Zarówno na dużych osiedlach, jak i przy domach jednorodzinnych powinny być wydzielone specjalne strefy na odpady. Jeszcze niedawno ustawiano kontenery na śmieci bez szczególnego zabezpieczania ich ogrodzeniem. Jednakże w obliczu wprowadzania coraz większych opłat za wywóz śmieci zarówno wspólnoty mieszkaniowe na osiedlach, jak i mieszkańcy domów jednorodzinnych zaczęli masowo je grodzić, aby uniknąć podrzucania śmieci przez osoby postronne. Jakie ogrodzenie śmietnika sprawdzi się na osiedlu, a jakie na prywatnej posesji? Sprawdźcie.

Ogrodzenie śmietnika w świetle przepisów prawa budowlanego

Ogrodzenie śmietnika zwane także często wiatą śmietnikową jest elementem małej architektury i podlega przepisom prawa. W świetle art. 22-25 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku ogrodzone pomieszczenia, w których stoją kontenery na śmieci, nie mogą być usytuowane bliżej niż 10 m od okien i drzwi budynków, a w przypadku domków jednorodzinnych odległość ta wynosi minimum 3 m. Nie mogą stać także bliżej niż 3 m od granicy sąsiedniej działki, a w domkach jednorodzinnych jest to odległość 2 m. Zachowanie tej odległości przestaje obowiązywać jeśli sąsiedzi dojdą do porozumienia i wybudują przylegające do siebie wiaty śmietnikowe. Ogrodzenie śmietnika jako obiekt małej architektury nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale konieczne jest jego zgłoszenie. Sam charakter ogrodzenia nie jest określony przepisami, podobnie jak to, czy ma ono mieć daszek, czy też nie.

Jakie powinno być funkcjonalne ogrodzenie śmietnika?

Chociaż nie jest to wymagane, dobrze jest, jak ogrodzenie śmietnika posiada zadaszenie. Umożliwia to nie tylko łatwiejsze wyrzucanie śmieci np. podczas deszczu, ale przede wszystkim chroni kontenery przed zamoknięciem czy zasypaniem śniegiem, a także przed nadmiernym nagrzewaniem przez słońce. Ogrodzenie powinno być na tyle duże, aby wewnątrz można było manewrować kontenerami podczas wywożenia śmieci. Musi być też odpowiednio wysokie, aby można było swobodnie podnosić klapę kontenera na odpadki. Na osiedlach posiada najczęściej zamykaną na klucz bramę, na tyle szeroką, aby można było wyprowadzić kontenery. Jeśli na prywatnej posesji ogrodzenie śmietnika jest częścią ogrodzenia okalającego domostwo, najlepiej jeśli ma dwa dojścia, od wewnętrznej strony ogrodu dla mieszkańców, a od zewnętrznej dla pracowników oczyszczania miasta. Powinno być wykonane z materiałów, które można łatwo umyć i zdezynfekować, niepodatnych na rozwój pleśni, czy innych drobnoustrojów. Samo dojście do niego musi być utwardzone, a podłoga wewnątrz powinna być łatwa w otrzymaniu czystości. Sam charakter ogrodzenia może być różny, ale najczęściej stosuje się różne zabiegi, aby kontenery, które ogradza były jak najlepiej ukryte.

Ogrodzenie śmietnika – jakie są możliwości i co sprawdzi się najlepiej?

Obecnie istnieje cała gama możliwości na ogrodzenie śmietnika. Przy domach jednorodzinnych, aby ukryć wiatę śmietnikową, powstaje ona najczęściej z tych samych materiałów, co ogrodzenie posesji. Na osiedlach można zbudować ją z materiałów, które będą tanie, a do tego skutecznie zabezpieczą dojście do śmietnika osobom postronnym. Najbardziej popularne ogrodzenie to:

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe jest jednym z najczęściej wybieranych ze względu na łatwy i szybki sposób montażu, trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję, a także niskie koszty. Różne rozmiary paneli sprawiają, że można je łatwo dostosować do grodzenia takich małych powierzchni jak wiaty śmietnikowe. Gęsto rozmieszczone stalowe druty ogrodzenia uniemożliwią wchodzenie na teren śmietnika kotom, czy bezpańskim psom. Płot panelowy można łatwo łączyć z innymi materiałami, dzięki czemu ten model ogrodzenia można łatwo zadaszyć szczelną pokrywą dachową. Dla ukrycia znajdujących się wewnątrz kontenerów korzystnie jest obsadzić panelowe ogrodzenie śmietnika roślinnością. Rozwiązanie takie jest możliwe przy wiatach śmietnikowych na dużych osiedlach, a także przy domkach jednorodzinnych. Zyskuje się w ten sposób nie tylko sprytnie ukryty śmietnik, ale też atrakcyjny wizualnie element małej architektury. Ważne jest, aby wybierać panele ocynkowane ogniowo, dodatkowo zabezpieczone malowaniem proszkowym. Jak szacują eksperci, ogrodzenie takie będzie trwałe, a jego wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne sięga kilkudziesięciu lat.

Ogrodzenie z tworzywa sztucznego

Kolejną propozycją, która może być dobrym i trwałym ogrodzeniem, jest płot z tworzywa. Może on przybierać różne formy od pełnych płyt do ułożonych poziomo desek imitujących drewno. Jest to dobry pomysł dla tych, którzy chcieliby ogrodzić śmietnik drewnem, ponieważ w ich opinii najbardziej pasowałoby do otaczającej architektury. Naturalne drewno jednak nie jest dobrym pomysłem na ogrodzenie śmietnika. Chłonie wodę, a pod wpływem słońca następuje nadmierne rozsychanie się drewna i w powstałe szpary mogą wchodzić różne nieczystości, które potem trudno będzie usunąć. Natomiast imitacja drewna, czyli tzw. drewno polimerowe może godnie je zastąpić i będzie pozbawione wad drewna.

Ogrodzenie betonowe

Betonowe ogrodzenie szczelnie osłoni widok jego wnętrza i z tego względu wydaje się dobrym pomysłem. Nad betonowymi ścianami ogrodzenia można zamontować daszek z innego materiału. Obecnie nie ma problemu z szybkim postawieniem betonowej wiaty, ponieważ można ją zbudować z gotowych prefabrykatów. Ogrodzenie takie ograniczy nieco wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Z drugiej strony jednak niedostateczny przepływ powietrza może sprawiać, że wizyta w takiej altance śmietnikowej podczas wyrzucania śmieci może być bardziej uciążliwa ze względu na nieprzyjemne zapachy w środku, szczególnie podczas miesięcy letnich, jeśli śmieci długo nie są wywożone.

Ogrodzenie śmietnika w dzisiejszych czasach to konieczność uwarunkowana względami ekonomicznymi, a także estetycznymi. Najlepiej uwzględnić je już na etapie projektowania domu i zagospodarowania działki. Do jego budowy można użyć różnych materiałów, ale trzeba pamiętać, że najlepiej wybierać takie, które okażą się trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.