Ogrodzenie frontowe ma nie tylko zabezpieczyć działkę przed intruzami, ale pełni też rolę reprezentacyjną. W zależności od kształtu domu, jego stylu, rodzaju i koloru elewacji, niektórzy decydują się na konkretny rodzaj ogrodzenia spójny z zabudowaniami. Czasami ze względów oszczędnościowych stosuje się inny rodzaj płotu jako ogrodzenie frontowe, a inny na pozostałej części działki. O czym warto pamiętać, planując grodzenie działki od frontu i jaki rodzaj płotu wybrać? Sprawdźcie.

Ogrodzenie frontowe – co trzeba sprawdzić przed podjęciem decyzji o jego budowie?

Ogrodzenie frontowe, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się od frontu budynku i całej posesji. Zawiera główną bramę wjazdową i furtkę. Często usytuowane jest przy drodze należącej do wybranej kategorii i klasy. Warto przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia zapoznać się z Ustawą o drogach publicznych oraz z przepisami prawa budowlanego i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ta wiedza może uchronić przed problemami natury prawnej i ponoszeniem niepotrzebnych kosztów w przyszłości. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku planowania ogrodzenia frontowego z drogich materiałów i takiego rodzaju, który trudno będzie zdemontować i przestawić.

Co wziąć pod uwagę planując ogrodzenie frontowe?

Ogrodzenie frontowe jest wizytówką całej posiadłości. Powinno się więc dobrze komponować z domem, szczególnie jeśli jest on usytuowany w pobliżu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie zakupu danego rodzaju ogrodzenia, warto zastanowić się, jakie elementy powinno zawierać, z jakich materiałów ma być wykonane, jaki powinno mieć kolor, czy ma być w stylu nowoczesnym, czy raczej klasycznym. Podpowiedzią w doborze właściwego rodzaju ogrodzenia frontowego może być elewacja domu. Obecnie wykonywana jest ona z różnych materiałów. Nawet jeśli w większości pokrywa ją tradycyjny tynk, może zawierać elementy cegły, kamienia albo drewniane. Jeśli tak jest warto, aby takie same materiały znalazły się również w ogrodzeniu. Kolejną rzeczą, nie mniej ważną jest koszt takiej inwestycji, o którym najczęściej nie myśli się przy stawianiu domu, a potem, kiedy środki już często są ograniczone, wysoka cena niektórych ogrodzeń może zaskoczyć. Szczególnie drogie są płoty kute, które często marzą się tym, którzy posiadają dom w stylu dworkowym. Najtańszą opcją jest ogrodzenie panelowe, które nadaje się nie tylko do nowoczesnych domów, ale odpowiednio skomponowane z podmurówką, może zdobić także posesje z domami utrzymanymi w stylu klasycznym.

Jakie rodzaje płotu najlepiej postawić jako ogrodzenie frontowe?

Dbając o wizerunek całej posiadłości i idealne skomponowanie ogrodzenia frontowego z całością, można wpleść istotne elementy zbieżne z elewacją domu. Najłatwiej zrobić to aranżując odpowiedni rodzaj podmurówki, czy słupków. Przykładowo, jeśli w elewacji domu występuje cegła klinkierowa, wykonana z niej podmurówka będzie wystarczającym do niej nawiązaniem. Oto kilka przykładów rozwiązań, jakie można zastosować projektując ogrodzenie frontowe.

 Ogrodzenie palisadowe nowoczesne lub tradycyjne

Ogrodzenie palisadowe buduje się z gotowych modułów, które można połączyć z murowaną betonową podmurówką i słupkami, lub taką wykonaną z cegły. Można też zrezygnować z podmurówki w wersji bardziej nowoczesnej. Obecnie modne są przęsła palisadowe poziome, które można wybierać w różnych wersjach. Jeśli zależy komuś na prywatności, może zdecydować się na zwarty charakter poziomych lameli. Jeśli natomiast nie chce się zupełnie ograniczać widoku, można zostawić większy prześwit. W wersji tradycyjnej wybiera się raczej przęsła palisadowe pionowe, które pasują bardziej do domów w stylu klasycznym. Decydując się na takie ogrodzenie, trzeba jednak wiedzieć, że jego koszt nie jest niski. Dla oszczędności palisadę można użyć jedynie jako ogrodzenie frontowe, a pozostałą część działki ogrodzić tańszymi wersjami płotu.

Ogrodzenie z pustaków łupanych

Nowoczesna technologia łupania betonu stworzyła doskonałą alternatywę dla ogrodzenia z naturalnego kamienia. Takie ogrodzenie frontowe wygląda bardzo naturalnie i może przypominać oryginalny piaskowiec, czy nawet cegłę lub granit. Stwarza to szerokie możliwości budowy płotu w różnych stylach. Można wykonać go w całości z pustaków łupanych, tworząc zwarte ogrodzenie albo zastosować pustaki jako słupki i podmurówkę do ogrodzenia palisadowego, czy panelowego. Warto zastanowić się nad tym szczególnie wtedy, jeśli w elewacji domu występują podobne kamienne elementy.

Metalowe ogrodzenie panelowe

To nowoczesny typ ogrodzenia, który pasuje do każdego stylu architektonicznego. Jego ażurowy minimalistyczny charakter sprawia, że jest chętnie używane jako ogrodzenie frontowe domów utrzymanych w takim samym stylu. W tej wersji najczęściej wykonuje się je bez podmurówki, co nie zakłóca jego stabilności. Montowane jest do słupków, w tym wypadku zakotwiczonych w punktowych betonowych fundamentach. Gotowe stalowe panele są tanie i łatwe w montażu, a także odznaczają się dużą trwałością. Jak podkreślają eksperci szczególnie panele wykonane z ocynkowanej stali i pomalowane proszkowo są tak odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, że mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli komuś zależy na bardziej tradycyjnym ogrodzeniu frontowym, może postawić je na podmurówce wykonanej z cegły lub kamienia. Ten typ płotu stwarza też możliwości nasadzeń, które zapewnią prywatność. Może stanowić znakomite wsparcie dla pnących roślin. Jest nie tylko tani, ale uniwersalny. Można go łączyć z innymi formami ogrodzeń, np. z nowoczesnymi gabionami.

Przedstawione powyżej rodzaje ogrodzenia frontowego to wybrane najbardziej nowoczesne przykłady płotów, które można zastosować na swojej posesji. Najtańsze z nich jest ogrodzenie panelowe, które nie tylko nie ustępuje pozostałym w trwałości, ale jest bardziej od nich uniwersalne. Może też stanowić dobre połączenie z palisadą, czy łupanymi pustakami, jeśli jako ogrodzenie frontowe będą bardziej pasować do elewacji domu. W takim wypadku nie ma lepszego i tańszego ogrodzenia, które sprawdzi się jako płot na pozostałej części działki.