Ogrodzenie terenu płotem z kamienia ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim jest bardzo wytrzymałe oraz przepięknie się prezentuje. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie i są z niego bardzo zadowoleni. Jest to też rozwiązanie stosunkowo drogie, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać już na początku, tak aby służyło nam przez długie lata w niezmienionej formie.

Ogrodzenie z kamienia jest stale narażone na wszystkie warunki atmosferyczne – słońce i promieniowanie UV, deszcz, śnieg, wiatr oraz uszkodzenia mechaniczne np. przez spadające gałęzie. Właśnie dlatego o odpowiedniej konserwacji tego typu płotu, warto pomyśleć już na etapie jego montażu i wybrać sposoby, które zagwarantują skuteczne zabezpieczenie kamiennego ogrodzenia.

Zalety ogrodzenia z kamienia

W ostatnim czasie kamienne ogrodzenie zdecydowanie zyskuje na popularności! Mimo swojej stosunkowo wysokiej ceny, decyduje się na nie wiele osób. To między innymi dzięki jego pięknemu wyglądowi, ponadczasowemu charakterowi i uniwersalności. Ogrodzenie z kamienia doskonale wpasuje się zarówno przy klasycznych budynkach, nowoczesnej architekturze np. w połączeniu z innymi materiałami ogrodzeniowymi lub jako mur oporowy do umocnienia skarp.

Dzięki ogrodzeniu z kamienia zyskujemy bardzo naturalny, a jednocześnie trwały i solidny efekt, który doskonale sprawdzi się zarówno z bujną roślinnością jak i innymi elementami architektury.

Jak dbać o ogrodzenie z kamienia?

O tym w jaki sposób dbać o ogrodzenie z kamienia, warto dowiedzieć się już na etapie zakupu. Należy zainteresować się co właściwie zagraża kamieniowi, na co jest odporny oraz jaki jest jego skład. Niezależnie od tego - każdy niezabezpieczony element z czasem ulegnie zniszczeniu – a w związku z tym będzie miał gorsze właściwości i nie będzie prezentował się już tak dobrze.

Podstawowym zagrożeniem dla kamiennego ogrodzenia są oczywiście warunki atmosferyczne – nie tylko deszcz i śnieg, ale również wody gruntowe, sole i kwasy, które mogą wejść w reakcje z naszym kamieniem, a w efekcie odbarwić go lub uszkodzić. Na niezabezpieczonym ogrodzeniu z kamienia może pojawić się również mech, grzyb i inne porosty, a ciągła wilgoć będzie sprzyjała zmianie objętości kamienia, doprowadzając nawet do jego pękania.

Kamienne ogrodzenie jest również świetnym rozwiązaniem dla osób, które interesują się ekologią i chcą dbać o środowisko. Ogrodzenie z kamienia jest eko, ponieważ niezależnie czy jest to tworzywo sztuczne czy naturalne to generuje mniej odpadów i jest bardziej przyjazne dla środowiska niż ogrodzenia wykonane z metalu.

Rodzaje ogrodzenia z kamienia

W zasadzie kamienne ogrodzenie można wykonać z dowolnego rodzaju kamienia łupanego i ciosanego. Do najbardziej wytrzymałych zaliczamy te z granitu, bazaltu, sjenitu, porfiru i kwarcytu. Ogromna popularnością cieszą się piaskowce i wapienie, które są łatwiejsze w obróbce i zdecydowanie tańsze. Często można spotkać również ogrodzenia z kamienia polnego, ponieważ jest najtańszą opcją. Takie ogrodzenie składa się z elementów znalezionych w terenie.

Pielęgnacja kamiennego ogrodzenia

Nie da się ukryć, że kamienne elementy są bardzo odporne na np. uszkodzenia mechaniczne. Będą świetnie prezentowały się mimo upływu lat i zachowają swoją formę przez naprawdę długi czas. Kiedy już dowiemy się z jakiego kamienia będzie zbudowane nasze ogrodzenie, warto zainteresować się jak o nie dbać i odpowiednio je pielęgnować. Dzięki kilku prostym krokom możemy zatrzymać ich design jeszcze dłużej lub wydobyć ich właściwy, prawdziwy kolor.

Jak zakonserwować ogrodzenie z kamienia?

Nie ma się jednak czym przejmować! Odpowiednio zakonserwowane kamienne ogrodzenie będzie odporne na wszelkie zagrożenia i warunki atmosferyczne. Warto zacząć tuż przed montażem i odpowiednio wyszlifować kamień, a następnie go wygładzić. W ten sposób zamkniemy jego pory, dzięki czemu zmniejszymy możliwość dostawania się do nich brudu, a co za tym idzie – matowienie powierzchni.

Następnie trzeba pamiętać, aby odpowiednio zaimpregnować ogrodzenie z kamienia. Na rynku znajdziemy wiele profesjonalnych firm i produktów, które idealnie zabezpieczą jego elementy przed zniszczeniem nawet na 5 do 7 lat. Dopiero po upływie tego czasu będziemy musieli ponownie go zaimpregnować. Nie jest to zadanie łatwe i warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać najlepszy preparat, a następnie zaimpregnować ogrodzenie zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że zabieg ten wykonujemy tylko raz na kilka lat, więc nie warto oszczędzać na skutecznych i polecanych produktach.

Jak czyścić ogrodzenie z kamienia?

Bardzo ważnym elementem dbania o ogrodzenie z kamienia jest jego systematyczne czyszczenie. Odpowiednio wyszlifowany, wygładzony i zaimpregnowany kamień nadal może ulegać odbarwianiu, szarzeniu czy zwyczajnemu brudzeniu. Tutaj warto zainteresować się zabiegiem piaskowania, który oferują specjalistyczne firmy. Usunie on wszelkie zabrudzenia, powstające na ogrodzeniu i przywróci jego właściwy kolor. Na wszelkie mchy, grzyby czy porosty, które pojawiają się na kamiennych ogrodzeniach, pomogą nam profesjonalne kosmetyki, które warto stosować na bieżąco, tak aby jak najszybciej pozbyć się wszelkich wykwitów. Można zaopatrzyć się w produkty, które są stworzone dla konkretnego rodzaju kamienia, z którego zbudowane jest nasze ogrodzenie lub wybrać środki chemiczne uniwersalne. Dzięki profesjonalnego składowi, mamy pewność, że są one bezpieczne dla ogrodzenia z kamienia i nie naruszą jego struktur, ani koloru.

Dbanie o kamienne ogrodzenie

Jak widzicie dbanie o ogrodzenie z kamienia wcale nie jest tak skomplikowane. Najważniejsze to wybrać odpowiedni rodzaj kamienia i dowiedzieć się nieco więcej na temat jego struktury oraz odporności. Następnie raz na 5-7 lat impregnujemy nasz płot, co roku czyścimy oraz na bieżąco pozbywamy się pojawiających się na nim wykwitów.