Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrodzenie wybrać do swojego domu czy firmy, warto przeanalizować wady i zalety wszystkich typów płotów. W ten sposób odrzucisz takie, których największe wady mogą mieć negatywny wpływ na Twoją posesję i wybierzesz ogrodzenie idealne dla siebie. Zastanówmy się zatem nad dwoma rodzajami ogrodzeń - gabionowym i panelowym. Pomimo, że są do siebie podobne, jeśli chodzi o styl ich aranżacji, to znacznie różnią się materiałem, montażem i sposobem wpisywania się w przestrzeń. Sprawdź, jakie ogrodzenie będzie najlepsze dla Ciebie! 

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie gabionowe?

Taki rodzaj ogrodzenia składa się ze specjalnych siatek, ustawionych w stosunku do siebie równolegle w pewnej odległości. Pomiędzy siatkami umieszcza się natomiast dowolne kruszywo, najczęściej jest to kamień. Taka konstrukcja jest stosunkowo łatwa w montażu i trwała, ponieważ siatka jest wzmocniona specjalnym stalowym słupkiem stabilizującym. 

Ogrodzenie gabionowe posiada mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest to dowolność wyboru kruszywa. Nie musisz skupiać się wyłącznie na kamieniu. Możesz użyć także:

  • granitu,
  • marmuru,
  • kostki brukowej,
  • cegły,
  • ceramiki,
  • szkła porecyklingowego,
  • a nawet łupin orzecha kokosowego.

Jak widać ogrodzenie gabionowe oferuje nam szereg możliwości, dostosowanych do własnych potrzeb. 

Dodatkowo takie ogrodzenie jest bardzo stabilne i naprawdę solidnie chroni posesję przed intruzami. Co więcej, w zależności od potrzeby, możesz wybrać wysokość takiego płotu. Z pewnością zapewni Ci on nie tylko prywatność na własnej posesji, ale także doskonałą barierę akustyczną. Jeśli więc mieszkasz przy dość ruchliwej drodze, ogrodzenie gabionowe będzie dobrym pomysłem. 

Zaletą tego typu ogrodzenia jest również jego cena - dzięki dużej dostępności kruszywa cena za 1mb ogrodzenia gabionowego waha się w przedziale 200-750 zł. 

Nie możemy jednak zapominać, że każde ogrodzenie ma swoje minusy. Nie inaczej jest w przypadku gabionowego ogrodzenia. Należy pamiętać, że bardzo często jego siatka ulega korozji, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona, w zależności od tego, czy wybierzesz materiał ocynkowany czy antracytowy, będzie to widoczne szybciej. Niestety pod wpływem warunków atmosferycznych kruszywo, które jest wypełnieniem ogrodzenia, może ulegać wypłukiwaniu. Jeśli jest to stosunkowo miękki materiał, będzie się to działo o wiele szybciej. W przypadku kamienia to wypłukiwanie będzie zdecydowanie wolniejsze. 

Może zdarzyć się tak, że po kilku latach ogrodzenie gabionowe, bądź sam jego środek, nie będzie już wyglądał tak efektownie jak na początku, a między kruszywem będą robiły się znaczne prześwity. To może ograniczać prywatność Twojej posesji. W takim przypadku należy wymienić kruszywo, lecz żeby to zrobić, trzeba zdemontować ogrodzenie, ponieważ inaczej nie usunie się starego kruszywa. 

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe? 

Ogrodzenie panelowe jest również utrzymane w nowoczesnym stylu, podobnym do ogrodzenia gabionowego. Ono także posiada ogrom zalet, które w dużym stopniu wpływają na decyzje zakupowe. 

Przede wszystkim tego typu ogrodzenie jest bardzo łatwe w montażu. Składa się z paneli, które należy zamontować do słupów utwardzonych w podłożu betonem. Dzięki temu cała konstrukcja jest niezwykle stabilna. 

Ogrodzenie panelowe doskonale chroni przed intruzami i zapewnia mnóstwo prywatności. Nie da się ukryć, że świetnie wpisuje się w architekturę praktycznie każdego krajobrazu. 

Należy też wspomnieć, że płot panelowy jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych. Materiał jest dobrze zabezpieczony, a jego jakość zapewnia komfort użytkowania przez wiele lat. Płot jest mocny, trwały i bezpieczny - nie przedrze się przez niego dzika zwierzyna, dzięki czemu Twoja posesja i wszyscy domownicy są bezpieczni. 

Tak naprawdę ogrodzenie panelowe jest dość podobne cenowo do ogrodzenia gabionowego, jednak o wiele bardziej wytrzymałe, ponieważ nie posiada wypłukującego się kruszywa. 

Ogrodzenie gabionowe vs ogrodzenie panelowe - aspekty estetyczne

Każdemu właścicielowi posesji zależy również na wyglądzie ogrodzenia i to w znaczy stopniu determinuje wybór. Nie chcemy, żeby nasza działka była ogrodzona byle jakim płotem, który zupełnie nie wpisuje się w naszą wizję i wygląd całego terenu. Zazwyczaj ogrodzenie dopasowujemy do stylu domu oraz architektury naszego ogrodu. 

Oba opisane wcześniej ogrodzenia mają swoje zalety, jednak nie porównywaliśmy ich, jeśli chodzi o estetykę. Ogrodzenie gabionowe, w porównaniu do panelowego jest dość masywne i ciężkie. Znacznie zmniejsza posesję, ponieważ jeśli jest dobrze wykonane, jego szczelność jest bardzo wysoka. Z tego względu wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie, bo o ile kamień i kruszywo zawsze dobrze wpisują się w naturę, o tyle cała konstrukcja prezentuje się naprawdę bardzo ciężko. Z pewnością pasuje bardziej do obiektów przemysłowych i dużych, a przede wszystkim wysokich domów jednorodzinnych. 

Ogrodzenie panelowe jest natomiast bardzo nowoczesnym, ale i estetycznym zwieńczeniem każdej posesji. Świetnie wpisuje się w architekturę ogrodu. Stanowi także doskonałe przełamanie dla zieleni, a jednocześnie łatwo ukryć je od wewnątrz za pomocą drzew i krzewów. Nic dziwnego, że wielu posiadaczy domów jednorodzinnych decyduje się na to rozwiązanie. 

W takim razie jakie ogrodzenie wybrać? Wszystko zależy od rodzaju posesji oraz własnych preferencji. Jeśli wymagasz od ogrodzenia całkowitej prywatności, ogrodzenie gabionowe może się sprawdzić. Jeśli jednak szukasz czegoś, co ogrodzi posesję, lecz swoją lekkością wpiszę się w krajobraz, wybierz ogrodzenie panelowe.