Inwestowanie w odnawialne źródła energii w Polsce staje się faktem. Coraz powszechniejsza jest obecność paneli słonecznych na dachach budynków. Wynika to nie tylko ze wzrastającej świadomości ekologicznej, ale też z przyszłych korzyści w pozyskiwaniu taniego prądu, który coraz bardziej drożeje. Na nieużytkach często powstają całe farmy fotowoltaiczne, które mają być źródłem pozyskiwania energii ze słońca. Są to drogie inwestycje, które powinny być dobrze zabezpieczone przed intruzami. Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej to najlepszy sposób na uniknięcie strat i zwiększenie bezpieczeństwa.

Jaką funkcję pełni ogrodzenie farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna powstaje najczęściej na terenach niezabudowanych i nieosłoniętych przez drzewa, ponieważ tylko w miejscach o dobrej ekspozycji na słońce najlepiej spełni swoje zadanie. Takie usytuowanie z dala od siedzib ludzkich sprzyja nie tylko większej obecności dzikich zwierząt, ale też i złodziei, dla których drogi sprzęt mógłby być łakomym kąskiem. Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej jest więc inwestycją konieczną, aby temu przeciwdziałać. Najlepiej spełni swoje zadanie, jeśli jego budowa uniemożliwi przedostanie się potencjalnym intruzom na drugą stronę. Wiąże się to także z ich bezpieczeństwem. Trzeba bowiem pamiętać, że farma fotowoltaiczna to instalacje wytwarzające prąd, które stwarzają potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Nikt niepowołany nie powinien mieć do nich dostępu. Przed tymi zagrożeniami również musi zabezpieczyć ogrodzenie farmy fotowoltaicznej.

Jakie powinno być ogrodzenie famy fotowoltaicznej?

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej nie pełni funkcji reprezentacyjnej, więc jego wygląd nie ma większego znaczenia. Musi jednak być odpowiednio wysokie i wytrzymałe, najlepiej ażurowe, aby nie zacieniało terenu. Dobrze, jeśli u góry posiada dodatkowe zabezpieczenie w formie drutu kolczastego. Trzeba pamiętać jednak, że nie można takich ostrych elementów instalować poniżej 1,8 metra. Warto więc, aby było ono wyższe, jeśli chce się zamontować także dodatkowe zabezpieczenia. Niezależnie od nich ogrodzenie farmy fotowoltaicznej nie powinno posiadać elementów, które mogłyby ułatwiać wspinanie się po nim. Mowa tu o poprzecznych fragmentach ogrodzenia, na których złodziej mógłby postawić stopę. Z tego względu, jeśli płot posiada oczka, muszą one być węższe niż ludzka stopa. Ogrodzenie powinno być też opatrzone odpowiednimi tablicami informującymi o tym, że na jej teren wstęp osobom postronnym jest wzbroniony, a niezastosowanie się do zakazu może grozić porażeniem prądem. Trzeba jednak pamiętać, że ogrodzenie farmy fotowoltaicznej mogą chcieć sforsować również zwierzęta. Aby zabezpieczyć teren przed nimi, nie wystarczy wysoki i wytrzymały płot, ale konieczna jest również podmurówka betonowa, która uniemożliwi im podkopywanie się pod ogrodzeniem.

Panelowe ogrodzenie farmy fotowoltaicznej – dlaczego jest dobrym wyborem?

Ogrodzenie panelowe posiada wszelkie atuty, aby właściwie zabezpieczyć farmę fotowoltaiczną. Oto kilka jego cech, które pokażą, dlaczego to dobry wybór.

- wytrzymałość i odporność na korozję

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej, którego nie trzeba konserwować, a mimo to przetrwa długie lata, to korzyść dla każdego właściciela. Płot panelowy wykonany ze stali ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo, zdaniem specjalistów, będzie odporny na korozję do kilkudziesięciu lat, dzięki czemu nie będzie generował kosztów. Takie ogrodzenie wykazuje się również dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, co może mieć duże znaczenie w przypadku prób atakowania go przez zwierzynę. W sytuacji gdyby jednak płot uległ jakiemukolwiek uszkodzeniu, wystarczy wymienić pojedynczy panel bez konieczności demontażu całego ogrodzenia, co jest kolejną zaletą.

- możliwość doboru optymalnych paneli

Panele ogrodzeniowe występują w różnych wersjach, rozmiarach, a także posiadają różną grubość drutów i zagęszczenia oczek. To pozwala na dobranie optymalnych rozwiązań do zabezpieczenia farmy fotowoltaicznej. Wśród typów ogrodzeń panelowych dostępne są te wykonane z paneli prostych 2D i paneli przetłaczanych 3D. Oba są wytrzymałe, mimo że panele proste są często grubsze. Jednakże jako ogrodzenie farmy fotowoltaicznej poleca się szczególnie panele 2D jako te, po których trudniej wspiąć się w górę. Aby stało się to jeszcze trudniejsze, najlepiej dobierać takie z dużym zagęszczeniem oczek. Będą one z pewnością droższe, ale zapewnią większe bezpieczeństwo.

- szybki montaż i możliwość zastosowania podmurówki

Ogrodzenie panelowe montuje się łatwo i szybko. Najwięcej pracy trzeba włożyć w osadzenie słupków w betonowych fundamentach. Aby przyspieszyć prace, można zastosować gotową prefabrykowaną podmurówkę, ponieważ płot ten nie wymaga wylewania fundamentów pod całą linią ogrodzenia. Konstrukcja panelowa jest lekka i wystarczą fundamenty punktowe pod słupkami, aby zapewnić dobrą stabilność i wytrzymałość. Budując jednak ogrodzenie farmy fotowoltaicznej, podmurówka przyda się, aby utrudnić podkopywanie się zwierzętom. Wykorzystując tę w wersji modułowej i gotowe panele ogrodzeniowe, wykwalifikowana ekipa może postawić ogrodzenie w 1-2 dni.

- przystępna cena

Jest to ważny atut ogrodzenia panelowego także dla właścicieli farm fotowoltaicznych, którzy ponieśli już duże inwestycje na panele słoneczne. Na rynku płot panelowy jest jednym z najtańszych. W korzystniejszych cenach można kupić jedynie siatkę ogrodzeniową lub leśną, ale też trwałość i wytrzymałość obu tych rozwiązań jest dużo mniejsza niż ogrodzenia panelowego.

Ogrodzenie farmy fotowoltaicznej to sprawa priorytetowa dla każdego, kto chce zabezpieczyć swoją inwestycję w odnawialne źródła energii przed kradzieżą czy zniszczeniem, a także osoby postronne przed niebezpieczeństwem ewentualnego porażenia prądem. Najlepszym zabezpieczeniem w tym wypadku będzie ażurowe ogrodzenie panelowe, które nie zacieni terenu, da się szybko postawić i przetrwa długie lata, skutecznie zabezpieczając przed niepożądanymi ludźmi, jak i zwierzętami.