Ogrodzenie, wchodzące w skład posesji, to niezwykle ważna część własnego terenu. Ma ono zapobiegać wtargnięciu intruzów na działkę, a także chronić osoby przebywające na ogrodzie. Niestety inwestycja ta, z uwagi na fakt, że jest zlokalizowana w najbardziej skrajnych punktach terenu, najczęściej jest narażona na wandalizm, uszkodzenia, wypadki. W związku z tym należałoby objąć je pewną ochroną, która zapewniłaby pokrycie strat, w przypadku jakiegoś incydentu. Czy ubezpieczenie ogrodzenia się opłaca? Czy w ogóle warto ubezpieczyć ogrodzenie i jak zrobić to opłacalnie? O tym wszystkim w artykule. 

Jak w polisie ubezpieczeniowej definiowane jest ogrodzenie i jakie elementy obejmuje?

W zależności od ubezpieczyciela, ogrodzenie jest nazywane różnie. W niektórych przypadkach definiuje się je, jako „budowlę” czy „elementy działki”, w innych zaś mówi się o „części domu”.

Ubezpieczenie ogrodzenia to nie tylko ochrona samej konstrukcji, ale także:

 • bram,
 • furtek,
 • domofonów i wideofonów,
 • skrzynek na listy,
 • wszystkich mechanizmów i napędów,
 • elementów ozdobnych, które są na stałe przymocowane do bramy.

Ubezpieczenie ogrodzenia posesji – dlaczego warto?

Wszystkie elementy posesji, znajdujące się na zewnątrz, są narażone na wiele czynników, które mogą prowadzić do uszkodzeń. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, wilgoć, niskie oraz bardzo wysokie temperatury, śnieg, grad, wiatr – wszystkie te zjawiska niszczą znajdujące się na zewnątrz elementy.

Samo zaprojektowanie ogrodu, a co za tym idzie wybór odpowiedniego ogrodzenia, jak również jego montaż i ewentualna konserwacja, to sprawa czasochłonna i z pewnością kosztowna. Jeśli już wkładamy w zewnętrzną część posesji pieniądze, warto byłoby to zabezpieczyć, aby w przypadku uszkodzeń, otrzymać choć częściowy zwrot kosztów.

Jak wygląda ubezpieczenie ogrodzenia posesji?

Ubezpieczenie samego ogrodzenia byłoby pewnie dość trudne. Dlatego warto o tym pomyśleć już na etapie kupna polisy ubezpieczeniowej na nieruchomość. Wówczas zapewniasz sobie ochronę, nie tylko elementów nieruchomości, ale wszystkich elementów nieruchomych, znajdujących się na zewnątrz, jednak wchodzących w skład działki. I tak, oprócz domu oraz jego poszczególnych części, takich jak ściany, okna czy dach, polisą możemy objąć również garaż, altankę czy właśnie wspomniane ogrodzenie.

Od czego warto ubezpieczyć ogrodzenie?

Taka polisa będzie doskonałą ochroną, przez cały okres ustalonego ubezpieczenia. Pieniądze za zniszczone elementy nieruchomości zostaną wypłacone osobie uposażonej, w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek z niespodziewanych sytuacji, ujętych w umowie polisy, m.in. pożaru, który zdarza się statystycznie najczęściej. Oprócz tego polisa ubezpieczeniowa obejmuje skutki deszczu nawalnego, dymu, huraganu, uderzenia pioruna, gradu, upadku drzewa, masztu, słupa, zapadnięcia ziemi, osunięcia gruntu. Pamiętajmy też, że najczęściej nasze ogrodzenia padają ofiarą wandali i włamywaczy, którzy ogrodzenie zniszczą, aby dostać się na posesję. Używają do tego często różnych narzędzi i środków. Jeśli natomiast posesja znajduje się przy drodze, powinniśmy ubezpieczyć ogrodzenie od stłuczki samochodowej, w której może ucierpieć nasze ogrodzenie. Często zdarza się bowiem, że kierowcy wjeżdżają w ogrodzenia poprzez poślizg, doznają zderzenia z innym autem, doświadczają braku panowania nad kierownicą czy nagłego zaśnięcia za kierownicą. Oczywiście wszystkie sytuacje, które będą włączone do ubezpieczenia, powinny być zawarte w ogólnej umowie. Nie musimy ubezpieczać każdego elementu nieruchomości, ani też obejmować polisą wszystkich sytuacji zagrażających ogrodzeniu, ale oczywiście możemy. Wówczas ta ochrona będzie zapewniała nam spokój i komfort mieszkania na własnej posesji.

Jeśli ubezpieczeniem zostały objęte również napędy bramy czy mechanizmy wideofoniczne domofonu, ochrona będzie dotyczyła także wystąpienia przepięcia elektrycznego. Wówczas możemy mieć pewność, że wyładowania elektryczne nie stanowią dla nas żadnego problemu i nie musimy się ich obawiać.

Czy wiesz, że ubezpieczyć możesz także sprzęty i narzędzia ogrodowe, które znajdują się na twojej posesji? Do polisy najczęściej włączane są kosiarki, wykaszarki, cięższe narzędzia, takie jak wkrętarki i wiertarki, a także akcesoria ogrodowe, m.in. grille czy paleniska. Warto zrobić to choćby ze względu na fakt, że przedmioty te być pozostawione na zewnątrz. W przypadku uderzenia pioruna czy upadku drzewa, polisa pokryje koszt naprawy lub zakupu nowego urządzenia.

Jakie typy ogrodzeń możemy ubezpieczyć?

Jeśli zastanawiasz się, jakie typy ogrodzeń możesz ubezpieczyć, w zasadzie nie istnieją przeciwskazania do objęcia ochroną jakiegokolwiek typu ogrodzenia. Zatem ubezpieczyć możesz zarówno ogrodzenie stalowe, drewniane, gabionowe, betonowe, a nawet ogrodzenie panelowe czy siatkę ogrodzeniową. Nie ma znaczenia czy ogrodzenie zbudowane zostało z kompozytów, prefabrykatów, czy stanowi modułową konstrukcję – wszystkie rozwiązania możesz ubezpieczyć w swojej polisie. Każde z nich jest bowiem narażone na te same zjawiska, które mogłyby w znaczny sposób uszkodzić ich konstrukcję i tym samym obniżyć ich jakość oraz funkcjonalność.

Podsumujmy jeszcze wszystkie elementy, które na posesji, oprócz samego ogrodzenia, możemy objąć ubezpieczeniem. Przede wszystkim będą to:

 • garaż wolnostojący,
 • budynek gospodarczy,
 • murowany grill,
 • studnia,
 • oczko wodne,
 • rzeźby i instalacje ozdobne,
 • nawierzchnia podjazdu,
 • fontanny,
 • altany,
 • instalacje dla dzieci (huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, itd.),
 • krzyże i kapliczki,
 • boiska sportowe,
 • baseny,
 • szopa,
 • chodniki,
 • parasole ogrodowe.

W związku z tym nie musimy obawiać się inwestowania w kolejne elementy wyposażenia, ze względu na ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych incydentów. Polisa chroni nas oraz nasze mienie, przed negatywnymi skutkami. Warto więc zainwestować w ubezpieczenie ogrodzenia, ponieważ ochrona zapewni nam komfort, a miesięczna składka nie będzie aż tak odczuwalna w skali całego okresu ubezpieczenia.