Stając przed trudnym wyborem, jaki rodzaj ogrodzenia wybrać, musimy zastanowić się, przed jakimi sytuacjami chcemy się ogrodzić i na czym najbardziej nam zależy. Na pytanie „ogrodzenie panelowe czy siatka” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem w grę wchodzą dwa aspekty - jakość oraz cena. Lecz jeśli przeanalizujemy wszystkie wady i zalety, decyzja powinna nasunąć się bez większych problemów. 

Czym charakteryzuje się płot panelowy? 

Ogrodzenie w typie panelowym to nic innego, jak metalowe panele ogrodzeniowe, ułożone w dowolnej formie i przymocowane do podłoża za pomocą słupków ogrodzeniowych wykonanych z tego samego materiału, ustabilizowanych za pomocą betonu. Ogrodzenie to ma szczególne zastosowanie w przypadku rodzin z dziećmi bądź biegającymi po posesji zwierzętami. Płot panelowy zapewnia bezpieczeństwo domowników przed intruzami oraz dzikimi zwierzętami. 

Jeżeli chcesz wyznaczyć granicę własnej działki, płot panelowy świetnie się do tego nadaje. Należy jednak pamiętać, że płot panelowy wymaga pewnych umiejętności i dokładnego postępowania według instrukcji, gdyż montowanie go bez dokładnych pomiarów, może w rezultacie skutkować odchyleniami i nieestetycznym wyglądem płotu. 

Ponadto teren, na którym będzie montowane ogrodzenie, należy wyrównać, a w razie potrzeby dobrze zagęścić. Musi być on również oczyszczony z wszelkiego rodzaju odpadów. 

Budowa płotu panelowego

Jego budowa powinna zacząć się od odpowiedniego rozstawienia  słupków początkowych oraz narożnych i dokładnego obliczenia, a nawet rozrysowania konstrukcji. Następnie należy zrobić wgłębienia na słupki, za pomocą wiertnicy glebowej, a następnie dokładnie ustabilizować je w betonie. Jeśli chodzi o montaż paneli, należy układać je i montować za pomocą odpowiednich nakrętek nierdzewnych, aby warunki atmosferyczne nie zniszczyły ich po jakimś czasie. 

Czym charakteryzuje się płot siatkowy?

Płot siatkowy to popularna siatka, która po naciągnięciu i przymocowaniu w odpowiednich miejscach, pełni funkcję ogrodzenia. Na rynku występują dwa rodzaje siatki - pleciona oraz zgrzewana. 

Siatka pleciona jest sprzedawana w rolkach i wykonana jest z drutów układających się w kształty rombów. Dodatkowo jest łączona w miejscach styków. Może być ocynkowana lub pokryta dodatkowo warstwą PVC. Charakteryzuje się wysoką elastycznością i miękkością, dlatego bardzo łatwo ją zwijać. Do jej montażu potrzebne są dwie osoby, ponieważ należy ją w tym czasie stale naciągać. 

Siatka zgrzewana wykonana jest z solidniejszego drutu i nie wymaga naciągania przy montażu, dlatego jest w stanie zrobić to jedna osoba. Drut łączony jest w kwadratowe bądź prostokątne oczka. Jeśli siatka wykonana jest z materiału ocynkowanego, będzie dość odporna na korozję. Natomiast w przypadku drutu powlekanego, jest on o wiele cieńszy i bardzo łatwo ulega ukruszeniu.  

Ogrodzenie panelowe - wady i zalety

Jeśli chodzi o zalety ogrodzenia panelowego, jest ich sporo, może właśnie dlatego to rozwiązanie ogrodzeniowe cieszy się większą popularnością. 

 1. Charakteryzuje się wysoką estetyką i pozytywnym odbiorem wizualnym. Wpisuje się tak naprawdę w każdą aranżację terenu. 
 2. Możliwe jest jego zamontowanie również na terenie pochyłym - wówczas zaleca się ułożenie schodkowe. Idealnie wpisuje się w teren, a jednocześnie cały czas wygląda estetycznie.
 3. Budowa jest prosta i nie wymaga ingerencji wielu osób - każdy Pan domu będzie potrafił wykonać montaż zgodnie z instrukcją.
 4. Panele kupujemy na sztuki - nie ma obawy, że gdy zabraknie nam jednego panela, będziemy musieli kupować ich większą ilość, która zalegnie w garażu. 
 5. Dobrze zabezpieczają teren, a zastosowanie śrub i nakrętek zrywalnych, chroni posesję przed intruzami
 6. Ogrodzenie panelowe jest wykonane ze stali, a co za tym idzie charakteryzuje się większą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia, odkształcenia i próby przedarcia się przez płot
 7. Nie ulega korozji, ponieważ są zabezpieczane w procesie galwanizacji lub metodą ogniową. Dzięki temu płot wygląda świeżo przez cały okres użytkowania. 

Jeśli natomiast chodzi o jego wady, praktycznie nasuwa się tylko jeden wniosek - to rozwiązanie jest droższe od siatki. 

Ogrodzenie siatkowe - wady i zalety

Ogrodzenie siatkowe jest stosunkowo tanie - już za niewielką sumę możemy kupić sporą ilość ogrodzenia. Jesteśmy w stanie ogrodzić nią praktycznie wszystko, jednak najlepiej sprawdza się ona do ogrodzenia małych obiektów, np. drzew, placu zabaw czy wybiegu dla psa.  

Niestety tutaj zaczyna się cała lista wad i niedogodności, jakie niesie za sobą ogrodzenie siatkowe. 

 1. Przede wszystkim ten rodzaj ogrodzenia jest bardzo elastyczny i nietrwały
 2. Szybko ulega korozji i uszkodzeniom mechanicznym - nie jest żadną przeszkodą dla intruzów. 
 3. Może ulec również odkształceniom lub wgnieceniom
 4. Jego montaż, w przypadku siatki plecionej, jest dość skomplikowany. Trzeba ją stale naciągać, a co za tym idzie jedna osoba nie jest w stanie wykonać tego sama. 
 5. Siatka może nie stanowić dobrej ochrony przed dziką zwierzyną - jest ona w stanie sforsować kiepsko zamontowaną siatkę. 
 6. To rozwiązanie nie jest również zbyt estetyczne. Nie wygląda na ogrodzenie dobrej jakości, a bardziej jak ogrodzenie tymczasowe
 7.  Jeśli zabraknie nam kawałka siatki, raczej będziemy musieli kupić całą rolkę - nie jest to zbyt ekonomiczne. 

Podsumowując, aby dokonać wyboru, czy ogrodzenie panelowe czy siatka, należy zapoznać się z powyższą charakterystyką i zastanowić się, jak duży teren chcemy ogrodzić oraz czy zależy nam bardziej na jakości, czy jednak oszczędności na cenie produktu. Wybór pozostawiamy do indywidualnej oceny.