Inwestorzy chętnie dowiadują się o nowinkach budowlanych szczególnie wtedy, kiedy stoją przed poważnym wyborem. A takich nowości nie brakuje, nawet w temacie ogrodzeń. To bardzo istotna kwestia, a w niektórych przypadkach nawet konieczna. Jakie ogrodzenie wybrać i czym się kierować podczas wyboru? Jak wykonać tanie ogrodzenie posesji, kiedy zależy nam na oszczędnościach? Czym różnią się ogrodzenia posesji prywatnych od płotów na obszarach przemysłowych? Wszystkie te dylematy rozwiewamy w artykule! 

Ogrodzenia posesji prywatnych ­- rodzaje ogrodzeń posesji

Zacznijmy może od najczęstszego przypadku, mianowicie od ogrodzenia posesji prywatnych. To właśnie wokół domu stawiamy ogrodzenia, które mają chronić naszą posesję i nas samych. Oczywiście mając dzieci chcemy, aby kwestia bezpieczeństwa była kluczowa. I tak jest przy wielu rodzajach ogrodzeń, że temat ochrony domowników, zdaje się być kluczową funkcją płotu. Wybierajmy takie ogrodzenia, z którymi po prostu będziemy czuć się komfortowo.

Na posesjach prywatnych królują ostatnio nowoczesne ogrodzenia modułowe. Nic dziwnego – są estetyczne, solidne, stabilne i długoletnie. Zazwyczaj wykonane z ocynkowanego metalu, co daje odporność na korozję, sprawdzają się głównie na froncie działki. Przy tym wyglądają fenomenalnie i bardzo estetycznie. Coraz częściej bowiem stawiamy domy utrzymane w minimalistycznym stylu, w którym królują jednolite faktury i regularne, symetryczne kształty. To wprowadza na posesję pewną harmonię, która pozwala nam żyć w komforcie i zadowoleniu.

Nierzadko na prywatnych posesjach takie nowoczesne fronty ogrodzeniowe łączy się z ogrodzeniami panelowymi – również nowoczesnymi, choć zdecydowanie bardziej uniwersalnymi. Panelowe ogrodzenia posesji prywatnych sprawiają, że do wnętrza działki dociera mnóstwo światła, dzięki temu przestrzeń w domu jest dobrze doświetlona, a rośliny mogą bez problemów wzrastać. Ażurowość ogrodzenia gwarantuje nam też doskonały przepływ świeżego powietrza, co jest niezwykle istotną kwestią podczas odpoczynku na działce.

Czasem inwestorzy stawiają na inne rodzaje płotów, m.in. ogrodzenia z drewna, kosze gabionowe wypełnione naturalnym kamieniem, a nawet betonowe słupki, wsparte jakimś metalowym modułem. Rodzajów ogrodzeń jest mnóstwo, jednak dokonując wyboru powinniśmy zastanowić się, dlaczego większość osób wybiera spośród wyłącznie kilku typów. Z pewnością muszą posiadać przewyższającą ilość zalet.

Ogrodzenia posesji przemysłowych

Tereny przemysłowe rządzą się nieco innymi prawami niż posesje prywatne, jednak łączy je wspólny cel – stabilne, trwałe i odporne na uszkodzenia ogrodzenie, które podoła nie tylko zagrożeniom pogodowym, ale także intruzom. Chcemy zatem grodzić działkę przemysłową płotami o jak najlepszych parametrach.

Ogrodzenia posesji przemysłowych to przede wszystkim ogrodzenia panelowe, wsparte np. solidną podmurówką. Chroni ona przed przedostaniem się osób niepowołanych na posesję. Dodaje również stabilności ogrodzeniu. Zazwyczaj tereny przemysłowe posiadają ogromny areał. Trudno byłoby zainwestować w drogie ogrodzenie. Nie musimy tego robić, ponieważ niewygórowana cena płotu panelowego nie świadczy o braku jego jakości. Wręcz przeciwnie osoby, które kupują ogrodzenia panelowe są pod wrażeniem parametrów i wyglądu, jaki ten typ płotu oferuje, za tak przystępną cenę. Właśnie dlatego do ogrodzenia posesji przemysłowych inwestorzy zazwyczaj wybierają właśnie metalowe panele.

Tanie ogrodzenie posesji

Jeśli chodzi o tanie ogrodzenie posesji, wspomnieliśmy już o korzystnym cenowo rodzaju płotu, który spełnia mnóstwo oczekiwań klientów. Na rynku są dostępne np. moduły wykonane ze sklejki drewnianej, których cena nie przekracza 100 zł za sztukę. Niestety nie zdają one egzaminu na wymagających terenach. Dodatkowo całkowicie zasłaniają widok poza posesję. Oprócz tego wymagają impregnacji, a ich stabilność jest raczej na średnim poziomie. Dlatego właśnie są one raczej wykorzystywane jako przesłona tarasu czy balkonu w bloku, aniżeli ogrodzenia posesji.

Obowiązek ogrodzenia posesji – kiedy?

Powinniśmy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, mamy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim, którzy znajdują się w pobliżu budowy. Zgodnie z przepisami, musimy ogrodzić teren budowy, aby nie zagrażała ona przechodniom lub sąsiadom. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, przepisy jasno wskazują na odpowiednie oznakowanie terenu budowy w takiej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że musimy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy mogliby mieć do czynienia z naszą budową.

Jednak teren budowy nie charakteryzuje się łatwością dojazdu i czystością. W związku z tym do ogrodzenia tymczasowego raczej wykorzystuje się jakieś pozostałości po różnego rodzaju płotach, m.in. siatkę, drewno, a nawet blachę. Najczęściej są to także moduły panelowe, wykonane z metalu, postawione na specjalnych stopkach, które stabilizują element. Dzięki temu w każdej chwili możemy przesunąć panel, np. w momencie wjazdu maszyny na teren budowy. W taki właśnie sposób powinniśmy o budowie myśleć, jednak część inwestorów decyduje się od razu na ogrodzenie panelowe. Jeśli jesteś przekonany, że budowa nie zniszczy ogrodzenia, takie rozwiązanie jest jak najbardziej korzystne cenowo. Wydajesz pieniądze raz i nie martwisz się później ogrodzeniem swojej posesji.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, warto pomyśleć o używanym ogrodzeniu tymczasowym. W sieci widnieje mnóstwo ogłoszeń na temat chęci odsprzedania kompletu paneli ogrodzeniowych po budowie, w bardzo przystępnych cenach. Jeśli zatem wiesz, że właściwe ogrodzenie powstanie dopiero po zakończeniu budowy lub tuż przed tym momentem, warto zastanowić się nad używanym ogrodzeniem tymczasowym. Właściwe ogrodzenie panelowe warto zamawiać bezpośrednio u producenta czy dystrybutora, ponieważ masz wówczas pewność, że poszczególne panele nie będą wygięte czy uszkodzone. A to miałoby bezpośredni, bardzo negatywny wpływ na całą konstrukcję.