Spośród wielu dostępnych na rynku rodzajów ogrodzeń musimy zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie. Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ każdy z tych rodzajów płotów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto jednak zastanowić się przede wszystkim nad tym, na czym przy wyborze ogrodzenia zależy nam najbardziej. Wówczas to ta konkretna nadrzędna funkcja będzie impulsem do decyzji. Na rynku są również dostępne  uniwersalne rozwiązania, takie jak ogrodzenie panelowe czy lamelowe. Porównajmy więc te dwa typy ogrodzenia, aby ułatwić nieco podjęcie decyzji. 

Co wyróżnia ogrodzenie lamelowe?

Ogrodzenie lamelowe to gotowy panel ogrodzeniowy, wykonany z poziomo ustawionych, cienkich listewek, które nachodzą na siebie, zapewniając ochronę od jakichkolwiek prześwitów. Ich ułożenie jest estetyczne i dekoracyjne, więc znajdują swoje zastosowanie w wielu ogrodach. 

Oczywiście nie można zapomnieć o łatwości montażu płotu lamelowego i bezpieczeństwie, jakie zapewnia cała konstrukcja. Z pewnością takie ogrodzenie doskonale ochroni posesję przed intruzami, a osobom i zwierzętom znajdującym się na posesji, zapewni komfort i bezpieczeństwo przebywania wokół domu. Warto jednak dodać, że płot lamelowy jest dość lekki, przez co słabo utwardzony w podłożu, może nie wytrzymać nawałnic czy silnych podmuchów wiatru. 

Brak prześwitów ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest to bowiem świetne rozwiązanie dla posesji znajdujących się blisko ruchliwej drogi. Chroni więc domowników przed wzrokiem przechodniów i kierowców. Dokładnie takie samo zastosowanie ma ogrodzenie lamelowe, znajdujące się w bliskiej odległości od posesji sąsiadów. Zatem, jeśli działki są graniczące, lamele ogrodowe sprawdzą się doskonale. 

Niestety z powodu dużego zaciemnienia ogrodu, grono inwestorów nie decyduje się na to rozwiązanie. W grę wchodzi bowiem wzrost roślin, dla których niezbędne jest światło słoneczne. Jeśli więc właściciel domu jest z zamiłowania duszą ogrodnictwa, nie spodoba mu się takie rozwiązanie. 

Ogrodzenie lamelowe - drewno czy deska kompozytowa?

Jeśli już zdecydujemy się na płot lamelowy do swojej posesji, warto zastanowić się nad materiałem na ogrodzenie:

  • drewno - to dobry, a przede wszystkim ekologiczny materiał. Niestety jego największą wadą jest duża podatność na wilgoć. Z tego powodu płot drewniany lamelowy, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony, niestety ulega wpływom czynników środowiskowych, takich jak deszcz, mróz czy mech. Z tego powodu z czasem murszeje, co znacznie osłabia konstrukcję. Należy go przynajmniej raz w roku traktować impregnatem, aby zabezpieczyć materiał przed działaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych, a dodatkowo regularnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia;
  • deska kompozytowa - tu nie musimy martwić się o impregnację. Deska kompozytowa nie ulega wpływom czynników zewnętrznych, dlatego już na starcie wygrywa z drewnem. Nie jest to jednak rozwiązanie zbyt ekologiczne, a ponadto zdecydowanie droższe. 

Co wyróżnia ogrodzenie panelowe? 

Ogrodzenie panelowe także składa się z paneli ogrodzeniowych. Inny jest jednak materiał wykonania oraz stopień prześwitu. Płot panelowy jest bowiem wykonany z drutu ocynkowanego, który dodatkowo może być zabezpieczony antykorozyjną powłoką proszkową. Nie ulega więc wpływom czynników atmosferycznych i zawsze zachowuje swoją jakość. 

Montaż jest prosty, a jednocześnie zapewnia wysoką stabilność konstrukcji. Słupy są utwardzane w podłożu za pomocą odrobiny betonu, dzięki czemu ogrodzenia nie sforsuje nawet ogromna siła wiatru czy dzika zwierzyna. Stal, z którego jest wykonany panel ogrodzeniowy jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych, dlatego tak wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie do swojego domu. 

Dzięki ogrodzeniu panelowemu możemy bez problemu wyznaczyć granicę działki lub odgrodzić niewielki jej obszar, który chcemy przeznaczyć np. na wybieg dla psa czy ogródek warzywny. Jego ogólny design wpisuje się w aranżację każdej posesji, ponieważ nie wyróżnia się on na tle zieleni. Kratkowana konstrukcja zapewnia roślinności stały dostęp promieni słonecznych, a jeśli chcemy delikatnie osłonić się od sąsiadów czy przechodniów, wystarczy zamontować w ogrodzeniu przesłony. Koszt jest niewielki, ale zapewnia maksimum komfortu. Takie przesłony w każdej chwili można zdemontować lub umieścić je rzadziej. Dzięki temu ogrodzenie panelowe staje się bardzo uniwersalnym płotem, dostosowanym do aktualnych potrzeb. 

Ogrodzenie lamelowe czy ogrodzenie panelowe - co wybrać do swojego domu? 

Aby dokonać właściwej decyzji należy zastanowić się, czego oczekujemy od ogrodzenia. Lamele ogrodzeniowe sprawdzą się idealnie jako ogrodzenie posesji, pod warunkiem, że lubimy impregnować drewno co jakiś czas lub wybierzemy droższą deskę kompozytową. Doskonałym pomysłem będzie także wykorzystanie lameli do wyznaczenia np. miejsca na ognisko czy grilla. Ogrodzenie panelowe natomiast spełnia praktycznie każdą potrzebę, łącznie z niewygórowaną ceną, idącą w parze ze znakomitą jakością. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które raz postawione, nie wymaga od nas żadnego wysiłku. Jeśli więc odpowiadają Ci wszystkie te zalety, warto mieć je na swojej posesji.