Ogrodzenie to nie tylko zaznaczenie granic swojej posesji i dbałość o bezpieczeństwo, ale dla niektórych przede wszystkim zapewnienie sobie i swojej rodzinie prywatności. Aby zaspokoić to ostatnie oczekiwanie, często podejmuje się decyzję o zbudowaniu płotu, który skutecznie odgrodzi od ciekawskich spojrzeń przechodniów czy sąsiadów. Rozwiązaniem najczęściej stosowanym w tej sytuacji jest ogrodzenie pełne.

Ogrodzenie pełne – jakie są jego plusy i minusy?

Ogrodzenie pełne ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Decyzja o jego budowie powinna być dobrze przemyślana, szczególnie wtedy, gdy stawia się mur stały, który ciężko byłoby potem w razie konieczności rozebrać. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę wady i zalety ogrodzenia pełnego. Oto najważniejsze z nich:

Zalety ogrodzenia pełnego

Ogrodzenie pełne zapewnia większą prywatność niż ażurowe, co w niektórych sytuacjach jest niewątpliwą zaletą. Zwiększa też poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, ponieważ przez solidny pełny płot trudno przedostać się nie tylko złodziejom, ale i dzikim zwierzętom. Ustawione przy drodze częściowo zatrzymuje kurz i chroni przed hałasem, co jest dużym plusem. Osłania również przed wiatrem, przyczyniając się do większego komfortu podczas wypoczynku w ogrodzie.

Wady ogrodzenia pełnego

Niestety ogrodzenie pełne posiada również szereg minusów, o których warto pamiętać przed podjęciem kluczowej decyzji. Największą jego wadą jest ograniczenie widoku, a często i światła słonecznego, co może mieć wpływ na uprawę roślin. Ogranicza też komunikację między sąsiadami, co szczególnie dla osób samotnych może być wadą. Zbudowane w pobliżu domu może zasłaniać niżej położone okna, a tym samym zacieniać wnętrze domu, a co się z tym wiąże generować większe koszty związane z doświetleniem pomieszczeń. Jest często droższe od ogrodzenia ażurowego i znacznie trudniejsze w demontażu, szczególnie jeśli nie wykorzystuje się do jego postawienia gotowych rozwiązań systemowych.

Ogrodzenia pełne – najpopularniejsze rodzaje

Jeśli już po rozważeniu za i przeciw podejmie się decyzję o zbudowaniu ogrodzenia pełnego, dobrze jest zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje współczesny rynek. Obecnie ogrodzenie pełne można zbudować z najróżniejszych materiałów i przy zastosowaniu rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają postawienie pełnego płotu. Oto niektóre z nich:

Ogrodzenie pełne betonowe

Betonowe ogrodzenie pełne może mieć różnorodną fakturę. Powstaje z gotowych prefabrykowanych płyt, często stylizowanych na kamień lub cegłę, których montaż jest szybki i prosty. Wymaga jednak solidnych fundamentów, które zapewnią mu stabilność. To wydłuża proces grodzenia i zwiększa koszt całości. Przed postawieniem takiego płotu warto sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, ponieważ w przypadku gdy ogrodzenie będzie usytuowane przy drodze, którą planuje się poszerzać, istnieje ryzyko, że w przyszłości zaistnieje konieczność cofnięcia ogrodzenia, co może być sporym utrudnieniem ze względu na potrzebę postawienia nowych fundamentów.

Ogrodzenie pełne gabionowe

Ten modny obecnie rodzaj ogrodzenia pełnego powstaje z połączenia metalowych koszy wypełnionych różnego rodzaju kruszywem. Znakomicie tłumi hałas, ale wymaga okresowego przeglądu i napraw co jakiś czas, szczególnie w przypadku zastosowania do wypełnień kruszywa, które może ulegać wypłukiwaniu podczas deszczu. Ogrodzenie pełne z gabionów, podobnie jak betonowe, jest ciężkie i także wymaga solidnych fundamentów.

Ogrodzenie pełne panelowe

Panelowe ogrodzenie pełne może być wykonane z różnorodnych materiałów, jednak najpopularniejsze jest drewniane lub metalowe. W tym pierwszym przypadku drewniane sztachety mogą być ułożone tradycyjnie pionowo lub w sposób nowoczesny poziomo albo też tworzyć rozmaite wzory, np. jodełkę. Jest to efektowny sposób na ogrodzenie swojej posesji, lecz wymaga okresowej pielęgnacji i konserwacji. Trwalszym rozwiązaniem może być ogrodzenie pełne z paneli metalowych, szczególnie tych wykonanych z ocynkowanej i pomalowanej proszkowo stali. Jak zapewniają specjaliści ds. kontroli jakości, panele takie nie wymagają konserwacji, a ich wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne sięga kilkudziesięciu lat. Ogrodzenia panelowe są lekkie i często wymagają jedynie punktowych fundamentów pod słupkami ogrodzeniowymi, co znacznie przyspiesza czas stawiania płotu i ogranicza koszty. Można je też łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Ogrodzenie pełne- które wybrać?

W oparciu o powyższe przykłady ogrodzeń można stwierdzić, że najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się ogrodzenie pełne panelowe, wykonane ze stali. Jest tańsze niż ciężkie ogrodzenia, które wymagają solidnych fundamentów, a do tego ze względu na jego lekkość, zarówno montaż, jak i demontaż jest znacznie łatwiejszy. Nad płotem drewnianym natomiast ma tę przewagę, że nie wymaga konserwacji i może przetrwać wiele lat. Postrzeganą przez niektórych wadą metalowego płotu panelowego pełnego może być to, że pełna metalowa konstrukcja nie będzie dobrze współgrała z charakterem zabudowań. Rozwiązaniem, które można w takiej sytuacji zastosować, jest połączenie metalowych przęseł z betonowymi lub wykonanymi z pustaków łupanych słupkami i wykonanie takiej samej podmurówki. Podobnie łączy się z innymi materiałami przęsła drewniane.

Decyzja o postawieniu na swojej posesji ogrodzenia pełnego powinna być podjęta po głębokim przemyśleniu. Należy rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania i w oparciu o to zdecydować, co w danej sytuacji będzie najlepszym wyjściem. Warto wiedzieć też, że tego typu ogrodzenie można uzyskać w sposób naturalny, obsadzając płot ażurowy roślinnością. Czasem takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze i warto je zastosować w sytuacji, gdy nie jest się do końca przekonanym czy pełny płot sprawdzi się najlepiej. Ogrodzenie pełne w postaci zielonych, czy kwitnących roślin może być wyborem czasowym, a jeśli spełni swą rolę jak należy, może pozostać na stałe.