Podczas budowy ogrodzenia, a właściwie już na etapie jego wyboru, w głowie inwestora pojawia się mnóstwo pytań. Jaki materiał, jaka wysokość, jakie funkcje powinno spełniać, czy ma być zakończone łagodnie czy ostro? Wszystkie te pytania pozostawiają wiele niewiadomych, jednak zanim decyzja zostanie podjęta, należy odpowiedzieć sobie na wszystkie te pytania. Jednym z nich jest także to, mówiące o ażurowości ogrodzenia. Właściwie na czym dokładnie polega ta cecha? Jaki rodzaj wybrać – ażurowe czy pełne? Czy znamy wady i zalety obu rozwiązań? To wszystko wyjaśniamy w artykule! 

Co to znaczy, że płot jest ażurowy? 

Ażurowość ogrodzenia polega na zastosowaniu materiału na części powierzchni paneli ogrodzeniowych. Zostawione luki oferują przezierność, dzięki czemu ogrodzenie uniemożliwia dostęp z zewnątrz, lecz jednocześnie nie zaciemnia działki i pozwala podziwiać widoki poza terenem posesji. Ponadto ogrodzenie ażurowe umożliwia odpowiedni przepływ powietrza i nie tworzy pewnego rodzaju fortecy ochronnej. 

Ogrodzenie ażurowe – po co je stosować?

Wiele osób zastanawia się nad rodzajem ogrodzenia, które może zastosować na swojej posesji. Biorąc pod uwagę wszystkie typy ogrodzeń oraz ich cechy charakterystyczne, warto zastanowić się nad ich funkcjami. Z pewnością na szczególną uwagę zasługuje ogrodzenie ażurowe. To specyficzny i bardzo praktyczny rodzaj płotu. Ogrodzenie ażurowe posiada wolne przestrzenie, dzięki którym zyskujemy mnóstwo zalet, zarówno dla nas, jak i naszej posesji. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na uniwersalność takiego rozwiązania, ponieważ ażurowość zapewnia nam mnóstwo możliwości. Przestrzenie między drutami czy sztachetami powoduje, że mimo prywatności, możemy widzieć, co dzieje się poza posesją. To sprawia, że czujemy się zdecydowanie bardziej komfortowo, ponieważ nie mamy całkowicie zabudowanej przestrzeni. Dzięki temu nie czujemy się przytłoczeni, a nasz dom nie przypomina fortecy, tylko prawdziwe miejsce do życia. 

Ogrodzenie ażurowe może być wykonane z różnych materiałów, m.in. PVC, stali, drewna, a nawet betonu. W grę wchodzą także inne naturalne materiały, np. bambus. Choć jest on mniej odporny na warunki atmosferyczne, nadal jest dość popularny jako ogrodzenie tarasu. 

Ogrodzenie ażurowe czy pełne? 

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione cechy, na próżno szukać ich w ogrodzeniu pełnym. Ono bowiem absolutnie zaciemnia działkę, a w szczególności teren przy płocie, gdzie zazwyczaj wysadzona jest licznie bujna roślinność. Cień uniemożliwia jej pełny wzrost, nie jest więc to odpowiednie rozwiązanie dla osób uwielbiających dbać o swoje rabatki. Co prawda ogrodzenie pełne stanowi barierę dźwięku i kurzu, który może dobiegać spoza posesji, jednak jest to rozwiązanie rzadko wybierane, nie tylko z powodu zbytniego zaciemnienia działki, a co za tym idzie także wnętrza domu, ale także znacznego optycznego zmniejszenia przestrzeni. 

Co warto wiedzieć przed postawieniem ogrodzenia? 

Warto pamiętać o kilku zasadach, które mają swoje podwaliny w prawie budowlanym oraz planach zagospodarowania terenu. Pierwszą i bardzo istotną sprawą jest fakt, że płot jest brany pod uwagę jako konstrukcja, dlatego pozwolenia i zgłoszenia nie wymaga jedynie ogrodzenie do wysokości 2,2 m. Każda konstrukcja powyżej tej wysokości, powinna być opatrzona procedurami. 

Ponadto warto zwrócić uwagę np. na zakończenia elementów ogrodzenia. Poniżej 1,80 m zabrania się stosowania ostrych zakończeń, m.in. szpiczasto zakończonych sztachet czy drutu kolczastego. 

Pamiętajmy również, że każdy płot należy stawiać w maksymalnych granicach swojej posesji, każde wyjście poza swój teren może być karane mandatem lub wnioskiem właściciela zabranego terenu o demontaż ogrodzenia. 

Pamiętajmy również, że każdy płot należy stawiać w maksymalnych granicach swojej posesji, każde wyjście poza swój teren może być karane mandatem lub wnioskiem właściciela zabranego terenu o demontaż ogrodzenia. 

Znajomość tych zasad pozwoli uniknąć wpadek budowlanych podczas stawiania ogrodzenia, a co za tym idzie konsekwencji prawnych. 

Ogrodzenie ażurowe – rodzaje rozwiązań

Jeśli już poznamy zasady stawiania płotów i wybierzemy ogrodzenie ażurowe do swojej posesji, warto poznać wszystkie jego rodzaje. Wiele czynników determinuje bowiem poszczególne modele, a jednym z głównych jest materiał, z którego zostało wykonane. 

Ogrodzenie drewniane – to płot powstały z materiału organicznego. Drewniane sztachety są naturalną ochroną posesji. Montuje się je poziomo lub pionowo, z zachowaniem odpowiedniej odległości między pojedynczymi elementami. Ogrodzenia te najczęściej tworzy się z sosny czy świerku, jednak najbardziej trwała jest np. olcha. Taki rodzaj ogrodzenia doskonale wpisuje się w klimat tradycyjny i sielski, ale ostatnimi czasy często łączy się go również z bardziej nowoczesnymi aranżacjami domów. Należy tu jednak pamiętać, że bardzo ważna jest konserwacja materiału. Odpowiedni impregnat pozwoli uniknąć korozji biologicznej, która znacznie osłabia konstrukcję. 

Ogrodzenia metalowe – w tym pojęciu zawiera się szereg podrodzajów, ponieważ z metalu obecnie tworzy się wiele zupełnie różnych od siebie rozwiązań. 

  • Ogrodzenie panelowe – jest to rodzaj płotu modułowego, polegający na łączeniu ze sobą gotowych paneli ogrodzeniowych, za pomocą specjalnych klamer i słupków ogrodzeniowych. To jedno z najbardziej znanych i cenionych rozwiązań, ponieważ doskonale wpisuje się w każdą przestrzeń. Jest neutralne, a jednocześnie bardzo efektowne, dlatego wybiera je wielu inwestorów. Płot panelowy jest bardzo trwały, stabilny i odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdza się nie tylko na posesjach prywatnych, ale także miejskich, przemysłowych czy magazynowych. 
  • Ogrodzenie gabionowe – wykonane z drutu specjalne kosze gabionowe, w których umieszcza się kamienie, to nadal nowość w budownictwie domów jednorodzinnych. Rozwiązanie to jest szerzej znane architektom krajobrazu czy inżynierom budownictwa, ponieważ jest doskonałym narzędziem do wzmacniania gruntów na skarpach. Gabiony są trwałe, solidne i dość szczelne, jednak posiadają niewielką ażurowość. Często stosowane są na nowoczesnych posesjach. 
  • Ogrodzenia palisadowe – niezwykle estetyczne, nowoczesne ogrodzenia, które często łączone są z betonową podmurówką. Oferują dużą ażurowość, a na budowę docierają w formie prefabrykowanej – gotowej do montażu. Wykonane są zazwyczaj z ocynku, dodatkowo pomalowanego proszkowo. Dzięki temu palisady są odporne na działanie czynników atmosferycznych przez długie lata. 

Ogrodzenie ażurowe cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje ogrodzenie ażurowe? Zdecydowanie mniej niż ogrodzenie pełne. Wykorzystuje się do tego zdecydowanie mniej materiału, dlatego cena całej konstrukcji jest mniejsza. Jeśli jednak obawiasz się zdecydować na ogrodzenie ażurowe, ponieważ wiąże się to z obserwacją przez sąsiadów, nie warto rezygnować z tego pomysłu, tylko ze względu na ten fakt. Szczególnie, że istnieje mnóstwo możliwości zapewnienia sobie maksimum komfortu, nawet przy ogrodzeniu ażurowym. Warto pomyśleć o przesłonach lub wysokich iglakach, które osłonią przestrzeń poza ogrodzeniem i ochronią wnętrze działki przed wzrokiem przechodniów. Doskonałym sposobem będą także gęste pnącza. Idealne będzie wówczas ogrodzenie panelowe, których druty zostaną oplecione roślinnością. Taki naturalny płot zapewni niesamowity efekt wizualny. 

Dobre ogrodzenie ażurowe

Ogrodzenie ogrodzeniu nierówne, dlatego należy na początku dokładnie przemyśleć taki wydatek i zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli jest to cena, warto pokusić się o płot panelowy, ponieważ jego stosunek jakości do ceny jest naprawdę korzystny. Stabilne i trwałe ogrodzenie ażurowe w formie paneli ogrodzeniowych, to dobra inwestycja. Jeśli natomiast chcemy podążać za nurtem ekologii, możemy wykorzystać do ogrodzenia posesji płot drewniany. 

Ażurowe ogrodzenie tarasu – czy warto ogrodzić taras?

Ogrodzenie działki różni się znacznie od ogrodzenia tarasu. W zależności od tego, do jakiego podłoża możemy je zamocować, powinniśmy wybrać taki rodzaj płotu tarasowego, który sprosta naszym oczekiwaniom. Świetnym pomysłem jest ażurowe ogrodzenie tarasu, które posiada wiele zalet. Zacznijmy od tego, że ogrodzenie tarasu jest mniej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Dom nieco osłania konstrukcję, w przeciwieństwie do ogrodzenia, znajdującego się na granicy działki. Puste przestrzenie sprawiają, że mamy do czynienia z większym przepływem powietrza, które dociera także do wnętrza domu. Oprócz tego na taras wpada znacznie więcej promieni słonecznych, które ogrzewają tę przestrzeń, a także wnętrze domu. Któż z nas nie doceni słonecznego popołudnia, spędzonego na własnym tarasie, z filiżanką kawy i dobrą książką. Odpowiednie nasłonecznienie tarasu ma także bezpośredni wpływ na rośliny, znajdujące się właśnie w tym miejscu. Warto więc o nie zadbać, montując ażurowe ogrodzenie tarasu.

Ale czy w ogóle warto ogrodzić taras? Zdecydowanie tak, możemy wówczas schronić się dodatkowo przed wzrokiem sąsiadów, jeśli sama konstrukcja ogrodzenia nam tego nie zapewnia. Często to właśnie taras staje się azylem dla domowników, a ogrodzenie ma za zadanie wyłącznie chronić posesję. Nie każdy bowiem chce mieć pełną prywatność na własnym terenie, szczególnie kiedy na szali stoi prawidłowy wzrost roślin.