Ogrodzenie powinno pełnić funkcję ochronną, zarówno dla posesji, jak i dla domowników. Ma ono za zadanie zapewniać nam najwyższy poziom prywatności i osłonić nas nieco od sąsiadów. Ale co zrobić w przypadku wyboru ogrodzenia z wysokim stopniem ażurowości? Taki płot nie jest w stanie zapobiec spojrzeniom sąsiadów i przechodniów. Z pomocą przychodzi mata na płot panelowy, która wzmacnia efekt ogrodzenia, a jednocześnie zapewnia nam znacznie więcej prywatności. Jakie powinna pełnić funkcje i na jaki koszt powinniśmy być przygotowani? Podpowiadamy!

Mata na płot panelowy – jakie powinna pełnić funkcje?

Ogrodzenie panelowe jest płotem wyposażonym w różne funkcje. To doskonały rodzaj ogrodzenia, ponieważ trwale zabezpiecza posesję, a jednocześnie zapewnia optymalny dostęp światła słonecznego. Dzięki temu wnętrze domu jest doskonale oświetlone, a rośliny mogą swobodnie wzrastać. Ogrodzenie panelowe jest trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ma tylko jeden mankament, który dla niektórych może przerodzić się w zaletę, a innym dość mocno przeszkadzać. Duży stopień ażurowości nie zapewnia idealnej prywatności – na szczęście istnieje mata na płot panelowy, która pozwala nam komfortowo odpoczywać i spędzać czas na własnej działce.

Mata na płot panelowy to mocny materiał, który w zależności od rodzaju, może być mniej lub bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Oto kilka funkcji, jakie spełnia mata.

  • Osłona posesji, na której przebywają domownicy – posesja zostaje odseparowana od otoczenia, dzięki czemu osoby na niej mieszkające, zyskują znacznie więcej prywatności. Tym samym zwiększamy komfort swojego życia.
  • Więcej cienia, co jest szczególnie istotne podczas najcieplejszych dni w roku. W upalne, letnie przedpołudnia szukamy jakiegokolwiek cienia. Zastosowanie maty obniża ogólną temperaturę na posesji, przez co dom również nie nagrzewa się tak mocno. Nie zapominajmy o roślinach, które również zyskują więcej cienia, dzięki temu nie usychają i nie przypalają się od słońca.
  • Ochrona przed wiatrem – nagłe porywy wiatru nie są przyjemne podczas przebywania na posesji. Mata zapewnia nam osłonę przed takimi zjawiskami atmosferycznymi. To samo dotyczy deszczu oraz śniegu.
  • Ochrona przed kurzem – kurz docierający z otoczenia na naszą posesję to nic przyjemnego. Szczególnie, jeśli wokół jest jakaś budowa lub któryś z sąsiadów robi remont. Mata osłania domowników, rośliny, znajdujące się na posesji oraz blokuje nadmierny dostęp kurzu do domu.
  • Spokój zwierząt – tu zastosowanie znajdą właściciele posesji, po której biegają psiaki. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to psiak szczeka na każdego, kto przechodzi obok płotu, a my jesteśmy narażeni na ciągłe hałasy. Osłona zapewni psiakowi, a tym samym domownikom, względny spokój w takich sytuacjach.
  • Ochrona przed hałasem – jeśli już jesteśmy przy tym temacie, warto pomyśleć o hałasie zza płotu. Mata na płot panelowy zmniejszy uciążliwość hałasów, dobiegających z otoczenia, dzięki czemu będziemy mieli na swojej posesji większy spokój i komfort odpoczywania.

Mata na płot panelowy – ile kosztuje?

Koszt maty jest tak naprawdę trudny do oceny, ponieważ wszystko zależy od wymiarów działki oraz powierzchni ogrodzenia. Ceny za m.b. wahają się między 20 a 150 zł, w zależności od jakości materiału, transparentności maty oraz sposobu jej montażu. Im lepszej jakości mata, tym jej koszt będzie wzrastał, jednak w ogólnym rozrachunku nie są to jakieś ogromne koszty, dlatego warto wyposażyć się w matę do ogrodzenia panelowego. Jednocześnie nie musimy osłaniać całego płotu. Jeśli sąsiadów mamy tylko po jednej stronie, zamontujmy matę tylko tam. Jeśli z przodu posesji mamy duży ruch, tam też wykorzystajmy matę. A jeśli z tyłu działki możemy podziwiać piękny widok na las czy pola, nie ma sensu psuć sobie takich pejzaży.

Mata na płot panelowy – jak ją zamontować?

W zależności od modelu maty, możemy montować ją na różne sposoby. W żadnym przypadku nie jest to zbyt skomplikowane. Mata jest bardzo łatwa w montażu i nie wymaga posiadania zaawansowanych narzędzi. Możemy ją zamontować przy pomocy opasek zaciskowych, gdy do zestawu nie są dołączone specjalne mocowania. Jeśli zestaw je zawiera, z pewnością nie potrzebujesz już nic innego. Mata na płot panelowy może przybierać formę jednego, dużego kawałka materiału. Wówczas przymocujemy ją za pomocą kilku zacisków. Jest także inna możliwość – specjalne paski, które przeplata się pomiędzy drutami ogrodzenia panelowego. Wówczas możemy tu łączyć kolory i tworzyć z ogrodzenia niesamowite wzory. Oprócz tego, zostawiając małe przerwy, możemy doświetlić dobrze posesję, dlatego właśnie mata na płot panelowy jest uniwersalna i ma wiele zastosowań.

Czy mata na płot panelowy naprawdę się sprawdza?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem maty, a na swojej posesji posiadasz ogrodzenie panelowe, z pewnością jej zalety pomogą podjąć Ci dobrą decyzję. Nie każdy jest jednak chętny do izolacji na własnej posesji. Są osoby, którym nie przeszkadza wzrok sąsiadów czy dokazujący przechodnie. Jeśli zatem lubisz nawiązywać kontakty z sąsiadami i nie masz ochoty się izolować, mata na płot panelowy będzie u Ciebie zbędna, a samo ogrodzenie w postaci ogrodzenia panelowego sprawdzi się u Ciebie doskonale, ze względu na swoją ażurowość.

Jeśli jednak jesteś jedną z tych osób, które chcą czuć się na swojej posesji komfortowo i osiągnąć maksymalną prywatność, mata na płot panelowy będzie dla Ciebie doskonałym dodatkiem do ogrodu. W zależności od materiału, który wybierzesz, uzyskasz więcej zalet. Masz do wyboru

  • matę z siatki cieniującej, wykonaną z materiału HDPE;
  • matę bambusową z naturalnego, choć mniej odpornego materiału;
  • matę wiklinową z bardzo ciekawym wykończeniem;
  • a także matę technorattanową, która jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej trwałych rozwiązań tego typu.

Dzięki ogromnej gamie kolorystycznej możesz wybrać odpowiednią matę ogrodzeniową, dopasowaną do stylu posesji i aspektów estetycznych, odpowiadających Twoim gustom.