Ogrodzenie panelowe jest chętnie wybieranym rodzajem płotu ze względu na liczne zalety. Jedynym jego mankamentem może wydawać się nadmierna przezierność, która, choć ceniona za to, że płot nie zasłania widoku, czasami bywa uciążliwa. Człowiek pragnący prywatności, czy źle znoszący odgłosy uliczne może zapragnąć tę ażurową przestrzeń wypełnić. Z pomocą przychodzi tutaj taśma na ogrodzenie panelowe. Czym jest i czy warto ją kupić? Sprawdźcie.

Co to jest taśma na ogrodzenie panelowe?

Taśma na ogrodzenie panelowe to stosunkowo nowy wynalazek, którego powstanie podyktowane było potrzebą zasłonięcia ażurowego ogrodzenia, balustrady na tarasie czy balkonie. Taśma ogrodzeniowa może być wykonana z różnych materiałów i jej zadaniem jest wypełnianie pustych przestrzeni między prętami ogrodzenia panelowego, do którego ze względu na jego kratowany charakter pasuje szczególnie. Sprzedawana jest w różnych szerokościach i długościach w postaci zrolowanej, którą łatwo potem przetyka się między prętami. Ważne przy tym, aby dobrze dobrać jej szerokość, która powinna pasować do szerokości prześwitu. Pasuje zarówno do paneli prostych 2D, jak i przetłaczanych 3D. Można ją montować poziomo lub pionowo, co daje zupełnie inne efekty wizualne. Dostępna jest w wielu kolorach, ale najczęściej występują odcienie zieleni, szarości, brązu, beżu, czerni, czy bieli. Taśma ogrodzeniowa w jeden dzień może zupełnie odmienić wygląd ogrodzenia panelowego, co jest jej wielką zaletą.

Taśma na ogrodzenie panelowe – rodzaje

Na rynku obecnych jest wiele rodzajów taśm ogrodzeniowych, przeznaczonych do montażu poziomego bądź pionowego, posiadających różnorodną fakturę, czy wzornictwo. Najważniejszym podziałem, jest ten wynikający z gramatury i materiału, jaki został użyty do jej produkcji. Zgodnie z nim można wyróżnić:

- taśmy ogrodzeniowe twarde

Tego rodzaju taśma na ogrodzenie panelowe wykonana jest z polipropylenu lub PCV i posiada gramaturę ponad 1000g/m2. O ile takie twarde taśmy z polipropylenu są elastyczne i łatwo poddają się procesom montażu, to już te wykonane z PCV mogą być na tyle sztywne, że będą sprawiać kłopot osobie, która będzie je montować. Bywa, że ulegają nawet złamaniu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie tutaj taśma z polipropylenu.

- taśmy ogrodzeniowe miękkie

Miękka taśma na ogrodzenie panelowe posiada gramaturę mniejszą niż 500g/m2 i odznacza się większą elastycznością. Świetnie poddaje się montażowi, ponieważ można ją zaginać pod różnym kątem i nie ulega pęknięciu, anu odbarwieniu, czy jakiemukolwiek uszkodzeniu.

Jakie funkcje może pełnić taśma na ogrodzenie panelowe?

Taśma na ogrodzenie panelowe ma szereg zastosowań, z których najpopularniejsze to:

- osłona samego ogrodzenia w celu zapewnienia prywatności,

- zabezpieczenie przed pyłem, kurzem, nawiewaniem liści, czy śniegu do ogrodu,

- ochrona przed nadmiernym hałasem od ulicy,

- osłona przed wiatrem i palącym słońcem latem,

- odgrodzenie od uciążliwego sąsiada lub mało estetycznego widoku,

- odmiana wizualna ogrodzenia i estetyki całego otoczenia,

- możliwość stworzenia ciekawej aranżacji płotu.

Niezależnie od zastosowania taśmy ogrodzeniowej do celów wymienionych powyżej, można ją stosować w o wiele większym zakresie. Jest dobrym zabezpieczeniem balkonów, gdzie przepleciona między pionowymi prętami balustrady zwiększy bezpieczeństwo bawiących się tam dzieci, a do tego będzie elementem, dzięki któremu dom dobrze skomponuje się z ogrodzeniem. Można jej też użyć w ogrodzie do zabezpieczenia rabat kwiatowych, czy wypełnienia zrobionej z paneli ogrodzeniowych wiaty śmietnikowej. Podobnych zastosowań może być o wiele więcej. Taśma na ogrodzenie panelowe sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się panele, a ich zastosowań jest bardzo dużo.

Jakie jeszcze zalety ma taśma na ogrodzenie panelowe?

Dobra jakościowo taśma na ogrodzenie panelowe jest trwała i odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu nie traci koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Trwałe tworzywa sztuczne, z których wykonuje się taśmy, są też wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, czy wysokie temperatury. Nie trzeba ich konserwować, a jedynie okresowo opłukać z kurzu w wypadku, gdyby długo nie było opadów. Dostępność różnych wzorów, kolorów i rozmiarów sprawia, że można z ich pomocą tworzyć dowolne aranżacje i w ten sposób zaznaczyć niepowtarzalność ogrodzenia. Dodatkową zaletą jest łatwy montaż, który polega na przeplataniu między prętami taśmy i przypięciu za pomocą klipsów, które są najczęściej w zestawie z taśmą.

Taśma na ogrodzenie panelowe – czy warto ją kupić i zamontować?

Odpowiedź na to pytanie została już pośrednio udzielona w poprzednich akapitach. Warto jeszcze dodać, że taśma na ogrodzenie panelowe może poprawić komfort życia mieszkańców posesji, jeśli zastosuje się ją w sytuacjach wymienionych powyżej, ale tylko wtedy, gdy kupi się ją od sprawdzonego i zaufanego producenta. Jest to ważne nie tylko ze względu na trwałość produktu, ale także bezpieczeństwo jego użytkowania. Zawsze kiedy ma się do czynienia z tworzywami sztucznymi, należy sprawdzić, czy nie zawierają one związków, które pod wpływem wysokiej temperatury nie będą wydzielały substancji toksycznych. Dobrej jakości taśma ogrodzeniowa z pewnością będzie dobrze służyła i warto ją kupić. Jeśli jednak komuś zależy nie tylko na zasłonięciu płotu, ale też na pewnym przepływie powietrza, lepiej wybrać inny rodzaj osłony, np. siatkę cieniującą, czy matę wykonaną z naturalnych surowców.

Taśma na ogrodzenie panelowe to jedno z dobrych rozwiązań na stworzenie pełnego ogrodzenia. Można ją zamontować na stałe lub na jakiś czas. Nie jest dużym wydatkiem, szczególnie że jej montaż jest bardzo prosty i nie wymaga zatrudniania ekipy montażowej, gdyż można to z powodzeniem zrobić samemu. Przy wyborze warto jednak sprawdzić jakość tworzywa, z którego została wykonana taśma i świadomie podjąć decyzję odnośnie kolorystyki. Lepiej wybierać barwy stonowane, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę, że intensywny kolor widoczny w małej rolce taśmy, zwiększy swą intensywność, jeśli znajdzie się na dużej płaszczyźnie ogrodzenia.