Ogrodzenie przedsiębiorstwa przemysłowego należy traktować jak ważną inwestycję. Mogłoby się wydawać, że to nieprawda, ponieważ płot nie przynosi zysków, jednak szersze spojrzenie na kwestię zabezpieczenia mienia firmy, rzuca inne światło na tę odważną teorię. Trwałe i solidne ogrodzenie przemysłowe jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby i gwarantem bezpieczeństwa pracowników, oraz wyposażenia, a także prestiżu i wysokiej estetyki posesji i otoczenia.

Ogrodzenie przemysłowe - czym powinno się charakteryzować?

Nadrzędnym celem systemów ogrodzeń przemysłowych jest maksymalne zabezpieczenie terenu. Dotyczy to gruntów zajmowanych nie tylko przez fabryki i kopalnie, ale również przestrzeni magazynowych i logistycznych, firm usługowych, czy elektrowni. Ogrodzenie przemysłowe, oprócz zabezpieczenia terenu, musi również sprostać wymogom dotyczącym funkcjonalności. Szerokie, wygodne w użytkowaniu bramy wyposażone w nowoczesną automatykę, będące kluczowym elementem ogrodzenia, powinny usprawnić transport i zabezpieczać przed wtargnięciem na teren zakładu nieproszonych gości. Łatwość i szybki czas montażu zapewnia elastyczność w odgradzaniu poszczególnych sektorów i budynków na każdym etapie trwania inwestycji i działalności przedsiębiorstwa. Ogrodzenie przemysłowe często montowane jest z gotowych paneli, które można z sobą łączyć w dowolnej konfiguracji, dlatego ten rodzaj bariery nazywany jest panelowym ogrodzeniem. Właściwie dobrane ogrodzenie panelowe powinno charakteryzować się solidną i niechwiejną konstrukcją, optymalną wysokością i użytymi do produkcji materiałami najwyższej jakości. Tylko solidne ogrodzenie jest w stanie przetrwać próbę czasu, oraz niekorzystne działanie trudnych w naszym obszarze klimatycznym warunków atmosferycznych.

Czym kierować się przy wyborze ogrodzenia przemysłowego?

Wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące duże obszary zmagają się z koniecznością ogrodzenia swojego terenu, co z racji metrażu, niesie z sobą spore koszty. Wybór ogrodzenia panelowego jest jedną z najlepiej uzasadnionych ekonomicznie decyzji. Otoczenie obszernego terenu wysokim murem będzie wyglądało nieestetycznie i kiepsko wizerunkowo, natomiast ażurowe ogrodzenia kojarzą się z transparentnością inwestycji, co już na wstępie wywołuje u kontrahentów i gości pozytywne skojarzenia. Oczywiście istnieją również budynki, oraz przestrzenie, które wymagają szczególnego osłonięcia przed spojrzeniami i intruzami. Wtedy z powodzeniem może zostać wykorzystana opcja postawienia płotu panelowego wykonanego z betonu. Łączenie różnych opcji przegród na jednym obszarze nie należy do rzadkości i jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Ogrodzenie przemysłowe panelowe powinno umożliwiać wybór spośród różnych systemów i parametrów dotyczących zarówno użytych materiałów, jak i sposobu montażu. Zastosowanie dodatkowych wzmocnień, drutu kolczastego, lub ostrych zakończeń elementów może uchronić przed włamaniami i kradzieżami, dlatego firmy produkujące i sprzedające ogrodzenia panelowe najczęściej mają te opcje w ofercie.

Ogrodzenie przemysłowe - rodzaje

Modułowa budowa ogrodzeń przemysłowych to wygoda i oszczędność czasu. Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju ogrodzenia podyktowana jest wieloma czynnikami takimi jak koszt, estetyka, oraz solidność konstrukcji. "Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ogrodzeń stosowanych przy obiektach przemysłowych. W przypadku dużych terenów najczęściej wykorzystywane są tzw. ogrodzenia panelowe. Stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnej siatki ogrodzeniowej, która wciąż jest użytkowana, ale coraz rzadziej montowana wokół nowych hal przemysłowych", pisze redaktor poradnika remontowo-budowlanego "Murator". Asortyment ogrodzeń panelowych jest spory. Najczęściej kojarzone są z przegrodami wykonanymi z grubego drutu, jednak mogą zostać wykonane z dowolnego materiału, ponieważ "panelowe" oznacza sposób wykonania i montażu. Poznajmy rodzaje ogrodzeń panelowych, których podział uwarunkowany jest surowcem, lub budową.

 • Drewniane. Przęsła wykonane są z impregnowanych desek montowanych poziomo, lub pionowo. To eleganckie rozwiązanie, dlatego stosowane jest najczęściej w przestrzeniach reprezentacyjnych.
 • Betonowe. Gotowe, surowe w designie bloki betonu to najczęściej wybierany patent do przestrzeni nowoczesnych i industrialnych.
 • Stalowe. Opcjonalnie wykańczane przez lakierowanie proszkowe, ocynkowanie ogniowe, lub powłoka poliestrową. Grube stalowe elementy, lub druty stanowią wypełnienie paneli.
 • Systemowe. Aby uzyskać stabilność, wymagają dodatkowej podpory w postaci słupów ustabilizowanych w gruncie. Panele ze słupami łączone są za pomocą obejm, śrub i złączek.
 • Segmentowe. Wykonane najczęściej na podmurówce i nierzadko zróżnicowane pod względem użytych surowców.
 • Przetłaczane. Wykonane ze stali, znane są również jako ogrodzenia panelowe 3D. Ich cechą rozpoznawczą są charakterystyczne trójwymiarowe przetłoczenia, wpływające korzystnie na estetykę płotu i jego stabilność.
 • Proste. Stalowe, pozbawione przetłoczeń.

Zalety panelowego ogrodzenia przemysłowego

Ogrodzenia przemysłowe panelowe z impetem podbiły rynek i cieszą się ogromną popularnością. Do kluczowych zalet zaliczamy:

 • trwałość i wytrzymałość,
 • stabilność,
 • łatwy i szybki montaż,
 • oszczędność czasu - montaż możliwy już w kilka dni,
 • przystępną cenę,
 • wysoką estetykę,
 • możliwość ogrodzenia każdego terenu,
 • uniwersalność - jako stałe, lub tymczasowe,
 • duży wybór materiałów i wzorów,
 • elastyczność w etapowej rozbudowie ogrodzenia,
 • możliwość obsadzenia roślinnością,
 • potencjał łączenia różnych materiałów w ramach jednego ogrodzenia,
 • łatwość połączenia z bramą przesuwną i skrzydłową.

Ogrodzenia panelowe są świetną alternatywą dla siatki ogrodzeniowej, powszechnie dotąd stosowanej na dużych powierzchniach przemysłowych. Parkany wykonane z połączonych "na sztywno" modułów chronią przed włamaniem. Ponadto ogrodzenia przemysłowe wykonane z wypełnionych paneli są stabilne, wytrzymałe i odporne na deszcz, śnieg, promienie UV, oraz ekstremalnie wysokie i niskie temperatury pod warunkiem dokładnego zabezpieczenia powłokami antykorozyjnymi.