Solidne i stabilne ogrodzenie podnosi estetykę całej posesji i zwiększa bezpieczeństwo jej mieszkańców. Jego stabilność i trwałość zależy nie tylko od materiałów, z jakich zostało wykonane, ale przede wszystkim od właściwego zamontowania elementów nośnych ogrodzenia, jakimi są słupki. Aby ograniczyć koszty, wiele osób decyduje się na samodzielny montaż płotu. W takim wypadku wiedza o tym, jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe może okazać się bezcenna.

Dlaczego właściwy montaż i wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych jest ważne?

Obecnie gotowe ogrodzenia modułowe są łatwe w montażu i można to zrobić we własnym zakresie, jeśli chce się ograniczyć koszty całej inwestycji. O ile jednak sam montaż prefabrykowanych przęseł jest prosty, wiedza o tym jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe i jak je prawidłowo montować jest niezbędna dla uzyskania stabilności całego płotu. To na słupkach opiera się ciężar całego ogrodzenia i od ich prawidłowego osadzenia na odpowiedniej głębokości i skutecznego wypoziomowania zależeć będzie estetyka, trwałość i stabilność ogrodzenia, a tym samym bezpieczeństwo mieszkańców. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tym zakresie lub brakuje mu elementarnej wiedzy, lepiej niech powierzy to zadanie doświadczonej ekipie. Jeśli jednak chce spróbować samodzielnie postawić ogrodzenie, przyda mu się kilka wskazówek dotyczących poziomowania słupków i montowania ogrodzenia.

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe samemu?

Przy stawianiu lekkiego płotu panelowego, czy z siatki można pokusić się o samodzielne zamontowanie słupków ogrodzeniowych. W tym celu należy precyzyjnie wyznaczyć miejsca, w których słupki staną. Dla utrzymania stabilności i estetyki ogrodzenia odległości między nimi powinny być równe, średnio co 2 lub 2,5 m. Odległość między słupkami zależy od szerokości paneli. Określając ją, trzeba jednak uwzględnić również grubość samego słupka. Na początku stawia się słupki na krańcach posesji, a następnie środkowe. Oto co należy po kolei wykonać przy poziomowaniu słupków:

- wykopanie dołków na słupki

Głębokość dołka uzależniona jest od wysokości ogrodzenia i rodzaju gruntu. Aby ogrodzenie było wytrzymałe, powinno osadzić się słupki ogrodzeniowe w fundamencie poniżej strefy przemarzania gruntu, która może się różnić w zależności od regionu Polski. Warto wiedzieć jednak, że niższe osadzenie słupka zagwarantuje większą wytrzymałość płotu i lepsze utrzymanie słupków w pionie. Ważne jest, aby dołki były na tyle szerokie, aby po umieszczeniu słupków w ich centralnej części pozostawała z każdej strony równa odległość do ścianki dołka wynosząca około 15 cm. Będzie to miejsce na zalanie betonem i stworzenie punktowego fundamentu pod ogrodzenie.

- umieszczenie słupków w dołkach

Słupki należy umieścić dokładnie w środku dołków. Na pytanie jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe odpowiedź jest w zasadzie prosta, należy użyć dobrej jakości poziomicy dla pionowego stawiania słupków. Jak zapewniają eksperci, dobrze sprawdzają się w tej roli poziomice wodne lub magnetyczne. Aby uniknąć przechylania się słupków i zapewnić utrzymanie je w pionie można obłożyć je równo z każdej strony gruzem bądź kamieniami. Trzeba pamiętać, że precyzyjne wypoziomowanie słupków jest konieczne, aby uniknąć problemów w przyszłości. Warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonych fachowców, ponieważ błędy mogą sporo kosztować.

- zalanie dołków betonem i wygładzenie powierzchni

Po odpowiednim osadzeniu i wypoziomowaniu słupków należy zalać je betonem. Można użyć gotowej mieszanki lub przygotować go własnoręcznie. Ostatnim etapem jest sprawdzenie, czy słupki rzeczywiście stoją idealnie w pionowej pozycji i wygładzenie powierzchni betonu.

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Jeśli grodzony teren jest pochyły lub odznacza się nierównościami w postaci fałd, prace dotyczące usadowienia i wypoziomowania słupków przebiegają tak samo, jak na terenie zupełnie płaskim. Różnica w budowaniu takiego ogrodzenia polega na dopasowaniu przęseł do terenu, które układa się równolegle do pochyłości, wcześniej dopasowując ich rozmiar i kształt. Bardziej popularny jest jednak montaż schodkowy, w którym wykorzystuje się przęsła tej samej wielkości. Jest to opcja korzystniejsza cenowo. Aby takie ogrodzenie na pochyłym terenie było stabilne i estetyczne, wiedza o tym jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe jest szczególnie przydatna, ponieważ od tego czy słupki będą stały precyzyjnie w pionie, zależy trwałość płotu. Przy samodzielnym stawianiu metalowego ogrodzenia warto kupić poziomicę z magnesami, za pomocą których można ją przytwierdzić do metalowych słupków, na których będzie się opierało ogrodzenie panelowe

O czym jeszcze warto pamiętać ustawiając słupki ogrodzeniowe?

Montaż warto rozpoczynać od stawiania słupków narożnych. Słupki podczas zalewania betonem nie powinny zmieniać położenia. Dodatkowo, żeby ustalić poziom linii płotu warto użyć sznurka lub żyłki, którą przeciąga się w górnej części wszystkich słupków. Żyłka taka naznaczy równą linię. Po zalaniu słupków betonem jeszcze zanim zaprawa zgęstnieje, jest czas na sprawdzenie, czy wszystkie słupki ogrodzeniowe są idealnie wypoziomowane i spionowane. W razie zaistnienia nieprawidłowości wciąż jest czas na korektę. Trzeba pamiętać, że sznurek jest tylko dodatkowym narzędziem ustalającym pion, ponieważ może zagwarantować spionowanie jedynie w jednym wymiarze. Z tego względu konieczna jest również poziomica.

Wiedza o tym jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe jest bezcenna w samodzielnym stawianiu ogrodzenia. Dobre ustawienie i wypionowanie słupków to najważniejsze czynności przy montażu płotu. Warto je powierzyć grupie montażowej, która zagwarantuje poprawne wykonanie. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się ustawiać słupki ogrodzeniowe i wypoziomować je samodzielnie inwestycja w dobrej jakości poziomicę jest niezbędna. Na rynku dostępne są specjalne modele do stawiania słupków, dostępne w magnesy, które znacznie ułatwiają pracę. Materiałem pomocniczym może być żyłka lub sznurek. Nie mogą one jednak poziomicy zastąpić.