Czy decyzje budowlane zawsze muszą być takie trudne? To pytanie zadaje sobie mnóstwo inwestorów, którzy chcą dopasować idealne ogrodzenie swojej posesji do zasobności własnego portfela. Kiedy przychodzi już ten moment, okazuje się, że wcześniej wybrany typ płotu, zupełnie nie mieści się w ramach finansowych, zakładanych na początku budowy. Trzeba więc szukać rozwiązań skutecznych, trwałych i funkcjonalnych, ale niedrogich. Niestety nie ma ich zbyt wiele, a ceny zdają się ciągle wyprzedzać nasze oczekiwania i finanse. Co zrobić w takim przypadku? Należy wziąć pod uwagę wiele czynników i zastanowić się nad rozwiązaniami realnymi, czyli takimi, które mieszczą się w zakładanym przedziale cenowym. Ogrodzenie kute i ogrodzenie panelowe są wykonane z tego samego materiału, jednak znacznie różnią się wyglądem oraz funkcjonalnością w każdych warunkach. Dowiedzmy się o nich trochę więcej. 

Ogrodzenie kute - z czego jest wykonane?

Popularne już od wielu lat ogrodzenie kute charakteryzuje się solidnością i wytrzymałością. Zawdzięcza je głównie materiałowi, z którego jest wykonane, mianowicie stali ocynkowanej. Większość rozwiązań jest również zabezpieczona powłoką antykorozyjną w technologii proszkowej, dzięki czemu nie jest podatna na warunki atmosferyczne. 

Ten rodzaj płotu jest dość nietypowy, ponieważ jego wzorów i zdobień możemy spotkać na rynku setki. Wszystko zależy od inwencji twórczej producenta. Często widywane są przy tym ozdoby kute, m.in. liście czy kwiaty. To wzbogaca wrażenia wizualne tego rozwiązania i z pewnością wyróżnia posesję już od pierwszego spojrzenia. 

Ogrodzenie kute - zalety i wady

Pozostając przy estetyce tego rodzaju ogrodzenia musimy wspomnieć o pewnym mankamencie, który może być widoczny przy nowoczesnej aranżacji budynku. Mianowicie chodzi o styl ogrodzenia kutego, który swoim wyglądem idealnie sprawdza się przy stylu butikowym, nieco dworkowym. Zdecydowanie nie będzie wyglądało korzystnie w przypadku domów minimalistycznych czy bardzo nowoczesnych.  Z tego względu nie jest to do końca uniwersalne rozwiązanie. 

Bez wątpienia ogrodzenie kute nie jest łatwe w montażu. Potrzeba solidnej dawki wiedzy i odpowiedniego sprzętu, aby je dobrze zamontować. Jeśli zdecydujesz się na połączenie ogrodzenia kutego wraz z ogrodzeniem kamiennym, co jest częstym zabiegiem, to stwarza dodatkowe problemy, a przede wszystkim wydłuża czas postawienia całej konstrukcji. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na wysoką cenę tego rozwiązania. Pojedyncze panele to koszt około 1-2 tysięcy złotych za 1mb. Jest to dość zawrotna kwota, dlatego wiele osób korzysta z tej propozycji jedynie na froncie posesji, dla urozmaicenia estetyki. Nie zapominajmy także, że ogrodzenie kute nie zapewni nam całkowitej prywatności, a stosowanie dodatkowych przesłon w tym przypadku psuje efekt i mija się z celem. 

Oczywiście ogrodzenie kute ma mnóstwo zalet, o których należy wspomnieć. Przede wszystkim jest bardzo solidne. Poszczególne przęsła mają dużą średnicę, a cała konstrukcja jest praktycznie nie do sforsowania. Wysoka jakość materiału zapewnia ochronę przed intruzami, ale strzeliste zakończenia zapobiegają wdarciu się obcych na teren posesji. Przeskoczenie przez taki płot jest mocno utrudnione. 

Warto pamiętać, stosując ogrodzenie kute na swojej posesji, że spawanie mocowań może sprawić, iż w miejscu spawu dojdzie do korozji. Dlatego dobrej jakości rozwiązania są przykręcane na kołki czy kotwy, aby zapobiec temu procesowi. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze producenta. 

Ogrodzenie panelowe - dlaczego wygrywa na starcie? 

Zalety ogrodzenia panelowego, które od początku stawiają to rozwiązanie na wyższym stopniu podium, to przede wszystkim uniwersalność i cena. Ogrodzenie panelowe pasuje do każdego stylu i każdego rodzaju architektury ogrodu. Ma ono za zadanie chronić posesję i osoby na niej przebywające, a jednocześnie stać się doskonałym tłem na roślinności, która bezsprzecznie jest najważniejszym elementem posesji dookoła domu. Uniwersalność tego rozwiązania polega także na wielu możliwościach i miejscach zastosowania, ponieważ ogrodzenie panelowe możemy wykorzystać również do wydzielenia stref ogrodu, ogrodzenia rabatek, a nawet zbudowania ogromnego kojca dla psa. 

Drugą najważniejszą zaletą jest cena - rzeczywiście ogrodzenie panelowe jest jednym z najbardziej korzystnych cenowo płotów, które jednocześnie zachowują wspaniały stosunek jakości do ceny. Panele możesz wybierać pojedynczo i do nich dopasowywać stalowe profile, czy inaczej mówiąc słupy. Najważniejsze jest jednak, aby dobrze wymierzyć ich rozstaw na posesji i dokładnie trzymać się wymiarów. Wówczas przy montażu nie będzie żadnego problemu z przymocowaniem paneli do słupów. 

Ogrodzenie panelowe – oczekiwania vs. fakty

Pozostając w tematyce samych paneli warto dodać, że są one wykonane z tego samego materiału co ogrodzenie kute, jednak pojedyncze przęsła ogrodzeniowe panelowe są raczej podobne do cienkiego drutu niż do profili stalowych z tamtego rozwiązania. Przy ogrodzeniach panelowych na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w razie potrzeby, można je przesłonić specjalną tkaniną lub pojedynczymi jej paskami, a koszt takich przesłon jest naprawdę niewielki. Zyskujemy więc komfort tam, gdzie dokładnie tego potrzebujemy. Jeśli przesłony nie będą potrzebne, bez problemu można je zdemontować. 

Dostęp do światła to także raj dla roślin, które mogą być rozsiane po całej powierzchni działki bez obawy, że nie będą miały możliwości prawidłowego wzrostu. Przy tym możemy zamówić panele pod wymiar - takiej wysokości, jakiej potrzebujemy. 

Ogrodzenie panelowe jest naprawdę solidne i wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne. Jego żywotność szacuje się na około 15-20 lat, a w razie jakiejkolwiek usterki mechanicznej, bez problemu możemy wymienić pojedynczy panel i nie obciąży nas to finansowo. 

Ogrodzenie panelowe a ogrodzenie kute - decyzja zakupowa

Wiele decyzji zakupowych jest podejmowanych pochopnie - my radzimy przemyśleć wszelkie za i przeciw, oszacować koszty jednego i drugiego rozwiązania oraz pomyśleć nad uniwersalnością każdego z nich. W tym przypadku ogrodzenie panelowe wygrywa ten pojedynek, ale jak wiadomo - decyzja należy do kupującego.