Panele ogrodzeniowe są częścią nowoczesnych systemów ogrodzeniowych. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno, czy beton. Jednak ich najpopularniejszą formą są te wykonane ze stali. Można je kupować osobno albo w zestawach z całym systemem montażowym. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, zanim się zdecyduje czy chce się je mieć na swojej posesji.

Czym charakteryzują się stalowe panele ogrodzeniowe?

Panele ogrodzeniowe to gotowe prefabrykowane przęsła, które dowozi się na miejsce montażu i montuje do słupków ogrodzeniowych za pomocą elementów systemowych, najczęściej obejm. Ich wygląd może się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj się wybierze.

panele ogrodzeniowe 2d

Proste panele 2d to sztywne konstrukcje ze stalowych prętów ułożone w sposób kratowany. Zarówno grubość prętów, jak i ich rozstawienie mogą być różne. Chociaż niektórzy twierdzą, że tego typu panele ogrodzeniowe przypominają siatkę, prostokątne regularne sploty nadają im nowoczesnego charakteru. Aby ogrodzenie było mocne i wytrzymałe grubość prętów nie powinna być mniejsza niż 5 mm. Z reguły pręty poziome, których jest mniej, są nieco grubsze od pionowych.

panele ogrodzeniowe 3d

Przetłaczane panele ogrodzeniowe 3d wyróżniają się tym, że mają charakterystyczne przetłoczenia w kształcie litery V, co daje efekt niewielkiej wypukłości w miejscach przetłoczeń i podnosi walory dekoracyjne ogrodzenia. Nie jest to jednak jedyny atut tych paneli. O wiele ważniejszym jest rola usztywniania ogrodzenia, dzięki czemu panele są jeszcze wytrzymalsze, a płot stabilniejszy.

Niektórzy producenci paneli ogrodzeniowych, aby zwiększyć ich dekoracyjność, wplatają w nie ozdobne motywy, szczególnie w górnych partiach modułów. Są to np. dekoracyjne romby, czy inne figury geometryczne. Istnieją także panele ogrodzeniowe z wymiennymi elementami, które mają głównie funkcje ozdobne i nadające posesji indywidualny charakter. Poszczególne elementy wymienne mogą być w formie napisów, wzorów roślinnych, czy zwierzęcych, figur geometrycznych, a nawet motywów świątecznych.

Jak są wady i zalety stalowych paneli ogrodzeniowych?

Wykonane ze stali panele ogrodzeniowe mają szereg zalet, które sprawiają, że ogrodzenie panelowe jest coraz bardziej popularne. Spośród wad wymienia się właściwie tylko jedną – ażurowość i związany z tym brak prywatności. Można sobie z tym jednak poradzić i tę kameralność zbudować obsadzając płot panelowy roślinnością. Jest on bowiem znakomitym stelażem dla wszelkich pnącz zielonych, czy kwitnących, co jest dużym plusem. Spośród innych zalet paneli ogrodzeniowych można wymienić:

- wytrzymałość i odporność na korozję

Panele ogrodzeniowe wykonane ze stali są nie tylko wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale i na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo są dobrze zabezpieczone przed korozją, co potwierdzają eksperci ds. kontroli jakości. Takie panele nie wymagają konserwacji i mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

- łatwość i szybkość montażu

Prostota konstrukcji paneli ogrodzeniowych i całego systemu montażowego sprawia, że ogrodzenie można postawić łatwo i szybko nawet bez wykwalifikowanej ekipy. Oczywiście jeśli działka jest duża warto taką zatrudnić jeśli chce się mieć ogrodzenie zbudowane w jeden lub dwa dni. Na małych powierzchniach można sobie z powodzeniem poradzić samemu. Nie ma bowiem konieczności stawiania fundamentów pod całym ogrodzeniem, a jedynie pod słupkami, do których są montowane panele.

- uniwersalność

Panele ogrodzeniowe występują w różnych rozmiarach, a tym samym nadają się nie tylko do grodzenia domu, czy firmy, ale także budowania wybiegów dla kur, czy innych zwierząt, otaczania śmietników, placów zabaw, czy ogródków działkowych, a także wszędzie tam, gdzie chce się wydzielić strefy. Szybki i łatwy montaż sprawia, że ogrodzenia panelowe stosuje się także jako płoty tymczasowe do zabezpieczania terenów budowy. Po jej zakończeniu można je łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce.

- nowoczesny wygląd

Nowoczesny minimalistyczny wygląd sprawia, że tradycyjna siatka ogrodzeniowa zastępowana jest panelami także ze względów estetycznych. Szczególnie dobrze prezentują się w sąsiedztwie nowoczesnych domów, ale sprawdzą się także w innych aranżacjach, np. z efektowną podmurówką, czy obsadzone roślinnością.

- z podmurówką lub bez niej

Podmurówkę można pod panelami ogrodzeniowymi postawić, ale nie ma takiej konieczności. Lekkie przęsła będą stabilne i trwałe opierając się jedynie na zabetonowanych słupkach. Podmurówka jest wskazana kiedy właściciel ma psa, który lubi podkopywać się pod ogrodzeniem, lub ze względów ozdobnych, kiedy chce się nadać inny styl panelom.

- przystępna cena

Cena paneli ogrodzeniowych nie jest wysoka w porównaniu z innymi rodzajami ogrodzenia. Koszty obniżają jeszcze fundamenty punktowe zamiast ciągłych, a także jeśli montuje się płot samodzielnie, odchodzą koszty montażu.

Dlaczego stalowe panele ogrodzeniowe są częściej wybierane niż inne?

Popularność paneli ogrodzeniowych wykonanych z ocynkowanej stali jest większa niż drewnianych, czy betonowych. Są bardziej uniwersalne i dają więcej możliwości zastosowań niż pozostałe. Z pewnością są trwalsze od tych wykonanych z drewna i nie wymagają jak tamte impregnacji. Nie zasłaniają widoku i nie zacieniają, tak jak betonowe, co szczególnie na małych działkach jest wielkim plusem. To najważniejsze czynniki, które dają im przewagę nad panelami betonowymi, czy drewnianymi, ale nie jedyne. Są też często tańsze od innych, co ma znaczenie z kolei najbardziej przy grodzeniu dużych działek, ponieważ znacznie obniża koszty całego ogrodzenia.

Panele ogrodzeniowe to nieodłączny składnik współczesnego krajobrazu. Widać je zarówno w wielkich miastach, jak i poza nimi. Wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz więcej, ponieważ ludzie dostrzegają ich zalety i wielki potencjał. Z pewnością warto je postawić na swojej posesji, a jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo, trwałość, niezakłócony widok i przystępna cena to najlepszym wyborem są te wykonane ze stali