Dawniej budowanie ogrodzenia wokół domu wiązało się z mozolnym procesem murowania lub powierzeniem prac kowalowi, który je ręcznie wykuwał. Można było ewentualnie samemu postawić niski płotek sztachetowy z drewna, a później ewentualnie z siatki. Obecnie postawienie ogrodzenia jest o wiele łatwiejsze, a wybierać można między różnymi rodzajami gotowych płotów. Stało się to możliwe od kiedy zaczęły powstawać ogrodzenia przęsłowe.

Co to jest ogrodzenie przęsłowe?

W dobie rozwoju technologicznego i powstawania nowoczesnych metod obróbki drewna, metalu, betonu, czy produkcji tworzyw sztucznych stało się możliwe wytwarzanie elementów ogrodzeń w zakładach przemysłowych i przywożenie ich na miejsce montażu w formie gotowych części do złożenia. W taki sposób zaczęły powstawać przęsła, czyli powtarzalne segmenty ogrodzenia, które wyprodukowane w wytwórni i zamontowane w miejscu przeznaczenia do słupków ogrodzeniowych tworzą ogrodzenie przęsłowe. Powstają dzięki temu całe systemy ogrodzeń, wykonywane z różnych materiałów, które posiadają w zestawach również niezbędne akcesoria do montażu. Do postawienia płotu należy zakupić taką ilość przęseł, które po połączeniu ze słupkami, dodaniu bramy panelowej i furtki stworzą gotowe ogrodzenie. Konieczną do zakupu liczbę przęseł można łatwo obliczyć, ponieważ każde z nich ma identyczną wielkość, co pozostałe. Montaż takiego ogrodzenia, jak sobie łatwo wyobrazić, jest o wiele szybszy i łatwiejszy, niż budowanie płotu od podstaw. Niektóre cięższe ogrodzenia przęsłowe wymagają fundamentów ciągłych pod całą linią płotu, a inne lekkie jedynie pod słupkami.

Ogrodzenie przęsłowe – najpopularniejsze rodzaje

Ogrodzenie przęsłowe w zależności od rodzaju materiału, z jakiego powstaje, może występować w różnych wariantach. Niektóre z nich wykonane są z tego samego surowca, ale spotyka się równie często warianty kombinowane, łączące w sobie różne materiały. Oto kilka najpopularniejszych:

- ogrodzenie przęsłowe z kątowników i betonowych słupków

Popularność zdobyły w latach 90 ubiegłego wieku. Wtedy to zaczęto na masową skalę produkować przęsła ze stalowych kątowników, płaskowników, czy grubych okrągłych prętów. Łączono je najczęściej z betonowych słupkami i taką samą podmurówką. Inną wersją była podmurówka i słupki z cegły klinkierowej. Do dziś można spotkać wiele domów, które okala takie właśnie ogrodzenie przęsłowe.

- ogrodzenie przęsłowe z lekkich paneli stalowych

Ogrodzenie panelowe to hit XXI wieku. Początkowo stawiano je głównie na terenach przemysłowych, jako tanie i mocne, a jednocześnie łatwe w montażu i trwałe ogrodzenie, które dobrze zabezpieczy teren. Liczne jego zalety sprawiły, że zaczęto je budować na terenach prywatnych i dzisiaj jest jednym z najchętniej wybieranych płotów. Występuje w formie prostych paneli ogrodzeniowych 2D lub jeszcze bardziej filigranowych w odbiorze wizualnym przetłaczanych paneli 3D z charakterystycznym znakiem V w miejscu przetłoczeń. Opiera się na metalowych słupkach i może mieć podmurówkę betonową, ale nie jest ona wymagana na stabilnym terenie. Wykonane z ocynkowanej stali, dodatkowo zabezpieczone przed korozją malowaniem proszkowym, jest trwałe i wykazuje odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak twierdzą eksperci, nawet do kilkudziesięciu lat. Można je łączyć z innymi materiałami i typami ogrodzeń.

- drewniane ogrodzenie przęsłowe

Ogrodzenie przęsłowe wykonane w całości z drewna stosuje się najczęściej do grodzenia działek rekreacyjnych, ogródków działkowych, czy drewnianych chatek na wsi. Na terenach miejskich bardziej popularne jest łączenie drewnianych przęseł ze słupkami betonowymi, wykonanymi z pustaków, czy cegły. Warto zaznaczyć, że przęsła mogą mieć różnorodną fakturę. Czasem są to deski pionowe lub poziome, czasem żaluzje, a niekiedy kratka, czy jednorodna drewniana płyta. Drewno trzeba jednak regularnie impregnować, co nie każdemu się podoba. Coraz częściej zdarza się więc, że to naturalne zastępuje się drewnem polimerowym, które do złudzenia przypomina naturalne, ale jest wykonane z tworzyw sztucznych.

- ogrodzenie przęsłowe betonowe

Wykonane z betonu ogrodzenie przęsłowe w wersji nowoczesnej w niczym nie przypomina szpetnych płotów betonowych z ubiegłego wieku. Może mieć różną fakturę i kolor, formę pełną lub częściowo ażurową. Jest łatwe i szybkie w montażu, ponieważ gotowe betonowe przęsła przywozi się na budowę i wsuwa od góry w odpowiednie szczeliny w słupkach. Jedynym mankamentem w montażu jest duży ciężar betonowego przęsła, przez co nie da się montować go samodzielnie. Takie ogrodzenie powinno też posiadać solidne fundamenty. Plusem jest to, że obecnie dostępne są ogrodzenia betonowe dwustronne, dzięki czemu taki płot po obu stronach prezentuje się estetycznie.

To tylko najpopularniejsze przykłady na to, jak wiele możliwości kryje się pod pojęciem ogrodzenie przęsłowe. Jest ich o wiele więcej, co daje pole do popisu w aranżowaniu przestrzeni wokół domu.

Jakie ogrodzenie przęsłowe wybrać najlepiej?

Każde wymienione tu ogrodzenie przęsłowe ma swoje zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który czasem ogranicza możliwości w stawianiu niektórych rodzajów płotów. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie jeśli chce się postawić ogrodzenie pełne, które może utrudniać widoczność, jeśli stanie przy drodze. Najbardziej uniwersalną propozycją jest ogrodzenie panelowe, którego ażurowa minimalistyczna konstrukcja pasuje do wszystkiego, a solidna i dobrze zabezpieczona przed korozją stal zapewni trwałość na długie lata. Jeśli komuś z czasem będzie przeszkadzać fakt, że płot taki nie zapewnia prywatności ze względu na dużą przezierność, może obsiać płot roślinnością, czy nałożyć na niego taśmę ogrodzeniową lub matę, zamieniając płot ażurowy w pełny. Jest to więc dobry wybór dla wszystkich, którzy jeszcze nie są do końca przekonani, jaki rodzaj płotu będzie im odpowiadał najlepiej.

Ogrodzenie przęsłowe wniosło wiele udogodnień w procesie stawiania płotu i przyspieszyło prace montażowe. Wielką zaletą jest to, że można wybierać spośród różnych rodzajów przęseł, wykonanych z różnorodnych materiałów, a niektóre z nich da się postawić samemu, co znacznie ograniczy koszty.