Brama przesuwna to idealne rozwiązanie na działkę o krótkim podjeździe. Jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony, aby dało się ją zamontować, jest wystarczająco długa linia ogrodzenia po innej stronie niż furtka, wzdłuż której brama będzie się przesuwać. Można to robić ręcznie lub zamontować w niej napęd, dzięki czemu brama otworzy się i zamknie automatycznie. Aby spełniała dobrze swoje zadanie, montaż bramy przesuwnej powinien być przeprowadzony profesjonalnie. Czy można poradzić sobie z nim samodzielnie? Sprawdźcie.

Montaż bramy przesuwnej – dlaczego liczy się fachowość?

W odróżnieniu od bramy dwuskrzydłowej brama wjazdowa przesuwna ma tylko jedno skrzydło, które podczas otwierania przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Podczas użytkowania bramy działają na nią różnego rodzaju siły i obciążenia. Z tego względu, aby brama przesuwna, której skrzydło nie porusza się w szynie, lecz podczas przesuwania unosi nad ziemią, mogła zachować stabilność oraz płynnie otwierać się i zamykać, musi posiadać przeciwwagę, której długość powinna wynosić co najmniej 30% szerokości bramy, a często jest jeszcze dłuższa. Przeciwdziała ona siłom grawitacyjnym i ułatwia sprawne otwieranie i zamykanie bramy. Pomaga też zachować jej stabilność, utrzymać ciężar skrzydła i zmniejszyć obciążenia w mechanizmie napędowym. Aby brama przesuwna działała sprawnie, nie wystarczy jednak obecność przeciwwagi i zainstalowanie napędu, lecz konieczny jest także precyzyjny fachowy montaż bramy przesuwnej. Najlepiej zlecić go ekipie, która zajmuje się tym zawodowo. Zrobią to szybko i profesjonalnie dbając o wszystkie szczegóły.

Montaż bramy przesuwnej – cena

Montaż bramy przesuwnej zlecony firmie, która zajmuje się świadczeniem takich usług, jest najlepszą opcją dla laika, który nie ma podstawowej wiedzy na ten temat. Montowanie bramy przesuwnej we własnym zakresie wymaga czasu, siły ramion, dokładnych pomiarów i precyzji wykonania. Często w takim wypadku nie wystarczy nawet dokładna instrukcja montażu. Jeśli ktoś, kto nie czuje się na siłach, aby to zadanie wykonać, podejmie się tego ze względów oszczędnościowych, może na tym stracić, ponieważ nieprawidłowo funkcjonująca brama będzie wymagała poprawek, a czasem demontażu i ponownej instalacji, co w efekcie zwiększy wydatki, bo i tak trzeba będzie ponieść koszt montażu bramy przesuwnej. Lepiej więc od razu znaleźć odpowiednich fachowców, który wykonają taką usługę i uwzględnić to w budżecie planując zakup bramy. Ci, którzy zastanawiają się, ile kosztuje montaż bramy przesuwnej, powinni wiedzieć, że jego cena uzależniona jest od różnych czynników. Są nimi: rodzaj bramy wjazdowej przesuwnej, rodzaj podłoża oraz to, czy brama ma napęd, czy nie. Montaż bramy przesuwnej z napędem może być droższy niż tej, która go nie posiada, ponieważ trzeba będzie dodatkowo ukrywać przewody pod gruntem oraz montować silnik i listwę zębatą. Jeśli więc ktoś chce dokładnie wiedzieć, ile wyniesie montaż bramy przesuwnej, cena zostanie mu przedstawiona po podaniu szczegółów dotyczących wyboru odpowiedniej bramy. Jeżeli jednak nie ma się wystarczających środków na ten cel, lub właściciel bramy czuje się na siłach, aby wykonać montaż bramy przesuwnej samodzielnie, po odpowiednich przygotowaniach może to zrobić, ściśle trzymając się instrukcji.

Montaż bramy przesuwnej – jak się do niego przygotować?

Planowany montaż bram przesuwnych wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi, a także właściwego podłoża terenu, na którym dana brama zostanie zainstalowana. Oto lista narzędzi i akcesoriów, które przydadzą się podczas montażu:

- łopata do wykopania dołków pod fundamenty,

- wiertarka i wkrętarka,

- poziomica do dokładnego wypoziomowania słupków i fundamentu,

- miarka,

- młotek i zestaw kluczy oraz śrubokrętów,

- sznurek, który może przydać się w poziomowaniu i umieszczeniu wózków dokładnie w jednej linii,

- kotwy chemiczne do mocowania słupków i wózków,

- pręty gwintowane do montażu wózków i słupków,

- beton minimum klasy C 20/25.

Zgromadzenie wcześniej wyżej wymienionych narzędzi i akcesoriów znacznie usprawni montowanie bramy przesuwnej.

Montaż bramy przesuwnej – jak przygotować podłoże?

Brama przesuwna będzie działała sprawnie jedynie wtedy, gdy odpowiednio przygotuje się pod nią podłoże, właściwie oceni jakość gruntu oraz prawidłowo wykona fundament. Montaż bramy przesuwnej nie może odbyć się bez tych czynności, jeśli brama ma być trwała i stabilna. Teren, na którym chce się zainstalować bramę, powinien zostać wyrównany. Trzeba usunąć też wszelkie kamienie czy rośliny, które mogłyby uniemożliwiać działanie bramy. Ważnym aspektem jest zdobycie wiedzy na temat stopnia przemarzania gruntu w okolicy. W Polsce w różnych regionach może się on różnić. Trzeba pamiętać bowiem, że fundament pod bramę nie może być wykonany za płytko, lecz powinien sięgać poniżej strefy przemarzania. W innym wypadku może dojść do jego uszkodzenia w przyszłości i do niestabilności bramy. Najczęściej głębokość fundamentu sięga w zależności od punktu przemarzania od 80 do 140 cm. 

Montaż bramy przesuwnej – krok po kroku

Kiedy odpowiednie przygotowania narzędzi i podłoża pod fundament zostały już poczynione, można rozpocząć montaż bramy przesuwnej krok po kroku, ściśle trzymając się instrukcji i przestrzegając kolejności działań. Oto dokładne wskazówki, jak zamontować bramę przesuwną.

- Przygotowanie fundamentu pod bramę przesuwną

Bez względu na wielkość i ciężar bramy przesuwnej musi mieć ona zlokalizowany pod przeciwwagą i słupkiem końcowym betonowy fundament. Montaż bramy przesuwnej zaczyna się właśnie od jego wylania. Aby go wykonać, należy wykopać dołki odpowiednich wymiarów. Długość dołu pod przeciwwagą należy dostosować do jej rozmiaru i dodać jeszcze około 15 cm. Szerokość fundamentu powinna wynosić około 40 cm, a głębokość musi większa niż poziom przemarzania gruntu. Wykopując dołek pod fundament, należy uwzględnić także rozmiar szalunków, które się założy do wylania betonu. Na tak przygotowane podłoże można już wylać beton minimum klasy C 20/25. Po odczekaniu aż stężeje, należy sprawdzić, czy jest dobrze wypoziomowany i nawiercić w nim otwory pod kotwy chemiczne, którymi będą mocowane słupki i wózki.

- Montaż wózków bramy

Montaż wózków do bramy przesuwnej odbywa się przy użyciu kotew chemicznych i prętów gwintowanych po 4 na każdy wózek. Przy montażu należy sprawdzić, czy wózki są ustawione dokładnie w jednej linii przy zachowaniu minimalnego odstępu od światła bramy. Jest to ważne, aby brama mogła się płynnie przesuwać. Wysokość wózków można wyregulować w przypadku nierównego fundamentu.

- Montaż słupków

Słupki do bramy przesuwnej, zarówno słupek prowadzący, jak i końcowy montuje się również przy użyciu kotew chemicznych. Należy przy tym upewnić się, że słupki są równo ustawione i stabilnie przymocowane, a następnie zabezpieczyć je na górze plastikowymi daszkami.

- Montaż skrzydła bramy

Teraz można zamocować już skrzydło bramy, osadzając je na rolki. Następnie należy sprawdzić, czy przesuwa się poprawnie i płynnie. Ewentualnych regulacji, aby uzyskać poziom, można dokonywać poprzez luzowanie lub dokręcanie nakrętek na szpilkach.

- Montaż elementów oporowych

Aby brama przy zamykaniu nie uderzała o słupek i była odpowiednio podtrzymywana kiedy jest zamknięta, należy zamocować elementy oporowe, takie jak kielich oporowy w dole słupka dojazdowego i łapacz górny w jego górnym odcinku. Aby brama mogła precyzyjnie trafić w kielich oporowy podczas zamykania, należy umieścić w jej dolnej szynie rolkę najazdową. Rolkę prowadzącą natomiast trzeba umieścić na słupku.

- Regulacje i testowanie

Po wykonaniu powyższych czynności, kiedy montaż bramy przesuwnej już jest ukończony, przychodzi czas na przetestowanie jej działania i ostatnie regulacje. Aby osiągnąć poziomy i pionowy stan bramy należy dokładnie dostosować rolki i prowadnice.

Jak widać, montowanie bramy przesuwnej po odpowiednich przygotowaniach i pomiarach można wykonać samodzielnie. Powyżej został przedstawiony standardowy zakres prac, które należy wykonać, aby samodzielnie zamontować uniwersalną bramę przesuwną. Trzeba jednak po zakupie bramy, przed rozpoczęciem prac montażowych zawsze dokładnie przeczytać także instrukcję montażu producenta. Może się bowiem okazać, że dany typ bramy przesuwnej wymaga nieco innych rozwiązań, niż te, które zwykle się stosuje.

Montaż bramy przesuwnej – przydatne wskazówki

Przedstawiony powyżej montaż bramy przesuwnej dotyczy standardowej bramy przesuwnej bez napędu. Jeśli jednak ktoś chce mieć napęd w przyszłości, powinien uwzględnić to już podczas prac montażowych. Montaż bramy przesuwnej z napędem wymaga bowiem ukrycia przewodów pod gruntem, więc aby nie przekopywać ponownie działki, warto pomyśleć o tym już na etapie instalowania bramy. Potem zostanie już tylko zamontowanie odpowiednio dobranego do rodzaju bramy i własnych potrzeb silnika oraz montaż listwy zębatej do bramy przesuwnej. Jest ona konieczna do prawidłowego działania mechanizmu i stanowi istotny element całego systemu automatycznego przesuwania bramy. Mocuje się ją do ramy bramy za pomocą wkrętów samowiercących i podkładek. Jeśli planuje się zainstalowanie napędu od razu podczas montowania bramy, trzeba uwzględnić również wykonanie przedstawionych powyżej prac.

Montaż bramy przesuwnej nie jest czynnością bardzo skomplikowaną dla osób, które mają odrobinę wiedzy i doświadczenia w tego rodzaju pracach. Ważną rolę w przyszłym poprawnym funkcjonowaniu bramy odgrywają precyzyjne pomiary i wykonywanie zgodnie z nimi poszczególnych etapów prac. Samodzielne montowanie bramy przesuwnej może przynieść pewne oszczędności w obniżeniu całkowitego kosztu bramy. Jeśli jednak ktoś po przeczytaniu wskazówek nadal nie czuje się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, wtedy najlepiej montaż bramy przesuwnej zlecić wykwalifikowanej ekipie, która zrobi to fachowo i bezbłędnie. Zaoszczędzi się w ten sposób na czasie i ponoszeniu ewentualnych kosztów za popełnione błędy montażowe.