Mimo że dzięki nowoczesnym technologiom produkuje się obecnie wytrzymałe i trwałe ogrodzenia, większość po jakimś czasie będzie wymagała pewnych zabiegów, które jeszcze przedłużą ich trwałość. Odpowiednio przeprowadzona renowacja ogrodzenia da im nowe życie i sprawi, że nie będzie konieczności wymieniania na nowe. Najważniejsze to, aby wykonać ją zawczasu, zanim płot ulegnie takim zniszczeniom, że już żadne zabiegi mu nie pomogą. Sprawdźcie kiedy i jak ją wykonać.

Renowacja ogrodzenia – kiedy i jak często jest konieczna?

Chociaż ogrodzenia metalowe i betonowe uchodzą za najtrwalsze, nawet one potrzebują co jakiś czas odnowienia. Te pierwsze mogą być narażone na korozję, a te drugie na porastanie glonami, czy pleśnią. Ważne jest, aby wiedzieć kiedy i jak często będzie potrzebna renowacja ogrodzenia, aby nie trzeba było wymieniać go na nowe.

- Renowacja ogrodzenia metalowego

Regularna renowacja ogrodzenia metalowego konieczna jest szczególnie w przypadku płotów starszego typu, które produkowano bez ogniowego cynkowania i malowania proszkowego. Zabezpieczanie przed korozją poprzez połączenie tych dwóch metod zaczęto stosować na szerszą skalę dopiero kilka lat temu. Wcześniej wyprodukowane ogrodzenia metalowe mogą być bardziej narażone na korozję i wymagają renowacji co 2-3 lata. Nawet obecnie sprzedaje się czasami stalowe płoty nieocynkowane, które klient nabywa ze względu na kusząco niską cenę. Jeśli się o nie właściwie nie zadba, zanim rdza uniemożliwi skuteczną renowację, takie ogrodzenie trzeba będzie wymienić na nowe. Czasami renowacja ogrodzenia konieczna jest także w przypadku, gdy ocynkowany płot ma zarysowania powstałe w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Jeśli ogrodzenie panelowe zostanie w ten sposób uszkodzone, można po prostu wymienić dany panel ogrodzeniowy na nowy, ale w przypadku np. płotu z siatki ogrodzeniowej, gdzie w miejscach, w których krzyżują się druty siatki, mogą powstawać ogniska korozji, warto przed ich wystąpieniem przeprowadzić renowację. Dotyczy to wszystkich płotów metalowych, które nie mają właściwego aktualnego zabezpieczenia i widać na nich odpryski farb, zmatowienie czy wypłowienie lub jakiekolwiek rysy, czy ubytki.

- Renowacja ogrodzenia betonowego

Chociaż beton jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, od czasu do czasu może wymagać renowacji, szczególnie wtedy, jeśli od razu po montażu nie zabezpieczy się go odpowiednim impregnatem. Czasem nieprofesjonalne postawienie takiego ogrodzenia powoduje, że powstają w nim szczeliny, które są szczególnie narażone na działanie wody, mrozu, pleśni, czy rozmaitych wykwitów. Po jakimś czasie też na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą powstawać na nim mało estetyczne zacieki. Warto więc od czasu do czasu myć je myjką ciśnieniową, a raz na parę lat zalecana jest renowacja ogrodzenia betonowego, dająca mu nowy wygląd i przedłużająca jego trwałość.

Renowacja ogrodzenia – jak ją przeprowadzić?

Renowacja ogrodzenia w przypadku obu wyżej wymienionych rodzajów płotu polega na dokładnym oczyszczeniu wszystkich elementów i ich odnowieniu. Kolejne czynności nieco się różnią ze względu na specyfikę konkretnego materiału, z jakiego ogrodzenie wykonano. Zobaczcie, jak przeprowadzić samodzielnie renowację ogrodzenia metalowego, a jak betonowego.

- Renowacja ogrodzenia metalowego samodzielnie lub przy pomocy firmy zewnętrznej

Ogrodzenie metalowe można odnowić samemu lub skorzystać z usług firmy zewnętrznej, która zastosuje piaskowanie w celu usunięcia rdzy. Jest to drogi, ale skuteczny sposób, aczkolwiek wymaga zdemontowania płotu i zawiezienia go do firmy, która tę usługę wykona. Jeśli firma zdecyduje się zrobić to w miejscu, gdzie płot stoi, trzeba zabezpieczyć otoczenie przed zabrudzeniem. Można jednak z powodzeniem odnowić płot samemu. Samodzielnie przeprowadzona renowacja może dać równie dobre efekty. W tym celu należy usunąć wszelkie ogniska rdzy do czystego metalu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli się tego nie zrobi dokładnie, rdza będzie dalej się rozprzestrzeniać. Następnie należy zabezpieczyć wyczyszczoną powierzchnię odpowiednim preparatem antykorozyjnym, pomalować farbą podkładową, a kiedy wyschnie farbą dekoracyjną. Warto wiedzieć, że najlepiej robić to na wiosnę kiedy temperatura wynosi między 15, a 25 stopni C, a wilgotność powietrza jest nie większa niż 80 procent.

- Okresowa renowacja ogrodzenia betonowego

Renowacja ogrodzenia betonowego może być przeprowadzona nie tylko wtedy, gdy jest absolutnie konieczna, ale również wtedy, gdy właścicielowi znudzi się kolor betonowego płotu. Polega ona na dokładnym wyczyszczeniu ogrodzenia. Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. Dobrze jest zaopatrzyć się także w rozpuszczalnik, za pomocą którego usunie się wszelkie zabrudzenia z farby, olejów, czy smarów. Przyda się też ostra szczotka i papier ścierny, za pomocą których można zetrzeć resztki łuszczącej się farby, czy porastający ogrodzenie mech lub pleśń. Nawet jeśli nie posiada się myjki ciśnieniowej, ogrodzenie po takim czyszczeniu i tak trzeba dokładnie spłukać i poczekać aż wyschnie. Kolejnym etapem renowacji ogrodzenia jest nałożenie impregnatu. Do wyboru są różne rodzaje preparatów, które wnikają w strukturę betonu i zapobiegają wilgoci lub tworzą na nim powłokę ochronną. Następnie nakłada się farbę podkładową i tę właściwą przeznaczoną do malowania powierzchni betonowych zewnętrznych.

Renowacja ogrodzenia – o czym jeszcze warto pamiętać?

Bez względu na to, jakie ogrodzenie chce się odnowić, czy metalowe, czy betonowe, nie można pominąć żadnego etapu renowacji, jeśli ma ona być skuteczna i przedłużyć jego trwałość na następne lata. Kolejną ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego rodzaju farby do malowania. Powinna być ona odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne, a także na urazy mechaniczne, takie jak zarysowania, czy uderzenia.

Właściwie przeprowadzona renowacja ogrodzenia nie tylko odświeży jego wygląd, ale też przedłuży jego trwałość na kolejne lata. Można zająć się tym samodzielnie, jeśli ma się wystarczająco dużo czasu, aby zrobić to dokładnie. W innym wypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalistów, którzy wykonają ją fachowo.