Posiadanie działki graniczącej z drogą wiąże się często z dodatkowymi formalnościami, których trzeba dopełnić, aby zgodnie z prawem ogrodzić posesję. Istnieją też pewne odległości, których trzeba się trzymać w zależności od rodzaju drogi, przy której płot ma powstać. Przepisy te dotyczą dróg publicznych. Co, jeśli chce się postawić ogrodzenie, a droga gminna wewnętrzna nie ma statusu drogi publicznej, a właśnie z nią działka graniczy?

Ogrodzenie a droga gminna wewnętrzna – co mówią przepisy?

Przepisy prawne nie zostały do końca doprecyzowane w tym wypadku i w związku z tym powstaje wiele kontrowersji i błędów w interpretacji. Ogrodzenie, a droga gminna wewnętrzna to częsty przedmiot sporu w sądach. W świetle aktualnych przepisów prawa budowlanego budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, jeśli płot nie przekracza 2,2 m. W niektórych przypadkach może wymagać zgłoszenia właściwym organom, jeśli ogrodzenie powstaje od strony dróg, ulic, placów, czy torów kolejowych lub innych miejsc publicznych. Droga gminna wewnętrzna natomiast nie jest tożsama z drogą gminną publiczną. Mimo że obie należą do gminy, ta pierwsza nie kwalifikuje się do żadnej kategorii dróg publicznych, a tylko o takich jest mowa w przepisach, w których świetle należy zgłaszać zamiar budowy ogrodzenia. Uznaje się więc, że bez problemu i zgłaszania w gminie można postawić ogrodzenie, a droga gminna wewnętrzna, która nie jest ogólnodostępną ulicą, nie jest miejscem publicznym. Czasem do tej interpretacji przychylają się również sądy, ale nie wszyscy prawnicy są tego samego zdania. Spotyka się również opinie, że do sprawy należy podchodzić indywidualnie, ponieważ jeśli droga gminna wewnętrzna jest dostępna powszechnie, można uznać ją za miejsce publiczne, a ustawa wymienia nie tylko drogi publiczne, ale też inne miejsca publiczne, pod które można podciągnąć także w niektórych wypadkach drogę gminną wewnętrzną, gdyż ustawodawca nie zaznaczył wyraźnie, że mają to być inne miejsca publiczne z wyłączeniem dróg. W takiej interpretacji budowa ogrodzenia od strony drogi wymaga zgłoszenia.

Ogrodzenie a droga gminna wewnętrzna – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ze względu na to, że temat ogrodzenie a droga gminna wewnętrzna nie ma jednoznacznej interpretacji prawnej, warto, zanim postawi się ogrodzenie, udać się do gminy i po prostu dopytać o szczegóły. Warto też sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Mogą znaleźć się w nim wymagania dotyczące charakteru, czy koloru ogrodzeń, plany dotyczące okolicznych terenów na przyszłość, a także informacje o liniach rozgraniczających drogę. Są one ważne, aby zbudować ogrodzenie wyłącznie na swojej posesji, nie przekraczając tych linii. W innym wypadku gmina może uznać to za samowolę budowlaną, za którą przewidziane są kary, a dodatkowo może się to wiązać z koniecznością cofnięcia ogrodzenia. Trzeba uwzględnić aktualne linie rozgraniczające drogę, a także to, co gmina planuje w przyszłości. Może się bowiem okazać, że władze zamierzają wyrównać lub poszerzać nieregularną drogę i trzeba będzie przesunąć postawione ogrodzenie, a droga gminna wewnętrzna zostanie zmodernizowana. W związku z tym nawet jeśli prawnik komuś powie, że może bez problemu grodzić bez zgłaszania do urzędu, lepiej jednak z gminą się skontaktować i przedstawić swoje zamiary. Pozwoli to uniknąć kłopotów i dodatkowych kosztów w przyszłości. Niektóre gminy nawet dysponują gotowymi wnioskami do wypełnienia o uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia działki od strony drogi gminnej wewnętrznej.

Ogrodzenie a droga gminna wewnętrzna – jaki rodzaj płotu postawić?

Jeśli planuje się postawić na swojej działce ogrodzenie, a droga gminna wewnętrzna przebiega tuż obok, może się zdarzyć, że gmina w planie zagospodarowania przestrzennego zawarła wskazówki na temat preferowanego rodzaju płotu, czy jego koloru. Niektóre gminy nie chcą u siebie pstrokacizny, czy mieszania stylów, ponieważ uważają, że wpływa to niekorzystnie na wizerunek całej gminy. Czasem zalecana konstrukcja płotu jest podyktowana względami bezpieczeństwa. Wtedy trzeba dostosować się do zaleceń, bo jakakolwiek samowola i tak będzie skutkowała tym, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać lub przemalować, a do tego jeszcze zapłaci się grzywnę. Jeśli jednak takich wytycznych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma, można zdecydować samemu, jaki płot się postawi. Wybór jest duży, ale najbezpieczniej w takiej niepewnej sytuacji, jeśli nie do końca jednoznacznie da się zinterpretować przepisy, zdecydować się na ogrodzenie panelowe, które nie wymaga ciągłych fundamentów i w razie czego da się je szybko zdemontować i przestawić w inne miejsce, jeśli byłoby to konieczne. Inne zalety płotu panelowego to:

- niska cena i łatwy montaż

Nadaje się nawet do samodzielnego zamontowania. Najwięcej czasu zajmuje osadzenie w punktowych betonowych fundamentach samych słupków. Kiedy już stabilnie stoją, montuje się do nich gotowe panele ogrodzeniowe obejmami. Może to zrobić nawet jedna osoba. Mimo że płot panelowy jest droższy od siatki, jego zalety i trwałość sprawiają, że okazuje się korzystniejszym zakupem.

- lekka nowoczesna konstrukcja

Ogrodzenia panelowe cechuje estetyczny minimalizm, co wpisuje się w nowoczesne trendy. Ażurowa konstrukcja nie przesłania widoku i jest przyjemna dla oka.

- wytrzymałość i trwałość

Wykonany ze stali ocynkowanej ogniowo płot panelowy jest wytrzymały i odporny na korozję. Trwałość ogrodzenia powiększa jeszcze dodatkowe malowanie proszkowe, które jak twierdzą specjaliści, przedłuża odporność na trudne warunki atmosferyczne nawet do kilkudziesięciu lat.

- możliwość doboru różnych paneli i wymiany pojedynczych uszkodzonych

W zależności od potrzeb i referencji można wybrać panele z bardziej lub mniej zagęszczonymi oczkami, z grubszych bądź cieńszych prętów i w wysokości takiej, jaka klientowi odpowiada. W razie uszkodzenia pojedynczych paneli ogrodzeniowych można bez problemu wymienić je na inne bez konieczności demontażu całego ogrodzenia.

To tylko najważniejsze zalety ogrodzenia panelowego, które zdobywa coraz większe uznanie wśród inwestorów.

Jeśli chce się na swojej działce postawić ogrodzenie, a droga gminna wewnętrzna z nią graniczy, płot panelowy będzie najlepszym wyborem. Można go postawić jednak jedynie wtedy, gdy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.