Ogrodzenie posesji wymaga stałej konserwacji. Nawet, jeśli to zupełnie nowe ogrodzenie, dopiero co postawione. Czy konserwacja i malowanie ogrodzenia to dwie takie same rzeczy? Oczywiście nie wynika to z faktu, że nie każda farba jest impregnatem, a także nie każdy impregnat ma właściwości koloryzujące. Warto więc rozgraniczyć te dwa aspekty i zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej, decydując się na malowanie ogrodzenia. Jak wykonać je poprawnie krok po kroku? Jakiego preparatu użyć do materiału, z którego wykonane jest nasze ogrodzenie? 

Malowanie ogrodzenia – czy zawsze jest potrzebne? 

Kwestia malowania ogrodzenia jest sprawą indywidualną. Częstotliwość odnawiania koloru zależy bowiem od wielu czynników, które mają bezpośredni wpływ, szczególnie na wierzchnią warstwę ogrodzenia. Deszcz, śnieg, nagłe zmiany temperatur, korozja, czynniki biologiczne, promienie UV – wszystko to ma wpływ na niszczenie ogrodzenia i blaknięcie jego koloru. Warto zatem pomyśleć o odnowieniu zewnętrznej warstwy płotu za pomocą dostępnych na rynku środków, dobranych do materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie. Znajdziesz je w każdym markecie budowlanym. anim jednak przystąpisz do pracy, przyda Ci się odrobina wiedzy, jak wykonać dobrze malowanie ogrodzenia krok po kroku. 

Oczywiście nie wszystkie rodzaje ogrodzeń wymagają malowania. Ogrodzenia panelowe są pokryte specjalną powłoką antykorozyjną, a dodatkowo pomalowane proszkowo. Posiadają więc doskonałą ochronę na lata, bez konieczności dodatkowej impregnacji. 

Malowanie płotu krok po kroku 

Pamiętaj, że sam produkt do odnowy płotu to nie wszystko. Potrzebujesz dodatkowych narzędzi, które przydadzą Ci się zarówno przed malowaniem, jak i po jego wykonaniu. W zależności od tego, z jakiego materiału wykonane jest ogrodzenie, powinieneś przystąpić do usuwania pozostałości na ogrodzeniu. Resztki ptasich odchodów, mech, drzazgi, rdza – czym byłoby malowanie płotu, gdyby to wszystko na nim pozostało? Taka praca nie miałaby sensu. Zatem należy to wszystko usunąć odpowiednim papierem ściernym lub szlifierką. Warto również usunąć poprzednią warstwę zabezpieczenia, jeśli nie przylega ona idealnie do płotu. Pod wpływem zmian temperatury, wierzchnia warstwa może puchnąć, a w końcowej fazie odpryskiwać. Nie powinniśmy zostawiać takich ubytków, skoro mamy zamiar nałożyć kolejną, całkowicie nową warstwę farby. 

Jeśli elementy ogrodzenia są błyszczące, przed kolejnym malowaniem należy ją nieco zmatowić. Wystarczy kilka delikatnych ruchów papierem ściernym, a powierzchnia zdecydowanie lepiej przyjmie farbę. 

Jeśli w pobliżu ogrodzenia znajduje się wysoka roślinność, należałoby ją zabezpieczyć, aby podczas schnięcia nie miała możliwości zetknięcia się z ogrodzeniem. Mogłoby to mieć negatywny skutek dla zabezpieczenia powierzchni ogrodzenia. 

Tuż przed przystąpieniem do malowania, nie zapomnij mocno wstrząsnąć pojemnikiem, w którym znajduje się farba. Dopiero później otwórz jej wieczko. Dzięki temu farba będzie dobrze wymieszana i łatwiej będzie nią malować ogrodzenie. 

Powierzchnię ogrodzenia drewnianego możesz pomalować za pomocą pędzla szerokiego, natomiast powierzchnię nieregularną lub wykonaną z metalu, możesz pomalować pistoletem do malowania natryskowego.  

Farba czy impregnat? 

Sama farba w pewnym sensie oprócz koloru daje pewną ochronę, ponieważ stanowi dodatkową warstwę, nałożoną na powierzchnię ogrodzenia. Jednak to głównie kolor jest jej główną funkcją. Ma za zadanie poprawić jakość i wygląd powierzchni, szczególnie w przypadku wyblaknięcia poprzedniej warstwy. 

Impregnat wzmacnia strukturę drewna. Zapewnia ochronę przed pleśnią i zapobiega rozkładowi materiału. Oprócz tego redukuje chłonność drewna i zapewnia mu odświeżony wygląd. 

Malowanie ogrodzenia drewnianego

Bez wątpienia malowanie ogrodzenia drewnianego należy wykonywać częściej niż w przypadku innych typów ogrodzeń. Płot drewniany powinien wyglądać nienagannie i służyć wiele długich lat. Jednakże jest to materiał w pełni naturalny, dlatego jego impregnacja jest niezbędna. Nie możemy pozostawić drewna bez ochrony, ponieważ wszelkie czynniki atmosferyczne, a w szczególności wilgoć, jest w stanie osłabić konstrukcję i doprowadzić do korozji biologicznej, a w rezultacie kruszenia i pękania materiału. Zastosowanie odpowiedniego impregnatu, zachowuje właściwości drewna oraz jego doskonały wygląd przez lata. 

Impregnat w przypadku płotu drewnianego może nie spełnić zapotrzebowania na ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym, po zaimpregnowaniu powierzchni, należy użyć jeszcze lakierobejcy, która stworzy dodatkową ochronę. Nanocząsteczki, występujące w lakierobejcy, mają właściwości odbijające światło, dzięki temu powierzchnia ogrodzenia tak szybko się nie odbarwia i nie ulega uszkodzeniom, spowodowanym czynnikami atmosferycznymi. 

Malowanie ogrodzenia metalowego

Ogrodzenie metalowe jest zazwyczaj znacznie trudniejsze do pomalowania. Wszystko za sprawą, zarówno twardszego materiału, jak również nieregularnych kształtów ogrodzenia metalowego. Czy malowanie płotu wykonanego z metalu jest potrzebne? Zdecydowanie tak. Czynniki atmosferyczne mogą mieć negatywny wpływ na wygląd ogrodzenia metalowego, niezależnie od tego, jaki kształt ono przybiera. Dlatego warto raz na jakiś czas nadać mu drugie życie za pomocą odpowiedniej farby. W zależności od rodzaju produktu możesz uzyskać efekt zarówno matowe, jak i błyszczące wykończenie w różnych kolorach. 

Warto zdecydować się na farbę antykorozyjną, która zapobiegnie korodowaniu materiału i nie dopuści do osłabienia konstrukcji płotu. 

Jak często powinniśmy malować płot? 

Renowacja płotu, a właściwie jej częstotliwość, jest zależna od warunków atmosferycznych. Najczęściej zimą dochodzi do wchłaniania przez płot największej ilości wilgoci. Niestety bardzo niskie temperatury również nie pomagają. Latem z kolei ogrodzenie jest poddane silnym wpływom promieni słonecznych, które powodują blaknięcie koloru. Wszystkie te czynniki działają na płot indywidualnie, dlatego warto dokładnie obserwować zmiany zachodzące na ogrodzeniu i względem nich dokonywać poszczególnych prac. Czasem wystarczy po prostu oczyścić konstrukcję z mchu czy delikatnych zabrudzeń. Jeśli natomiast pojawi się na nim rdza czy wyblakłe plamy, wówczas należy przystąpić do malowania ogrodzenia. 

TO JEST TO