Kluczową częścią posesji jest ogrodzenie, które chroni ją przed ingerencją osób z zewnątrz. Dzięki dobrej jakości ogrodzeniu, teren wokół naszego domu, jak i sam budynek jest bezpieczny. Ogrodzenie stanowi pewnego rodzaju zaporę dla intruzów, a także dzikiej zwierzyny, która coraz częściej podchodzi do zabudowań mieszkalnych. Jednym z najbardziej cenionych rodzajów płotów jest ogrodzenie panelowe. Czym charakteryzują się panele ogrodzeniowe 3D i co różni je od swojego standardowego odpowiednika 2D? Czy zastosowanie tego typu ogrodzenia przynosi wymierne korzyści i jak możemy je mierzyć? To wszystko znajdziesz w artykule, który dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Charakterystyka ogrodzenia panelowego

Zamknij oczy i przypomnij sobie osiedla domów jednorodzinnych. Co widzisz? Na pierwszy rzut oka od razu dostrzegamy specyficzny rodzaj ogrodzenia, który kojarzy nam się z siatką, lecz wygląda znacznie porządniej. To prawda, ogrodzenie panelowe jest często mylone z typową siatką, która mimo podobieństwa, nawet w połowie nie nosi cech ogrodzenia panelowego.

Siatka nie posiada tak wysokiego poziomu odporności na uszkodzenia mechaniczne, jak panelowe ogrodzenie. Modułowe panele są znacznie bardziej stabilne. Montaż siatki wygląda w ten sposób, że należy ją oplatać wokół słupków, jednocześnie cały czas naciągając jej strukturę. Im bardziej napięta siatka, tym dłużej będzie trwać na posesji bez odkształceń. Jeśli siatka byłaby zbyt mało naciągnięta, płot nie byłby tak odporny i stabilny.

Ogrodzenie panelowe nie ma tego problemu. Poszczególne panele łączy się z utwardzonymi w podłożu słupkami oraz innymi panelami. Modułowość tego rozwiązania pozwala m.in. wymieniać jego poszczególne elementy, w przypadku uszkodzeń mechanicznych, wywołanych przez osoby trzecie. Nie musimy zatem demontować całego ogrodzenia lub jego części, aby wymienić jeden panel. Oprócz tego, moduły możemy kupić pojedynczo, dzięki temu mamy komfort psychiczny w momencie kupna zbyt małej ilości elementów.

Warto jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie wymierzać odległości między słupkami. Nieprawidłowe wymiary mogą sprawić, że postawienie ogrodzenia nie będzie możliwe, ze względu na zbyt małe lub zbyt duże odległości. Dlatego zanim zbudujemy podmurówkę lub utwardzimy słupy w podłożu, przyłóżmy elementy „na sucho” i sprawdźmy, czy wymiary zostały wykonane prawidłowo. Wówczas montaż możemy wykonać całkiem samodzielnie. Nie potrzebujemy pomocy innej osoby, jak np. w przypadku siatki.

Ogrodzenie panelowe ma strukturę kratkowaną, posiadającą dość wysoki stopień ażurowości. Pojedyncze ocynkowane druty, które w procesie produkcji zostały zabezpieczone proszkowo, są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego też nie korodują. Nie musimy ich także impregnować, ponieważ są już zaimpregnowane fabrycznie.

Ażurowość ogrodzenia dla jednych jest zaletą, dla innych wadą. Dzięki otworom powietrze może swobodnie krążyć po posesji, a promienie słoneczne doskonale doświetlają przestrzeń oraz budynek. Jednocześnie ten aspekt ma także wpływ na prawidłowy wzrost roślin. Z drugiej zaś strony, ażurowość może dla niektórych osób stanowić mankament, ponieważ nie możemy czuć się w pełni prywatnie na własnym terenie. Na szczęście z pomocą w tej sytuacji przychodzi mata ogrodzeniowa lub przesłony ogrodzeniowe w rolkach, którymi możemy z powodzeniem zakryć te miejsca, na prywatności których najbardziej nam zależy. Często sąsiadów mamy tylko po jednej stronie i wówczas tylko ten obszar chcemy osłonić. Ogrodzenie panelowe 3D z matą to idealne rozwiązanie. Ale czym właściwie jest ogrodzenie 3D?

Panele ogrodzeniowe 3D vs 2D

Czym różnią się te dwa rodzaje ogrodzeń? Przede wszystkim typem konstrukcji. Ogrodzenie 2D, czyli standardowy odpowiednik tego rozwiązania, jest proste w budowie. Posiada splot prostokątny, wszystkie luki są regularne, a ich powierzchnia jest płaska.

Natomiast panele ogrodzeniowe 3D są rozwiązaniem sprawiającym wrażenie trójwymiarowości. Po przejechaniu dłonią po płaszczyźnie, a także samym spojrzeniu, dostrzegamy specjalne tłoczenia w kształcie litery V. Taki typ tłoczeń ma na celu wzmocnienie konstrukcji ogrodzenia i dodanie mu jeszcze większej trwałości. Na pierwszy rzut oka jest to wyłącznie detal, jednak w praktyce ma znacznie więcej funkcji. Trójwymiarowe elementy, właśnie takie, jak wspomniane tłoczenia, stabilizują konstrukcję i zabezpieczają nacisk na panel, z każdej strony. To bardzo istotne w przypadku np. silnego wiatru lub zacinającego deszczu. Wielu inwestorów, właśnie ze względu na tę cechę, decyduje się na ten typ płotu. Panele ogrodzeniowe 3D są nie tylko doskonałą ochroną posesji, ale także ładnym, estetycznym dodatkiem.

Panele ogrodzeniowe 3D wymiary

W związku z tym, że ogrodzenia modułowe są uniwersalne również w kwestii wymiarów, możemy dobrać taki format pojedynczych paneli, jaki będzie idealny do naszej posesji. W związku z tym najłatwiej jest zamówić takie ogrodzenie u producenta lub dystrybutora i podać konkretne wymiary, które nas interesują. Nie zapomnijmy o odpowiedniej wysokości słupków – muszą być one idealnie dopasowane do wysokości paneli.

Jak montować panele ogrodzeniowe 3D?

Montaż paneli 3D jest tak samo prosty, jak w przypadku ich standardowego odpowiednika. Nie musimy się więc martwić, że tego typu trójwymiarowa konstrukcja, wiązałaby się z dodatkowymi problemami podczas montażu.

Osłony na panele ogrodzeniowe 3D

Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom prywatności na własnej działce, możemy pomyśleć o zastosowaniu przesłon na panele ogrodzeniowe 3D. Owszem, nie będzie problemu z ich zamontowaniem, ponieważ tłoczenia nie przeszkadzają w przewdziewaniu przesłony. Dzięki temu możesz osłonić całą przestrzeń ogrodzenia, bez żadnego problemu.

Panele ogrodzeniowe 3D w połączeniu z innym rodzajem ogrodzenia

Wiele osób decyduje się także na niestandardowe, choć coraz bardziej popularne połączenia. Od frontu montujemy np. ogrodzenie betonowe z bramą wjazdową, natomiast na reszcie granicy działki, stawiamy panele ogrodzeniowe 3D. To propozycja idealna dla osób, którym zależy na funkcjonalności rozwiązań.