Dobrze dobrana furtka do ogrodzenia to najlepsza wizytówka domu. To z nią stykają się najpierw goście i w myśl powiedzenia, jak cię widzą, tak cię piszą, pierwsze wrażenie z pewnością zapisze się w ich pamięci. Jeszcze ważniejszymi czynnikami, także dla samych domowników, są: funkcjonalność furtki, jej wytrzymałość i bezproblemowe działanie. Jaka powinna być furtka do ogrodzenia i na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Furtka do ogrodzenia - usytuowanie i wymiary

Przed podjęciem decyzji o tym, jaka furtka do ogrodzenia spełni najlepiej swoje zadanie, trzeba zaplanować jej usytuowanie w ogrodzeniu. Są dwie szkoły na ten temat. Jedna mówi, że najlepszą lokalizacją będzie umieszczenie jej zaraz obok bramy w jednej linii i na wprost drzwi do domu, w najbliższej odległości od nich. Oczywiście w tej koncepcji planuje się również odpowiednią ścieżkę, która połączy furtkę z drzwiami wejściowymi. Druga szkoła głosi natomiast, że najlepiej jeśli furtka do ogrodzenia będzie dobrana tak, aby znajdowała się w pewnej odległości nie tylko od bramy, ale i drzwi wejściowych do domu. Da to możliwość przejścia przez ogród, który może zachwycić, a jednocześnie pomoże się wyciszyć i zostawić na zewnątrz różne emocje, dzięki czemu nie wniesie się ich do domu. Na małych posesjach to pierwsze usytuowanie jest zdecydowanie popularniejsze, ale na dużych działkach druga opcja może być bardziej interesująca. Kiedy już zdecyduje się, gdzie furtka do ogrodzenia ma być umieszczona, trzeba pomyśleć o innych jej cechach, np. takich jak wymiary. Tutaj nie ma pełnej dowolności, ponieważ przepisy prawa budowlanego mówią, że furtka nie może być węższa niż 0,9 m, ale może być oczywiście szersza. W zależności od możliwości należy wybrać optymalny dla danej działki wariant, taki, który zapewni wygodę w przechodzeniu przez nią. Jej wysokość należy dobrać do wysokości ogrodzenia i bramy.

Furtka do ogrodzenia – z jakiego materiału będzie najlepsza?

Furtka do ogrodzenia może być wykonana z różnych materiałów, takich jak metal, drewno, czy tworzywo sztuczne, ale najczęściej spotyka się furtki metalowe. Są one najbardziej uniwersalne i pasują do większości ogrodzeń. Mogą różnić się od siebie stylem, a także przeziernością. Czasami spotyka się furtki pełne, szczególnie w wersji drewnianej, ale najczęściej wybierane są ażurowe, przez które widać, kto stoi po drugiej stronie. Furtka do ogrodzenia panelowego, które jest obecnie jednym z najpopularniejszych płotów, najczęściej wykonana jest również z panela ogrodzeniowego. Dzięki temu znakomicie komponuje się z całym ogrodzeniem i łatwo ją zamontować. Dodatkową zaletą takiego połączenia, jeśli kupuje się je w komplecie, jest to, że zarówno furtka do ogrodzenia panelowego, jak i sam płot, wykonane są z tego samego materiału, którym najczęściej jest stal ocynkowana ogniowo. Dla zwiększenia trwałości często pokrywa się je jeszcze malowaniem proszkowym. Takie zabezpieczenie, jak twierdzą eksperci, daje odporność na korozję do kilkudziesięciu lat. Kupując ogrodzenie panelowe w zestawie z furtką i bramą panelową, ma się pewność, że żaden jego element nie będzie wymagał wcześniejszej renowacji, czy specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Można jednak zdecydować się na samą furtkę z panela ogrodzeniowego, jeśli chce się ją dopasować do innego typu płotu, ponieważ wizualnie dobrze komponuje się z różnymi ogrodzeniami. Oto kilka przykładów:

- furtka do ogrodzenia gabionowego z panela ogrodzeniowego

Ogrodzenie gabionowe znakomicie będzie współgrało z panelową furtką, ponieważ kosze gabionowe często wykonuje się z paneli ogrodzeniowych. Trzeba tylko zwrócić uwagę na dopasowanie kolorystyczne.

- panelowa furtka do ogrodzenia z siatki

Ogrodzenie z siatki wciąż jeszcze w niektórych sytuacjach, w przypadku grodzenia dużych działek, jest dosyć chętnie wybierane ze względu na to, że jest najtańsze. Furtka do ogrodzenia z siatki może być wykonana również z siatki, ale lepszym i trwalszym wyborem będzie furtka z panela ogrodzeniowego. Będzie ona solidniejsza, co ma duże znaczenie w dłuższym użytkowaniu. Wizualnie powinna dobrze prezentować się kratowana furtka, zastosowana jako furtka do ogrodzenia z siatki. Takie połączenie może nawet stworzyć ciekawy efekt wizualny. Siatka z ukośnie krzyżującymi się oczkami połączona furtką, w której również pręty się krzyżują, ale w pozycji pionowo-poziomej zaprezentuje się z pewnością nowocześniej.

Praktyczna furtka do ogrodzenia – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Furtka do ogrodzenia musi otwierać się do wnętrza posesji, czyli dobierając jej rozmiary, należy zadbać o to, aby zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca na posesji, aby mogła swobodnie się otwierać. Powinna być łatwa w obsłudze, na co wpływ mają też zastosowane do niej akcesoria. Najpopularniejsze furtki posiadają klamki i zamki, ale dużym ułatwieniem jest, jeśli zamek będzie posiadał elektrozaczep, który pozwala domownikom decydować, kto może wejść na posesję. Kolejną ważną kwestią przed zakupem jest określenie, czy furtka powinna się otwierać w prawo, czy w lewo. Często się o tym zapomina i właściciel posesji zdaje sobie z tego sprawę, dopiero kiedy sprzedawca zada mu to pytanie. Jeśli takie pytanie nie padnie, czasami popełnia się błąd i zakup furtki prawej, czy lewej to czysty przypadek. Jeśli przedmiotem wyboru jest furtka do ogrodzenia panelowego, problem jest mniejszy w przypadku niewłaściwego wyboru strony otwierania, ponieważ zmiana kierunku w tej sytuacji jest dosyć prosta. Natomiast w przypadku innych ogrodzeń problem może być większy, Warto więc wcześniej się nad tym zastanowić.

Furtka do ogrodzenia, jako jego ważny element, powinna być starannie dobrana. I nie chodzi tu tylko o jej odbiór wizualny, choć i ten jest ważny, ale przede wszystkim o jej funkcjonalność. To właśnie jej praktyczna strona będzie tym, co mieszkańcy w codziennym użytkowaniu będą cenić lub ganić. Warto więc przed podjęciem decyzji zastanowić się nad kwestiami przedstawionymi powyżej i wziąć je pod uwagę.