W momencie decyzji o budowie domu, pojawia się wiele innych aspektów, o które powinniśmy jak najszybciej zadbać. Dotyczy to m.in. ogrodzenia posesji. Stawiamy je dość szybko. Chronimy w ten sposób powstały budynek i wyznaczamy granice naszej działki, aby przypadkiem sąsiedzi nie zabrali dla siebie kawałka naszego terenu, za który pewnie solidnie zapłaciliśmy. Tu jednak pojawia się zasadnicze pytanie - jakie ogrodzenie będzie najlepsze? W związku z tym warto poznać najważniejsze zalety i wady każdego typu ogrodzenia lub zapoznać się dokładnie z charakterystyką takiego płotu, który wydaje nam się najbardziej właściwy. 

Czym charakteryzują się ogrodzenia betonowe?

Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się wszystkim zaletom oraz wadom wybieranego ogrodzenia, aby nie pominąć żadnego detalu, który skutkowałby niewłaściwą decyzją i stratą pieniędzy. Zacznijmy więc od pierwszego typu. Płot betonowy charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością. Solidnie postawionego płotu z betonu nie jest w stanie zniszczyć przypadkowy czynnik. Jest on więc absolutnym zabezpieczeniem posesji przed intruzami czy dziką zwierzyną. Co więcej, wszyscy, którzy przebywają na posesji ogrodzonej płytami betonowymi, są bezpieczni. 

Ogrodzenie betonowe jest także dość odporne na warunki atmosferyczne - długoletnie użytkowanie nie zobowiązuje także właściciela posesji do częstej konserwacji. Płot betonowy, kiedy już znajdzie swoje miejsce, może wytrzymać naprawdę długie lata. 

Jego główną cechą, a właściwie założeniem konstrukcyjnym jest wysoka nieprzezierność. Co to oznacza? Głównie chodzi o to, że płot betonowy zasłania wszystko, co dzieje się wewnątrz posesji. W zależności od wysokości, może maskować więcej lub mniej, jednak przez ten materiał nie przechodzą nawet promienie słoneczne. Beton nie ma żadnych wzorów i wycięć, dlatego ta nieprzezierność ogranicza także widoczność poza posesję. 

Oprócz wszystkich wymienionych zalet, ogrodzenie betonowe ma także kilka minusów. Jednym z nich jest dopasowanie płotu do architektury ogrodu. Trzeba jasno powiedzieć - płot betonowy jest najbardziej topornym i ciężkim w wyglądzie rodzajem ogrodzenia. Jego ogólny design jest trudno wpisać w zamysł ogrodu, ponieważ zdecydowanie wyróżnia się on wśród roślinności. Wiele osób rezygnuje z tego rodzaju ogrodzenia, ponieważ czują się wręcz osaczeni takim płotem. Nie jest też tajemnicą, że ogrodzenie betonowe jest naprawdę trudne w montażu. Wymaga bowiem nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu. 

Wspomniana wcześniej toporność ogrodu oraz brak przezierności powoduje wysokie zacienienie posesji. To wpływa nie tylko na docieranie promieni słonecznych, ale ma negatywne skutki dla roślin. Wiele z nich, szczególnie tych, które są umiejscowione przy płocie, potrzebuje słońca do prawidłowego wzrostu. Te które potrzebują go o wiele więcej, nie będą mogły funkcjonować w tak zacienionym miejscu 

Co charakteryzuje ogrodzenia panelowe?

Dla jasności wyboru, porównajmy więc ogrodzenie z płyt betonowych z ogrodzeniem panelowym. To rozwiązanie jest naprawdę solidne, wytrzymałe, a przede wszystkim doskonale wpisuje się w architekturę ogrodu. Jego montaż jest naprawdę łatwy, ponieważ mocujemy panele do słupków ogrodzeniowych, które wcześniej ustabilizujemy betonem. Taka konstrukcja nie da się tak szybko zniszczyć. 

Ogrodzenie panelowe nie wymaga częstej konserwacji - jest stworzone z solidnego materiału, a dodatkowo zabezpieczone PVC. Dzięki temu warunki atmosferyczne nie są mu straszne. Jest to także świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o dobór kolorów, rozmiarów paneli oraz dokupienia materiału. Nie musimy kupować całego kompletu, a jeśli zabraknie nam dosłownie kawałka płotu, możemy kupić pojedyncze sztuki. Przy niestandardowych wymiarach, możemy zamówić zarówno panele ogrodzeniowe, jak i słupki nietypowe. Warto także dodać, że ogrodzenie panelowe jest tańsze od ogrodzenia betonowego -  jak wiadomo przy budowie domu każda oszczędność ma znaczenie. 

Oczywiście ogrodzenie panelowe ma również swoje wady, a może bardziej mankamenty, które na szczęście można w łatwy sposób rozwiązać. Głównie chodzi o przezierność paneli. W tym przypadku jest ona dość wysoka. Dla osób, które mają mnóstwo roślin usytuowanych przy ogrodzeniu, będzie to dodatkowa zaleta, ponieważ promienie słoneczne dotrą do każdego miejsca na posesji. Jeśli jednak chcesz się bardziej osłonić, wystarczy zamontować specjalne przesłony w płocie w dowolnym kolorze. To nie tylko wpłynie na większą prywatność, ale także będzie doskonale wyglądało. 

Ogrodzenia betonowe a ogrodzenia panelowe - estetyka i design

Estetyka wykonania płotu panelowego jest naprawdę imponująca. Taki rodzaj płotu jest skuteczny, ale nie rzuca się w oczy. Jego wygląd jest lekki, zupełnie inaczej, niż w przypadku ogrodzenia betonowego. Jeśli więc zależy Ci na dobrym wyglądzie i płocie, który idealnie wpisze się w architekturę ogrodu, wybór jest dość prosty. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrodzenie betonowe, a gdzie panelowe? 

Ogrodzenie betonowe sprawdzi się znakomicie na posesjach, na których mieści się przedsiębiorstwo, zakład przemysłowy i ciężki sprzęt. Ten rodzaj płotu doskonale ochroni wszelkie dobra materialne, ponieważ jest idealnym zabezpieczeniem przed złoczyńcami. Będzie również dobrym rozwiązaniem u osób, które chcą się kategorycznie odgrodzić od sąsiadów i nie widzieć, co dzieje się wokół posesji. Ogrodzenie panelowe natomiast będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do estetyki i wyglądu ogrodu.