Czy ogrodzenie zawsze jest niezbędnym elementem domu? Wydawać by się mogło, że tak, jednak coraz częściej na prywatnych posesjach możemy zauważyć brak ogrodzenia. Czym to jest spowodowane? Czy taka sytuacja może oznaczać wyłącznie jedną sytuację, w której właścicieli budynku nie stać na postawienie ogrodzenia? Czy naprawdę ludzie świadomie nie stawiają płotu? Otóż okazuje się, że tak, jednak zależy to od wielu czynników. Zanim podejmiemy decyzję o postawieniu ogrodzenia, powinniśmy zastanowić się, czy jest ono niezbędnym elementem, spełniającym potrzeby wszystkich domowników, czy jednak nasza posesja będzie bardziej funkcjonalna bez ogrodzenia? Z jakimi ograniczeniami musimy się liczyć, jeśli nie chcemy stawiać płotu i czy to nam się w ogóle opłaca? I czym jest właściwie dom bez ogrodzenia od frontu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule. 

Dom bez ogrodzenia posesji – zalety

Piękna architektura domu może być wzbogacona o elegancki płot. Dla niektórych to jednak przeszkoda, żeby pokazać dom w pełnej okazałości. Nie zawsze ogrodzenie jest dla domowników spełnieniem marzeń. Są osoby, które stronią od stawiania ogrodzeń z wielu powodów. Zalet braku płotu jest kilka. Przede wszystkim może on zasłaniać dostęp do słońca. Jeśli domownicy chcą mieć codzienny zastrzyk promieni słonecznych, często po prostu rezygnują z ogrodzenia. Oprócz tego brak płotu jest doskonałą okazją do podziwiania okolicy, będąc na własnej posesji. To doskonały pomysł, jeśli w otoczeniu domu widać pobliski park czy łąkę, na której każdego poranka biegają sarenki. Niecodzienne widoki na wyciągnięcie ręki to nie lada gratka dla miłośników przyrody. Wyobraź sobie kuchnię, w której spędzasz znaczną część dnia. Gotując obiad możesz podziwiać okoliczną zieleń i obserwować przechadzających się sąsiadów. To zdecydowanie lepsza opcja niż podziwianie wysokiego, betonowego płotu.

Nie zapominajmy też o tym, że działka bez ogrodzenia, które jednak zajmuje trochę jej powierzchni, optycznie się powiększa, czyniąc nasz ogród dużą, przystępną przestrzenią. Dom bez ogrodzenia ma także inną zaletę – możemy bez ograniczeń komunikować się z sąsiadami, z którymi dobre relacje są bardzo ważne. Lokalne życie towarzyskie może być pielęgnowane łatwiej, jeśli nie ogrodzimy domu płotem. Oprócz tego nie każdy inwestor chce lokować pieniądze w ogrodzeniu, które sporo kosztuje. Wówczas te pieniądze można wydać na coś innego, a jak wiadomo przy budowie domu przyda się każda moneta.

Dom bez ogrodzenia – wady

Dom bez ogrodzenia ma również wiele wad, które odstraszają inwestorów od niestawiania ogrodzenia. Przede wszystkim zarówno nasz dom, jak i ogród nie jest w żaden sposób chroniony przed intruzami. Każdy może wejść na naszą posesję, jak do siebie. Mowa tu nie tylko o ludziach, ale także dzikich zwierzętach, które potrafią na ogrodzie wyrządzić wiele szkód. Nikt później nie zwróci nam kosztów, które będziemy musieli ponieść, aby naprawić szkody.

Jeśli posiadamy psa, ogrodzenie jest koniecznością, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo czworonoga, ale także przechodniów i sąsiadów. Niejednokrotnie widzimy psiaki biegające bez smyczy po ulicy lub wbiegające na cudze posesje. Pamiętajmy, że psiak musi być bezpieczny, ale też nie może stanowić zagrożenia dla innych mieszkańców osiedla. Nawet, jeśli nic nie zrobi, może poważnie przestraszyć dzieci i dorosłych.

Dzięki ogrodzeniu, które nieco osłania posesję, możemy osiągnąć prywatność. Ogradzamy naszą działkę, lecz jednocześnie chronimy się przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Możemy bez problemu spędzać czas na ogrodzie nie martwiąc się, że ktoś nas obserwuje. Dla osób, które nie chcą dzielić się z obcymi swoją prywatnością, to wprost doskonałe rozwiązanie.

Dla kogo dom bez ogrodzenia?

Podsumowując wady i zalety domu bez ogrodzenia, to rozwiązanie jest idealne dla osób, które są bardzo otwarte na różnego rodzaju bodźce. Jeśli jesteś osobą komunikatywną i nie przeszkadza Ci częsty kontakt z sąsiadami czy przechodniami, dom bez ogrodzenia sprawdzi się u Ciebie doskonale. Jeśli żyjesz w duchu miłości do natury i chcesz otaczać się nią każdego dnia, nie stawiaj ogrodzenia. Dom bez ogrodzenia sprawdzi się u osób, które nie posiadają dzieci i zwierząt, ponieważ brak płotu nie będzie stanowić dla nich zagrożenia.

Rozwiązanie pośrednie – ogrodzenie panelowe

Możesz postawić płot lub o nim zapomnieć – biorąc pod uwagę funkcjonalność i koszty budowy płotu. Chyba, że wybierzesz estetyczne ogrodzenie panelowe, które jest płotem wysokiej jakości, charakteryzujące się wytrzymałością, jak również bardzo przystępną ceną. Wówczas nie wydasz wiele, a działka będzie dobrze chroniona. Jednocześnie zza płotu będziesz widzieć wszystko, ponieważ ogrodzenie panelowe jest ażurowe. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących balansu między ogrodzeniem, a jego brakiem.

Dom bez ogrodzenia – a co na to sąsiedzi?

Dom bez ogrodzenia nie oznacza, że nie będzie on osłonięty z żadnej strony. Nie zapominajmy o sąsiadach, którzy zdecydują się na postawienie płotu. Wówczas od frontu będziemy mieli pustą przestrzeń, ale od strony sąsiadów możemy mieć do czynienia z ogrodzeniem. Być może to rozwiązanie przypadnie nam do gustu i wcale nie będzie nam przeszkadzać.

Dom bez ogrodzenia od frontu

Jednym z pośrednich rozwiązań jest dom bez ogrodzenia od frontu. Polega ono na tym, że front domu jest otwarty na drogę, natomiast ogrodzenie postawione jest od początku elewacji w kierunku ogrodu. To sprawia, że możemy jednocześnie podziwiać widoki za oknem oraz bezpiecznie wypuszczać dzieci i zwierzęta na ogród. Przebywając od frontu domu nic nie utrudnia nam kontaktów z sąsiadami, a z tyłu domu mamy całkowitą prywatność. Wiele osób stosuje to jakże komfortowe rozwiązanie. Zazwyczaj do ogrodzenia ogrodu wykorzystuje się nowoczesne ogrodzenie panelowe, które jest ażurowe i nie zaciemnia posesji. W zależności od potrzeby, możemy zastosować specjalne przesłony ogrodzeniowe, które przeplata się przez druty. Możemy osiągnąć wówczas prywatność w tych miejscach, w których szczególnie tego potrzebujemy. Dom bez ogrodzenia od frontu może być funkcjonalny!