w zasadzie większego problemu. 
  • Ogrodzenie panelowe – dobra jakość w bardzo przystępnej cenie. Panele można łatwo demontować, co absolutnie nie ogranicza możliwości wjazdu na teren. Ocynk zapewnia trwałość, dlatego to rozwiązanie jest też cenione przez inwestorów również z innych przyczyn. Po zakończeniu budowy, kiedy fundusze są już mocno ograniczone, ogrodzenie panelowe nie jest już tylko ogrodzeniem tymczasowym, ale zostaje na dłużej. Wówczas inwestorzy mają czas, aby zebrać fundusze na nowy płot. Nie każdy jednak decyduje się na drogie i zobowiązujące ogrodzenia –płot panelowy zostaje wówczas na stałe i świetnie wpisuje się w architekturę terenu.