Brama wjazdowa jest ważnym elementem każdego ogrodzenia, szczególnie jeśli właściciele posesji posiadają garaż i samochód. Powinna być wybierana razem z ogrodzeniem i kupowana w komplecie lub dobierana do niego pod względem technicznym i wizualnym. Jako że płoty panelowe cieszą się ostatnio wielką popularnością, podpowiadamy, jaka brama do ogrodzenia panelowego będzie pasować najlepiej i czym się kierować przy jej wyborze.

Brama do ogrodzenia panelowego – jakie są możliwości wyboru?

Ogrodzenie panelowe to nowoczesny typ ażurowego, eleganckiego i minimalistycznego w swojej budowie płotu, który jest wizualnie neutralny. Nie przytłacza otoczenia, ani nie narzuca swoim wizerunkiem doboru określonego typu bramy. Ma za to tę zaletę, że łączy się doskonale z innymi typami ogrodzeń, a tym samym można dobrać do niego dowolną bramę. Zaleca się jednak pewne wyczucie aranżacyjne, aby nie okazało się, że wybrana brama do ogrodzenia panelowego zupełnie odbiega od niego stylem lub jest zbyt ciężka wizualnie i je przytłacza. Jeszcze ważniejszym aspektem przy wyborze jest podjęcie decyzji o konkretnym typie bramy i tym, czy będzie ona otwierana ręcznie, czy też automatycznie. Oto 4 możliwości wyboru bramy wjazdowej różniące się od siebie sposobem otwierania:

- ręcznie otwierana skrzydłowa brama,

- automatyczna brama skrzydłowa,

- brama przesuwna otwierana ręcznie,

- przesuwna brama z napędem automatycznym.

To, jaka brama do ogrodzenia panelowego będzie najbardziej odpowiednia na danej działce, zależy nie tylko od upodobań właścicieli posesji, ale przede wszystkim od uwarunkowania terenu, szerokości całego ogrodzenia frontowego, a także możliwości finansowych kupującego.

Skrzydłowa brama do ogrodzenia panelowego – kiedy jest najlepszym wyborem?

Skrzydłowa brama do ogrodzenia panelowego to tradycyjny typ bramy wjazdowej, której skrzydła otwierają się do wewnątrz posesji, aby samochód mógł przejechać. Ten typ bramy, kiedyś stosowany powszechnie, został nieco wyparty przez nowocześniejsze bramy przesuwne, ale w niektórych sytuacjach jest wciąż wręcz niezastąpiony. Do takich należy usytuowanie działki na pochyłym terenie. W takim przypadku właśnie tradycyjna brama skrzydłowa sprawdzi się najlepiej.

Warto wiedzieć, że według najnowszych przepisów polskiego prawa ze względów bezpieczeństwa, każda brama wjazdowa musi mieć przynajmniej 2,4 m szerokości. Uwzględnienie tej szerokości przy planowaniu, jaka brama do ogrodzenia panelowego będzie najlepsza, może mieć szczególne znaczenie w przypadku wąskich działek, np. w zabudowie szeregowej. Szerokość ogrodzenia frontowego może mieć wpływ na konieczność wyboru określonego typu bramy. Jeśli działka jest wąska i ogrodzenie frontowe ma nie więcej niż 4,8 m, wówczas skrzydłowa brama do ogrodzenia będzie optymalnym wyborem. Nie da się bowiem zastosować w tym wypadku bramy przesuwnej. Trzeba jednak pamiętać, że w świetle przepisów brama wjazdowa nie może otwierać się na zewnątrz. W takim wypadku musi być wystarczająco dużo miejsca na podjeździe wewnątrz posesji, aby skrzydła bramy mogły bez problemu się otwierać. Na małych działkach wybiera się najczęściej ręcznie otwierane bramy skrzydłowe ze względu na niższy koszt takiej inwestycji.

Przesuwna brama do ogrodzenia panelowego – kiedy wybrać ją najlepiej?

Przesuwna brama do ogrodzenia panelowego będzie świetnym wyborem na dużych działkach, gdzie szerokość ogrodzenia frontowego jest przynajmniej jeszcze raz taka, jak szerokość bramy. Jest to konieczne, ponieważ brama przesuwna posiada tylko jedno skrzydło, które nie otwiera się do wnętrza posesji, lecz przesuwa wzdłuż ogrodzenia. Jest to wygodny sposób otwierania bramy szczególnie jeśli posiada napęd automatyczny. Ręcznie otwierane bramy przesuwne mogą wymagać dużego wysiłku, co sprawia, że wiele osób decyduje się na droższe bramy otwierane automatycznie na pilota lub za pomocą aplikacji. Przesuwna brama do ogrodzenia panelowego jest chętnie wybierana też z tego względu, że w miesiącach jesiennych, czy zimowych zalegające na podjeździe liście, czy śnieg nie utrudniają jej otwierania. Jeśli jednak brama nie jest samonośna i przesuwa się w szynie, istnieje konieczność usunięcia zanieczyszczeń z szyny. Chociaż bramy przesuwnej nie da się zainstalować na każdej posesji, będzie ona niezastąpiona w sytuacji, kiedy budynek usytuowany jest blisko ogrodzenia i ma krótki podjazd.

Brama przesuwna, czy skrzydłowa – którą wybrać, jeśli działka pozwala na oba typy?

Do nowoczesnego ogrodzenia panelowego brama przesuwna będzie wymarzonym typem, szczególnie jeśli posiada możliwość automatycznego otwierania. Inną zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba wysiadać z samochodu, aby ją otworzyć czy zamknąć. Ma to znaczenie szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie. Przy wyborze tego rodzaju bramy warto jednak zadbać o to, by posiadała ona funkcję awaryjnego otwierania bramy. Jest to ważne w sytuacji, gdy nastąpi awaria sieci elektrycznej lub automat ulegnie jakiejś usterce. Skrzydłowa brama do ogrodzenia panelowego natomiast jest tańsza i będzie lepszym wyborem w przypadku, gdy dla właściciela posesji liczą się oszczędności. Pod względem estetyki może być ona równie atrakcyjna jak brama przesuwna. Wszystko zależy od wypełnienia bramy i skomponowania jej z całym ogrodzeniem.

Jak widać, nie ma jednoznacznej recepty na to, jaka brama do ogrodzenia panelowego będzie najlepsza. Wiele zależy od wielkości i kształtu działki, co sprawia czasem, że właściciel posesji jest zobligowany do postawienia konkretnego typu bramy. Jeśli natomiast sama działka pozwala na zastosowanie obu rodzajów bramy, pod uwagę należy wziąć koszt jednej i drugiej. Jeśli oszczędności nie mają większego znaczenia, brama przesuwna zautomatyzowana będzie dobrym wyborem. Jeśli natomiast właściciel chce obniżyć koszty, skrzydłowa brama do ogrodzenia panelowego będzie lepszym wyborem. Jeśli wybiera się je osobno, a nie w komplecie z ogrodzeniem panelowym, warto też zwrócić uwagę, aby były wykonane z równie trwałych materiałów, co płot.