Betonowe ogrodzenia to jedne z najsolidniejszych sposobów zabezpieczenia swojej działki. Odpowiednio przygotowana mieszanka i postawienie płotu zgodnie ze sztuką, może nam zagwarantować spokój na długie lata. Utrata estetyki z wiekiem, wcale nie wiąże się z koniecznością likwidacji i stawiania ogrodzenia betonowego na nowo. Można je w łatwy sposób odnowić i odświeżyć. Warto jednak dbać o ogrodzenie betonowe na bieżąco, tak aby jak najbardziej wydłużyć jego żywotność.

Jak dbać o ogrodzenie betonowe?

O ogrodzenie betonowe trzeba zacząć dbać już na etapie jego stawiania. Do prawidłowo wykonanej mieszanki warto dodać przeciwskurczowy preparat do betonu, który zapewni odpowiednie warunki, aby beton dojrzał i nie odkształcił się w między czasie. Mieszanki takie zapewniają odpowiednią temperaturę i wilgotność masy, więc pomagają jej stopniowo odparowywać wodę. Dodatkowym wsparciem na tym etapie może okazać się użycie membrany paroprzepuszczalnej, która ochroni ogrodzenie betonowe przed zmarznięciem lub przegrzaniem.

Kolejnym istotnym krokiem w dbaniu o ogrodzenie betonowe jest użycie trwałych i dobrej jakości spoiw, które skutecznie połączą wszelkie elementy ogrodzenia. Odporne na warunki atmosferyczne kleje, dokładnie uszczelniają wrażliwe miejsca i zabezpieczają je zarówno przed niskimi jak i bardzo wysokimi temperaturami. Zabezpieczenie bloków ogrodzenia betonowego w ten sposób, pomoże nam uniknąć wnikania w nie wody, a w efekcie zapobiegnie jego pękaniu.

Kiedy mamy już postawione ogrodzenie betonowe, nie możemy zapomnieć o jego zaimpregnowaniu. Impregnat do ogrodzeń betonowych zwiększy jego odporność na zabrudzenia oraz wszelkie warunki atmosferyczne, a przy okazji powstała w ten sposób powierzchnia poprawi wygląd, kolor i zmniejszy ścieralność bloków. Impregnacja ogrodzenia betonowego nie jest bardzo czasochłonna, a jednocześnie znacząco wpływa na starzenie się materiału, odświeża je i poprawia jego parametry mrozoodporne.

Porada eksperta: „Ogrodzenie betonowe może wydawać się nam niezniszczalne. Jednak musimy pamiętać, aby – szczególnie w okresie wiosennym – dokładnie je sprawdzić. To właśnie wiosną najczęściej pojawiają się na nich naloty i wykwity, które mogą nawet powodować osłabienie materiału. Właściciele zwykle to ignorują, ponieważ deszcz zmywa białe osady, ale to nie znaczy, że zostały one trwale usunięte.”

Aby skutecznie pozbyć się wykwitów i białych osadów najlepiej pozbyć się ich samodzielnie przy pomocy specjalistycznych preparatów, które służą do usuwania pleśni czy grzybów. Na polskim rynku znajdziemy masę różnych środków, które możemy nakładać pędzlem lub przy pomocy specjalnego aplikatora.

Porada eksperta: „Stosując preparaty na wykwity musimy pamiętać, aby odczekać od 7 do 10 dni zanim będziemy impregnować betonowe ogrodzenie!”

Ostatnim sposobem odpowiadającym na pytanie „Jak dbać o ogrodzenie betonowe?” jest jego pomalowanie i odrestaurowanie. Specjalnie przygotowane farby, które bazują na nowoczesnych surowcach, gwarantują nam teraz rewelacyjną jakość. Powierzchnia ogrodzenia zachowuje swoją naturalną fakturę, natomiast jej kolor zostaje zmieniony, a jednocześnie zyskuje kolejną warstwę ochronną, która wydłuża żywotność materiału.

Bardzo istotne jest również systematyczne dbanie o ogrodzenie betonowe i zabezpieczanie go przed mchami oraz porostami, które w połączeniu z niezabezpieczonymi ubytkami, mogą naruszać strukturę całego ogrodzenia. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów, które wnikają w materiał i sprawiają, że wszelkie mchy oraz porosty wysychają.

Jak oczyścić ogrodzenie betonowe?

Na odpowiednio zaimpregnowanym ogrodzeniu betonowym raczej nie zauważymy nalotów i wykwitów. Jeśli jednak takie się pojawią, można oczyścić je przy pomocy papieru ściernego gruboziarnistego lub zwykłej drucianej szczotki. Następnie warto oczyścić powierzchnię specjalistycznym środkiem lub przynajmniej przemyć ją rozpuszczalnikiem.

Ważne w oczyszczaniu betonowego ogrodzenia jest systematyczne pozbywanie się z niego pyłu i innych lotnych cząsteczek. Najłatwiejszym sposobem będzie użycie myjki ciśnieniowej, która dotrze nawet do ciężko dostępnych miejsc i najlepiej współpracuje z fakturą batonu.

Tak oczyszczone ogrodzenie sprawdzamy jeszcze pod kątem ubytków, czyli rys i pęknięć, które są najbardziej narażone na wchłanianie wilgoci oraz rozwijanie się grzybów czy pleśni. Jeśli jakieś znajdziemy musimy natychmiast zadać o ich zabezpieczenie!

Jak usunąć ubytki w ogrodzeniu betonowym?

Czasami z powodu działającego na ogrodzenie betonowe mrozu, wilgoci lub ciepła mogą pojawić się drobne pęknięcia i rysy. W tym przypadku najlepiej od razu zabezpieczyć je szpachlą do betonu, która jest rozwadniana z wodą i nakładana małą szpachelką. Jeśli szybko zareagujemy i zakleimy powstającą szczelinę, to nie będzie się ona pogłębiać.

Zdarza się jednak, że zaniedbamy zabezpieczanie ubytków w ogrodzeniu betonowym i znajdziemy w nim dużo głębszą szczelinę. Taką wadę najlepiej zamaskować przy pomocy specjalnego wypełniacza, który wylewa się do szczeliny, aby się rozprężył, a jednocześnie nie uszkodził struktury całego ogrodzenia.

Zalety ogrodzenia betonowego

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że betonowe ogrodzenie jest konstrukcją nie tylko trwałą, ale również stabilną i zapewnia nam duże bezpieczeństwo. Wykonanie takiego płotu jest czaso i pracochłonne, ale jednocześnie skutkuje nawet pięćdziesięcioletnim spokojem. Dodatkowo odpowiednio oczyszczane i impregnowane w sezonie wiosennym, będzie pięknie prezentowało się przez długie lata! Dzięki ciągle rozwijającej się branży, jesteśmy nawet w stanie pomalować szare mury i dać im nowe życie lub jeszcze lepiej dopasować do wystroju naszego tarasu. Dodatkowym atutem jest fakt, że nawet jeśli w ogrodzeniu betonowym wystąpią ubytki to nie znaczy, że od razu musimy je wymieniać – po prostu możemy wykonać konserwację i cieszyć się niemal nowym płotem, który będzie cieszył nasze oko przez kolejne długie lata!