Po zakupie działki nie trzeba jej od razu grodzić, ale w momencie, kiedy zaczyna się na niej budowę, jest to konieczne. W takiej sytuacji najczęściej szuka się ogrodzenia tymczasowego, aby szybko zabezpieczyło teren. Warto jednak, aby uniknąć zbędnych kosztów inwestowania w tymczasowy płot z siatki, który potem trzeba będzie rozebrać, od razu postawić gotowe ogrodzenie panelowe, które świetnie spełnia się w zarówno w roli płotu tymczasowego, jak i stałego.

Dlaczego warto wybrać gotowe ogrodzenie panelowe?

Gotowe ogrodzenie panelowe oprócz możliwości szybkiego montażu posiada wiele innych zalet, które sprawiają, że jest coraz częściej wybierane. Kiedyś używano je głównie do grodzenia terenów przemysłowych, a także właśnie do ochrony terenu budowy. Obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno na prywatnych posesjach w mieście, jak i w gospodarstwach rolnych. Wykwalifikowana ekipa może zamontować je nawet na dużej działce w jeden, a najwyżej dwa dni. Jest to możliwe, ponieważ na miejsce przywożone są gotowe panele ogrodzeniowe, które montuje się do zakotwiczonych w betonie słupków przy pomocy obejm. Lekka ażurowa konstrukcja ogrodzenia nie wymaga fundamentów pod całą jego linią. Daje to spore oszczędności i znacznie skraca czas montażu, a właściciel działki zyskuje nowoczesny i solidny płot, który przetrwa długie lata. Jest on bowiem wykonany z ocynkowanej stali, często także pomalowanej proszkowo, co jeszcze zwiększa jego wytrzymałość na korozję. Jak mówią specjaliści, takie ogrodzenie może zachować dobrą kondycję nawet do kilkudziesięciu lat. Dodatkowym i bardzo ważnym atutem gotowego płotu panelowego jest jego niewysoka cena. Jeśli porówna się stosunek jakości i trwałości ogrodzenia do ceny, wniosek nasuwa się jeden, ogrodzenie to jest jednym z najtańszych. Oprócz powyższych istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto kupić kompletne gotowe ogrodzenie panelowe, a mianowicie zyskuje się wtedy pewność, że zarówno panele, jak i słupki oraz inne akcesoria wykonane będą z tego samego materiału, w taki sam sposób zabezpieczonego przed korozją. Uniknie się w ten sposób sytuacji, że niektóre elementy okażą się mniej trwałe i ucierpi na tym całe ogrodzenie.

Z czego składa się gotowe ogrodzenie panelowe?

Płot panelowy jest rodzajem nowoczesnego ogrodzenia systemowego, którego wszystkie powtarzalne części podlegają produkcji masowej i gotowe przywożone są do miejsca przeznaczenia, gdzie się je ze sobą łączy. Gotowe ogrodzenie panelowe może zawierać mniej lub więcej części w zależności od wybranej opcji. Najczęściej w jego skład wchodzą:

- powtarzalne panele ogrodzeniowe,

- słupki ogrodzeniowe początkowe, pośrednie i narożne,

- daszki do słupków ogrodzeniowych,

- obejmy montażowe oraz inne ewentualne akcesoria, jak śruby, łączniki, czy spinki.

- opcjonalnie podmurówka betonowa,

Brama wjazdowa i furtka mogą być częścią gotowego ogrodzenia panelowego, ale można je też kupić osobno.

Gdzie najkorzystniej kupić gotowe ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe można kupić nawet w markecie, ale wówczas trzeba samodzielnie kompletować poszczególne elementy, dokładnie wiedzieć ile ma być paneli, słupków i akcesoriów montażowych. Jeśli natomiast kupuje się je bezpośrednio u producenta lub w doświadczonej firmie, która specjalizuje się w sprzedaży tego typu ogrodzeń, można tam nabyć kompletne gotowe ogrodzenie panelowe, a przy okazji zamówić montaż. Będzie może nieco drożej niż w markecie, ale za to zyska się pewność co do jakości i odpowiedniej ilości wszystkich potrzebnych elementów. W takiej sytuacji wystarczy, że poda się wymiary działki i sprecyzuje swoje oczekiwania dotyczące np. wysokości płotu, a otrzyma się gotową propozycję z wyceną kompletnego ogrodzenia łącznie z kosztem montażu lub bez niego. Dodatkową zaletą kupowania ogrodzenia od firmy, która ma spore doświadczenie w branży, jest to, że zawsze można liczyć na fachowe doradztwo zarówno w wyborze ogrodzenia, grubości prętów w panelach, czy rozstawienia oczek oraz wielu innych kwestiach. Fachowcy doradzą także, czy na danym terenie sprawdzi się lepiej ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy też bez niej. Jeśli nawet nie ma w komplecie z ogrodzeniem bramy czy furtki, z pewnością firma, która specjalizuje się w sprzedaży płotów panelowych, będzie je miała również w sprzedaży. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na poszukiwania, czy samodzielne kompletowanie ogrodzenia. Zazwyczaj akcesoria montażowe są już w komplecie, a bramę panelową czy furtkę można dokupić dodatkowo. Trzeba pamiętać też, że najkorzystniejszy zakup wcale nie oznacza najtańszego. Zdarza się bowiem, że tanie panele z marketu będą gorszej jakości i w efekcie płot może kosztować więcej, gdyż szybko trzeba będzie ogrodzenie poddać renowacji lub wymienić, co poniesie za sobą nowe koszty.

Na co zwracać uwagę kupując gotowe ogrodzenie panelowe?

Jeżeli chce się ograniczyć koszty i szukać najtańszego ogrodzenia panelowego, trzeba się liczyć z tym, że podejrzanie niska cena w markecie może wynikać ze słabego zagęszczenia oczek, cieńszych prętów użytych do produkcji, czy cieńszej warstwy cynku. Są to elementy, na które czasami nie zwraca się uwagi, a które w późniejszym użytkowaniu bardzo szybko dają o sobie znać. Gotowe ogrodzenie panelowe kupowane od producenta lub sprzedawcy, który specjalizuje się w tego typu systemach ogrodzeń, daje gwarancję jakości. Żadna firma bowiem, która buduje swoją markę w danej dziedzinie, nie będzie ryzykowała utraty zaufania spowodowanego niedoróbkami. W markecie sprzedaż jest anonimowa i specjalnie nie dba się o to, aby każdy towar był najwyższej jakości. Warto o tym pamiętać przed dokonaniem zakupu i sprawdzić wszystkie detale.

Gotowe ogrodzenie panelowe jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą szybko i solidnie ogrodzić działkę. Jeśli jednak chce się, aby inwestycja rzeczywiście okazała się opłacalna, a ogrodzenie przetrwało długie lata, lepiej zdać się na fachowców i zaufać ich doświadczeniu, niż samemu kompletować poszczególne elementy płotu w najbliższym markecie.