Chociaż niektóre lekkie płoty można stawiać bez podmurówki, wielu za ogrodzenie kompletne uważa takie, które ją posiada. Ma ona wiele zalet nie tylko estetycznych, ale i funkcjonalnych, a nowoczesne systemy jej produkcji pozwalają na zakup gotowej podmurówki prefabrykowanej w formie betonowych bloczków, które łączy się ze słupkami w miejscu stawiania ogrodzenia. Jako mocowanie do podmurówek wykorzystuje się łączniki podmurówki, takie jak ceownik lub łącznik betonowy. Co o nich wiadomo i który z nich wybrać lepiej? Sprawdźcie.

Ceownik do podmurówki – czym się charakteryzuje?

Ceownik do podmurówki to inaczej łącznik metalowy, który przykręcony do słupków utrzymuje betonowe murki podmurówki w pionie. Wykonuje się go ze stali ocynkowanej ogniowo i dodatkowo maluje proszkowo, co pozwala nie tylko na dobór koloru ceownika do ogrodzenia, ale też zabezpiecza przed korozją. Łącznik podmurówki metalowy posiada kształt szyny z podkładką u dołu, która zabezpiecza dodatkowo przed ciągnącą od podłoża wilgocią i stabilizuje podmurówkę, zapobiegając obsuwaniu się. Montaż ceownika wymaga użycia śrub, za pomocą których przykręca się jego tylną ściankę do boku słupka. Nie zajmuje to jednak dużo czasu i można go wykonać samemu, ponieważ łącznik metalowy do podmurówki jest lekki i waży około 0,5 kg. Można go nabyć w różnych rozmiarach, co pozwala dostosować jego wymiar do wysokości podmurówki betonowej, którą się zakupi. Tak jak w przypadku ogrodzeń systemowych, tak i w podmurówkach prefabrykowanych, wszystkie części łącznie z akcesoriami produkuje się w takich wymiarach, aby idealnie do siebie pasowały. Dobiera się więc odpowiedni rozmiar, dopasowując wysokość i szerokość podmurówki. Najczęściej wybierana wysokość podmurówki to 250 mm i do niej musi być dobrany łącznik metalowy w takim samym wymiarze. Po zamontowaniu wszystkich łączników warto poprosić drugą osobę, aby pomogła wsunąć gotowe płyty betonowe w powstałe przy słupkach szyny, ponieważ betonowa podmurówka do lekkich nie należy. Ceowniki do podmurówki idealne są do mocowania prefabrykowanych murków montowanych pod lekkie typy płotów, takich jak ogrodzenia panelowe. Ich minimalistyczny charakter i nowoczesny wygląd świetnie skomponuje się z gotowymi betonowymi murkami i lekką konstrukcją panelową.

Łącznik metalowy – zalety

Ceowniki do mocowania podmurówki mają liczne zalety. Oto najważniejsze z nich:

- trwałość i dobre zabezpieczenie przed korozją,

- możliwość wyboru koloru dostosowanego do ogrodzenia,

- minimalistyczny wygląd,

- możliwość doboru do rozmiarów podmurówki,

- niska waga ułatwiająca montaż,

- stabilne utrzymywanie podmurówki.

Łącznik betonowy – co warto o nim wiedzieć?

Łącznik betonowy do podmurówki umożliwia łączenie betonowych desek podmurówki w bardziej tradycyjny sposób. Nie przykręca się go do słupków, jak w przypadku ceownika, a jego kształt pozwala na montaż bez stosowania jakichkolwiek śrub. Łącznik betonowy posiada dwa otwory różnej wielkości, spośród których w mniejszym umieszcza się słupek, a w większym płytę podmurówki. Warto wiedzieć, że stabilne utrzymanie każdej płyty podmurówki betonowej przy użyciu betonowego łącznika odbywa się jedynie poprzez odpowiednie ustawienie go na podłożu. Trzeba jednak dobrać właściwe łączniki betonowe do podmurówki w zależności od ich umiejscowienia w ogrodzeniu. Inny kształt będą miały te w linii prostej ogrodzenia, czy na jego początku, a inny w narożnikach. Łącznik podmurówki betonowy jest trwały i odporny na różne warunki atmosferyczne. Pozwala na stabilne utrzymanie podmurówki i całego ogrodzenia, ale jego ciężar to często około 20 kg, co wymaga użycia sporej ilości siły przy stawianiu.

Łącznik betonowy – zalety

Łącznik betonowy, podobnie jak ceownik ma kilka zalet, które warto wypunktować, aby móc je porównać z zaletami łącznika metalowego. Oto one:

- stabilne utrzymywanie podmurówki betonowej i wsparcie dla ogrodzenia,

- trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne,

- brak konieczności przytwierdzania do słupków,

- spójność kolorystyczna z betonową podmurówką,

- solidny wygląd.

Łącznik metalowy a łącznik betonowy do podmurówki – różnice

Mocowanie podmurówki, aby mogło utrzymać ją w pionie, musi być wykonane przy pomocy łączników. Przed podjęciem decyzji, który rodzaj łącznika będzie lepszy, warto przyjrzeć się lepiej różnicom między nimi. Oto najważniejsze z nich:

- inny materiał wykonania i odmienny design

Ceownik metalowy do podmurówki jest wykonany z metalu i prezentuje się bardziej nowocześnie. Swój minimalistyczny wygląd zawdzięcza cienkim stalowym ściankom, w które wsuwana jest podmurówka. Łącznik betonowy podmurówki ma dużo masywniejszy wygląd i jest większy objętościowo od poprzednika. Często wystaje poza linię ogrodzenia, co nie ma miejsca, gdy zastosuje się łącznik metalowy. Wynika to nie tylko z większej grubości łącznika betonowego, ale także ze sposobu mocowania. W odróżnieniu od łącznika metalowego betonowy otacza słupek z obu stron.

- różnice w wadze i sposobie mocowania

Łącznik metalowy do podmurówki jest lekki, dużo lżejszy od jego odpowiednika wykonanego z betonu. Różnice w wadze są znaczące i jeśli dla kogoś ma to znaczenie podczas montażu lub ze względu na wybrany typ ogrodzenia, warto tę cechę wziąć pod uwagę przy wyborze. Inny jest też sposób mocowania. W tym pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie śrub, które najczęściej kupuje się łącznie z ceownikami. Łącznik betonowy tego nie wymaga.

Łącznik metalowy czy betonowy – który wybrać lepiej i dlaczego?

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej różnice, łatwiej będzie podjąć decyzję, czy w konkretnej sytuacji lepiej sprawdzi się łącznik podmurówki metalowy, czy betonowy. Trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko same zalety czy wady łączników, ale także optymalne dostosowanie do ogrodzenia, które się postawi. Nowocześniej zaprezentuje się metalowy łącznik do podmurówki. Sprawdzi się on najlepiej w lekkich minimalistycznych ogrodzeniach jak ogrodzenie panelowe, czy płot z siatki. W przypadku ciężkich przęseł wizualnie może lepiej komponować się łącznik betonowy, ale w przypadku bardzo masywnych ogrodzeń o dużej wadze, nie zawsze podmurówka prefabrykowana będzie właściwym wyborem. Może się okazać, że nawet betonowy łącznik będzie niewystarczający, aby stabilnie utrzymać taki plot. Lepsza w takim wypadku będzie podmurówka lana. W przypadku lżejszych długich ogrodzeń z podmurówką prefabrykowaną mogą obniżyć koszt ogrodzenia łączniki betonowe, szczególnie jeśli zostaną samodzielnie zamontowane. Estetyczniej będą też wyglądały, szczególnie w połączeniu z ogrodzeniem metalowym, jeśli dobierze się taki sam, jak ono kolor. 

Zarówno łączniki metalowe, jak i betonowe są dobrymi sposobami mocowania podmurówki prefabrykowanej. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę ich zalety i różnice między nimi, w których także można dostrzec minusy zastosowania danego produktu w określonej sytuacji. Mimo że oba rozwiązania służą do tego samego celu, jakim jest montaż systemowej podmurówki, różnią się pod wieloma względami i właśnie ta odmienność może najlepiej podpowiedzieć, który produkt – łącznik podmurówki metalowy, czy betonowy będzie komuś bardziej odpowiadał wizualnie, cenowo i wagowo.