Ogrodzenie panelowe jest jednym z najczęściej wybieranych obecnie systemów grodzenia zarówno na terenach prywatnych, jak i przemysłowych, rolnych, czy rekreacyjnych. Mimo że zainteresowanie płotami panelowymi stale rośnie, ludzie często mają dylemat, czy lepiej postawić na panele ogrodzeniowe proste, czy przetłaczane. Czym się charakteryzują jedne i drugie? Które sprawdzą się lepiej? Sprawdźcie.

Panele ogrodzeniowe proste a panele przetłaczane – czym się różnią?

Chociaż panele ogrodzeniowe proste, jak i przetłaczane mogą tworzyć ogrodzenie panelowe, posiadają znaczące różnice, które dostrzega się już na pierwszy rzut oka. Te pierwsze, jak nazwa wskazuje, są konstrukcją prostą, czyli płaską, bez żadnych trójwymiarowych wypukłości. Z tego względu nazywa się je także panelami 2d. Panele przetłaczane natomiast posiadają charakterystyczne przetłoczenia w kształcie litery V, które dodają płotu sztywności i pełnią funkcję estetyczną. Ze względu na wypukłości w linii ogrodzenia nazywa się je panelami 3d. Oba typy posiadają jeszcze jedną znaczącą różnicę. Jest nią grubość drutów użytych do produkcji paneli. Panele proste są grubsze, a średnica ich przekroju wynosi od 6 do 8 mm. Natomiast panele przetłaczane są cieńsze, a druty do ich wytworzenia mają przekrój od 4 do 5 mm. Różnice liczone w milimetrach wydają się niewielkie, ale dają zauważalną różnicę w odbiorze wizualnym ogrodzenia. Bardziej filigranowy jest płot zbudowany z paneli 3d niż prostych, co docenią minimaliści. Nie brakuje też zwolenników paneli prostych, którzy z kolei podkreślają ich walory związane z większą grubością prętów, a tym samym większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Panele 2d i 3d różnią się jeszcze tym, że przy próbie przykrycia płotu panelowego taśmą, przez panele ogrodzeniowe proste da się ją łatwo przeciągnąć, ponieważ umożliwiają to równomiernie rozłożone oczka. W panelach 3d natomiast, aby zakryć w ten sposób płot, trzeba używać taśmy różnej szerokości.

Panele ogrodzeniowe proste a panele przetłaczane – w czym są podobne?

Pomimo widocznych różnic w obu konstrukcjach paneli, mają one także wiele podobieństw. Oto najważniejsze z nich:

- materiał wykonania

Zarówno panele ogrodzeniowe proste, jak i przetłaczane produkowane są z ocynkowanej stali, co sprawia, że charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Często pokrywa się je jeszcze warstwą malowania proszkowego, która w opiniach ekspertów przedłuża ich wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne nawet do kilkudziesięciu lat. Dodatkową zaletą tego malowania jest dostępność obu rodzajów paneli w zróżnicowanej kolorystyce.

- łatwość montażu

Panele ogrodzeniowe proste podobnie jak przetłaczane montuje się łatwo i szybko do słupków ogrodzeniowych za pomocą obejm. Umożliwia to kratowany charakter obu rodzajów paneli. Taki montaż można wykonać nawet samodzielnie bez pomocy drugiej osoby, co znacznie może obniżyć koszty.

- brak konieczności ciągłych fundamentów

Oba rodzaje płotu panelowego należą do lekkich konstrukcji ażurowych, pod które nie jest wymagane stosowanie fundamentów ciągłych pod całą linią ogrodzenia. Wystarczy umocowanie w betonie słupków ogrodzeniowych i to na nich będą opierać się zarówno panele ogrodzeniowe proste, jak i przetłaczane.

- możliwość postawienia podmurówki

Chociaż ani panele ogrodzeniowe proste, ani przetłaczane podmurówki nie wymagają, jeśli stawia się je na równym i stabilnym terenie, to w obu przypadkach jest oczywiście możliwość zbudowania ogrodzenia na podmurówce betonowej, co może okazać się korzystne w niektórych sytuacjach, np. wtedy, gdy właściciel działki ma psa, który lubi podkopywać się pod ogrodzeniem i uciekać.

- nowoczesny design

Oba typy ogrodzenia panelowego odznaczają się nowoczesnym designem, wynikającym z konstrukcji opartej na kratowanym systemie ogrodzenia, w efekcie czego widać regularnie rozmieszczone o większym lub mniejszym zagęszczeniu prostokątne oczka.

- doskonały stelaż dla pnących roślin

Zarówno panele ogrodzeniowe proste, jak i przetłaczane mogą być dobrym wsparciem dla pnącej roślinności. Ażurowy charakter płotu pozwala na oplatanie drutów roślinami i swobodny dostęp światła.

- możliwość łączenia z innymi typami ogrodzeń

Czasami jako ogrodzenie frontowe wybiera się inny typ płotu, bardziej dekoracyjny, dostosowany do charakteru domu, a ogrodzenie panelowe stosuje się z innych stron działki. Zarówno panele ogrodzeniowe proste, jak i przetłaczane dają się w łatwy sposób połączyć z innymi rodzajami płotu.

- atrakcyjna cena

Oba typy płotu panelowego są jednymi z najtańszych na rynku. Ich cena zależy między innymi od ilości zastosowanego materiału i może być różna w zależności od stopnia zagęszczenia oczek, czy grubości drutów w panelach, ale w porównaniu z innymi typami odrodzeń, stosunek jakości i trwałości do ceny zawsze przemawia na korzyść paneli obu typów.

Panele ogrodzeniowe proste, czy przetłaczane – które wybrać lepiej?

Minimaliści z pewnością będą woleli wybrać panele przetłaczane, ponieważ są cieńsze, a tym samym bardziej minimalistyczne. Podobnie może być na innych posesjach prywatnych, których właściciele z kolei doceniają estetyczne wypukłości przetłoczeń. Na terenach przemysłowych, czy do osłony obiektów sportowych z kolei lepiej nadadzą się panele ogrodzeniowe proste, które ze względu na grubszy charakter użytych do produkcji drutów, są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Nad wyborem paneli prostych powinny zastanowić się również ci, którzy w przyszłości będą chcieli przykrywać płot taśmą ogrodzeniową, czy matami. O ile da się je zamontować na obu typach paneli, łatwiej to zrobić i estetyczniej się prezentują na panelach prostych. To są detale, które jednak w przyszłości mogą mieć wpływ na wygląd całego ogrodzenia.

Panele ogrodzeniowe proste i przetłaczane mają więcej podobieństw niż różnic i bez względu na to, które się wybierze, z pewnością okaże się to dobrą inwestycją w solidny i trwały płot. Jeśli jednak chce się wybierać świadomie i mieć perfekcyjne ogrodzenie, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, które pomogą wybrać to najbardziej odpowiednie do potrzeb.