Jeszcze niedawno w Polsce niewiele osób decydowało się na ogrodzenie pola uprawnego ze względów oszczędnościowych. Ogrodzenie rozległego pola to dodatkowe koszty, których większość rolników wolałaby nie ponosić. Obecnie jednak widać coraz większe dążenie do zabezpieczania pól uprawnych. Wiąże się to między innymi ze zwiększającą się populacją dzików, które czynią wiele szkód w uprawach. Jakie ogrodzenie pola uprawnego wybrać, aby było niedrogie i trwałe oraz skutecznie chroniło uprawy przed zwierzętami i złodziejami – podpowiadamy.

Ogrodzenie pola uprawnego – co na ten temat mówią przepisy?

Polskie prawo nie zabrania grodzić pól uprawnych, a przepisy dotyczące stawiania takich ogrodzeń są takie same jak w przypadku płotów wokół domu. Oznacza to, że każdy może bez ubiegania się o pozwolenie postawić ogrodzenie pola uprawnego do wysokości 220 cm. Nie może ono posiadać żadnych ostrych elementów, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt do wysokości 180 cm. Jeśli pole uprawne graniczy z polem sąsiada, można bez jego zgody postawić płot w granicy własnej działki lub na granicy obu pól. W tej drugiej opcji nie można żądać od sąsiada, aby ponosił część kosztów przy stawianiu ogrodzenia, ale będzie on zobowiązany również do ponoszenia wydatków związanych z jego utrzymaniem w przyszłości. Jeśli więc chce się uniknąć sąsiedzkich konfliktów, lepiej budowanie ogrodzenia uzgodnić z sąsiadami. Podobnie prawo zadziała, jeśli to sąsiad postawi na własny koszt ogrodzenie pola na granicy działek. Przepisy te odnośnie wspólnego ponoszenia kosztów konserwacji ogrodzenia nie mają zastosowania, jeśli postawi się je w obrębie własnej działki. Jeśli więc sąsiedzi nie są zainteresowani ogrodzeniem i nie chcą partycypować w przyszłości w kosztach związanych z jego utrzymaniem, lepiej, aby uniknąć konfliktów, postawić ogrodzenie pola uprawnego w granicach własnej działki.

Jakie rodzaje płotu wybiera się jako ogrodzenie pola uprawnego?

Ogrodzenie pola uprawnego, jeśli ma skutecznie zabezpieczać uprawy przed dziką zwierzyną powinno być solidne i mocne, a także posiadać odpowiednią wysokość i gęstość w zależności od rodzaju zwierząt leśnych obecnych w okolicy. Jeśli są to dziki, wysokość ogrodzenia powinna wynosić minimum 160 cm, a w przypadku jeleni, czy łosi jeszcze więcej. Oto kilka najczęściej wybieranych typów ogrodzenia:

- ogrodzenie z siatki leśnej

Zbudowanie ogrodzenia pola uprawnego z siatki leśnej to możliwość, na którą decyduje się wielu rolników ze względu na niskie koszty takiej inwestycji. Siatka leśna posiada zagęszczone oczka u dołu ogrodzenia uniemożliwiające przejście małym zwierzętom i rozrzedzone w wyższych partiach. Najlepiej wybierać tę wykonaną z ocynkowanych drutów, ponieważ jest trwalsza. Kwestią dyskusyjną jest jednak czy zabezpieczy ona wystarczająco przed takimi zwierzętami jak dziki. Eksperci radzą, aby na terenach gdzie istnieje zagrożenie ze strony dzików stosować siatkę, która ma 2 mm przekroju drutów wewnętrznych i 2,5 mm przekroju drutów prowadzących. Praktyka pokazuje jednak, że w niektórych wypadkach nawet tego rodzaju siatka leśna może okazać się niewystarczająca do zabezpieczenia pola uprawnego przed dzikami.

- ogrodzenie pola uprawnego elektrycznym pastuchem

Jest to dosyć często wybierana możliwość ze względu na dobrą skuteczność w przypadku dużych dzikich zwierząt. Nie zabezpiecza jednak pola przed małymi zwierzętami takim jak lisy, zające czy kuny. Okazuje się nieskuteczna również, jeśli z jakiegoś powodu zostanie odcięte zasilanie prądem lub pod ogrodzeniem wyrosną rośliny, które zaczną się z nim stykać. Decydując się na taki typ ogrodzenia pola uprawnego trzeba też uważać, aby jego napięcie i natężenie nie było zagrożeniem dla życia i zdrowia zwierząt. Zdarza się bowiem, że producenci w celu podniesienia skuteczności zwiększają dopuszczalne parametry.

- panelowe ogrodzenie pola uprawnego

Ogrodzenie panelowe jest coraz częściej wybierane przez rolników do grodzenia pól uprawnych. Wykonane z ocynkowanego drutu panele, dodatkowo pomalowane proszkowo, jak twierdzą eksperci, potrafią przetrwać nawet kilkadziesiąt lat wolne od rdzy. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne ze względu na większą grubość drutu niż w siatce leśnej. Dodatkową zaletą w przypadku grodzenia pola jest możliwość szybkiego i łatwego montażu, a także szybkiej wymiany pojedynczych paneli w razie uszkodzenia. Są one dostępne w wielu rozmiarach, dzięki czemu można łatwo wybrać taką wielkość, która optymalnie zabezpieczy pole uprawne. W zależności od potrzeb można wybierać również panele o większym lub mniejszym zagęszczeniu oczek. Oczywiście te, które mają oczka bardziej zagęszczone i wykonane są z grubszego drutu, są droższe od tych z rzadkim rozstawieniem prętów, ale są też o wiele bardziej wytrzymałe. Najważniejsze jest to, że rolnik ma możliwość wyboru takich, które najlepiej spełnią swoje zadanie.

Jakie ogrodzenie pola uprawnego jest najlepsze?

Zdania na temat tego, które ogrodzenie pola uprawnego jest najlepsze, są podzielone ze względu na różne kryteria, którymi kieruje się rolnik. Jeśli uznaje za najlepsze to, które jest najtańsze, wówczas będzie nim ogrodzenie z siatki leśnej. Droższe, ale o wiele skuteczniejsze natomiast jest ogrodzenie panelowe, którego postawienie okazuje się często dobrą inwestycją na długie lata. Ogrodzenie elektryczne natomiast chociaż ma również wielu zwolenników, nie zabezpiecza skutecznie przed wszystkimi zwierzętami i czasami zawodzi z przyczyn technicznych.

Ogrodzenie pola uprawnego to obecnie coraz częściej występująca konieczność. Przed jego wyborem warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, przed jakimi zwierzętami ma chronić i czy woli się zainwestować więcej i mieć spokój przez wiele lat, czy zaryzykować tanie ogrodzenie, które często trzeba będzie naprawiać. W przypadku wyboru tego ostatniego istnieje również ryzyko, że trzeba będzie ponieść koszty nie tylko naprawy samego ogrodzenia, ale również ucierpią na tym uprawy, co przyniesie niewątpliwe straty w gospodarstwie.