Ogrodzenie panelowe to nowoczesny sposób na zabezpieczenie swojej posesji przed osobami niepożądanymi, a także dzikimi zwierzętami. Można je zamontować z podmurówką, ale najczęściej nie jest ona konieczna. Kiedy staje się przed wyborem odpowiedniego wariantu, mogą pojawić się pytania – czy warto postawić ogrodzenie panelowe z podmurówką? Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania? Oto kilka przydatnych wskazówek, kiedy warto się na to zdecydować i jaki rodzaj podmurówki wybrać, a kiedy może być to wadą i lepiej z niej zrezygnować.

Jakie zalety ma ogrodzenie panelowe z podmurówką?

Chociaż z reguły lekka ażurowa konstrukcja ogrodzenia panelowego dla zachowania swojej stabilności nie wymaga zastosowania podmurówki, są sytuacje, kiedy okazuje się ona niezbędna. Dzieje się tak w przypadku nierównego terenu i niestabilnego podłoża. Wtedy takie rozwiązanie może zapobiec problemom z ogrodzeniem w przyszłości. Niezależnie od tego jednak, czy teren i grunt jej wymaga, czy też nie, warto poznać też inne korzyści, jakie daje ogrodzenie panelowe z podmurówką. Oto najważniejsze z nich:

  • stabilność nawet na mało stabilnym i grząskim gruncie,
  • zapobieganie obsypywaniu się ziemi na posesję z wyższego terenu poza ogrodzeniem,
  • utrudnienie podkopywania się psu, który ma do tego skłonności i chciałby wybrać się na wędrówkę poza posesję,
  • zapobieganie przerastaniu roślin z sąsiedniej posesji,
  • walory estetyczne i możliwości dopasowania do elewacji domu i stylu całej posesji.

Jak widać, ogrodzenie panelowe z podmurówką ma wiele zalet, o których warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji.

Czy ogrodzenie panelowe z podmurówką ma jakieś wady?

Okazuje się, że ogrodzenie panelowe z podmurówką mimo licznych zalet, może nie zawsze być dobrym rozwiązaniem. Z pewnością nie sprawdzi się w przypadku stawiania ogrodzenia tymczasowego. Montaż samego płotu panelowego na osadzonych w betonowym fundamencie słupkach przebiegnie znacznie sprawniej niż z podmurówką na całej długości ogrodzenia, która w tym wypadku nie ma żadnego uzasadnienia. Inaczej jest gdy w grę wchodzi budowa płotu stałego, chociaż i w tej sytuacji dłuższy czas wykonania takiego ogrodzenia można uznać za minus. Dla niektórych wadą może być też wyższa cena ogrodzenia panelowego z podmurówką, niż tego bez niej. Jeśli jednak jest ono zalecane ze względu na niestabilny teren i weźmie się pod uwagę późniejszy koszt napraw ogrodzenia w przypadku zrezygnowania z niej, może się okazać, że to, co wydawało się wadą, wcale nią nie jest. Ogrodzenie panelowe z podmurówką może wpływać na miejscowy ekosystem i w pewien sposób go zakłócać, odcinając drogę przejścia jeżom, czy żabom, które wcześniej ją przemierzały bez problemu. Może to być minusem dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą. Ogrodzenie panelowe z podmurówką może być też pewnym minusem dla minimalistów, dla których podmurówka może wydawać się zakłóceniem piękna minimalistycznego ażurowego płotu panelowego.

Ten ostatni minus jest raczej subiektywnym odczuciem wybranej grupy osób, niż prawdziwym mankamentem. Jak widać to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Podobnie jest także w przypadku innych wymienionych minusów ogrodzenia panelowego z podmurówką. Wszystkie przedstawione powyżej wady mogą nimi być jedynie dla niektórych osób lub w konkretnych sytuacjach. Rozwiązanie takie nie ma z góry określonych wad, które mogłyby je eliminować. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką – jaki rodzaj podmurówki wybrać?

Istnieją dwa rodzaje podmurówki – lana i systemowa. W przypadku ogrodzenia panelowego każda z nich będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli grunt jest grząski i niestabilny można zdecydować się na trwalszą i zapewniającą większą stabilizację podmurówkę laną. Wykonuje się ją w sposób tradycyjny poprzez wykonanie wykopu i wlanie betonu, czasem przy użyciu odpowiedniego zbrojenia. Jest to proces pracochłonny i wymaga wykonania dylatacji, szczególnie na terenach nierównych i przy stawianiu ogrodzeń systemowych. W większości wypadków jednak ogrodzenie panelowe z podmurówką będzie wymagało jedynie solidnego fundamentu punktowego pod słupkami, a nie na całej długości. W takich sytuacjach podmurówka może mieć charakter systemowy, który montuje się bezpośrednio na gruncie. Łączy się ze sobą gotowe prefabrykaty w sposób łatwy i szybki. To nowoczesne rozwiązanie daje duże możliwości wyboru wzoru, czy koloru podmurówki. Umożliwia też łatwe dostosowanie jej do stylu budynku, ale nadaje się do zastosowania jedynie w przypadku lekkich płotów, a takim właśnie jest ogrodzenie panelowe.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką systemową – ogrom możliwości

Podmurówka systemowa jako łatwa i szybka w montażu oraz dostępna w wielu wariantach kolorystycznych i bogatym wzornictwie sprawia, że połączone z nią ogrodzenie panelowe zyskuje nowe możliwości zastosowania. Kiedyś używane głównie do celów przemysłowych, teraz stosuje się coraz częściej na prywatnych posesjach, jako tani, estetyczny i łatwy do postawienia płot. Sprawdzi się nawet jako ogrodzenie dworkowe. Może być ozdobą i solidnym zabezpieczeniem posesji utrzymanych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Uniwersalny wygląd samego ogrodzenia panelowego będzie pasował do podmurówki przypominającej kamień, jak i cegłę, czy beton. Ogrodzenie panelowe z podmurówką to dobry wybór dla wszystkich, którzy marzą o tanim i trwałym rozwiązaniu. Najtrwalsze będzie to wykonane z ocynkowanej stali dodatkowo zabezpieczonej przed korozją malowaniem proszkowym. Jak zapewniają specjaliści, może ono przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Jak widać, nie trzeba wydawać fortuny na to, żeby ogrodzić własną posesję w sposób nowoczesny i szybki, a do tego estetyczny. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowych technologii, z których każdy właściciel posesji może skorzystać. Ogrodzenie panelowe z podmurówką ma wiele zalet, chociaż niektórzy zapewne znajdą także i minusy tego rozwiązania, jak te, przedstawione powyżej. Odnoszą się one jednak najczęściej to nielicznych subiektywnych odczuć lub dotyczą nietypowych sytuacji.