Ogrodzenie metalowe wystawione na działalność różnych, często niekorzystnych warunków atmosferycznych, aby zachować trwałość jak najdłużej, musi być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Jednym z najbardziej popularnych obecnie rozwiązań, umożliwiających długie bezproblemowe użytkowanie są ogrodzenia ocynkowane. Jakie są ich zalety, a jakie wady – sprawdźcie.

Ogrodzenia ocynkowane – czym właściwie jest ocynk i jakie są jego rodzaje?

Stalowe odrodzenia ocynkowane już w procesie produkcji zostają poddawane procesom technologicznym, które mają zabezpieczyć je przed korozją i znacznie wydłużyć okres użytkowania. Cynkowanie to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia ogrodzeń, którą stosuje się od lat, wykorzystując antykorozyjne właściwości cynku. Obecnie istnieją dwa sposoby cynkowania, różniące się od siebie procesem technologicznym i przynoszącym odmienne rezultaty. Oto one:

  • cynkowanie galwaniczne- metoda ta polega na zabezpieczeniu ogrodzenia powłoką cynkową techniką elektrolityczną. Materiał, który ma być jej poddany, przygotowuje się poprzez oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, aby następnie zanurzyć go w kwaśnym lub zasadowym elektrolicie. W kąpieli obecne są cząsteczki cynku, które po podłączeniu prądu osiadają na materiale. Następnie poddany cynkowaniu element jest płukany i ostatecznie przygotowywany do użytkowania. Cienka warstwa ocynku galwanicznego ma połysk i sprzyja estetyce, ale metoda ta ma też pewne wady. Może prowadzić do niepożądanego efektu klatki Faraday’a, czego skutkiem jest częściowe niedocieranie ocynku to trudno dostępnych miejsc czy zakamarków. Takie ogrodzenie ocynkowane może w przyszłości być narażone na powstające w tych miejscach ogniska korozji.
  • cynkowanie ogniowe- ta technika polega na zanurzeniu oczyszczonego stalowego elementu w kąpieli z ciekłego cynku, której temperatura wynosi od 450 do 500 stopni. W takiej kąpieli cynk dociera do wszelkich zakamarków, nawet tych trudno dostępnych i tworzy na powierzchni metalowego elementu grubszą powłokę niż w przypadku cynkowania galwanicznego. Jako że metoda ocynku ogniowego jest starsza niż poprzednia, w przeszłości minusem było to, że niekiedy na powierzchni materiału poddawanemu ocynkowi pozostawały problematyczne nierówności i zgrubienia. Obecnie zdarza się to rzadko, ponieważ w większości producenci posiadają taki sprzęt i rozwiązania technologiczne, które te problemy eliminują. Powstałe w ten sposób ogrodzenie ocynkowane jest dobrze zabezpieczone przed korozją nawet do kilkunastu lat.

Ogrodzenie ocynkowane – jak jeszcze zwiększyć jego trwałość?

Okazuje się, że trwałość ogrodzenia ocynkowanego można jeszcze zwiększyć, stosując dodatkową warstwę zabezpieczającą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w postaci malowania proszkowego. Daje to wiele możliwości aranżacyjnych, ponieważ można dobrać odpowiedni kolor ogrodzenia do kolorystyki domu i całego otoczenia. Dodatkowo farba proszkowa położona na ogrodzenie ocynkowane stanowi kolejną warstwę ochronną, dzięki czemu jak zapewniają eksperci, wytrzymałość płotu na działanie złych czynników atmosferycznych zwiększa się z kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat.

Jakie ogrodzenia ocynkowane wybierane są najchętniej i dlaczego?

Współczesny rynek oferuje różne ogrodzenia ocynkowane, spośród których najpopularniejsze są:

Ogrodzenia panelowe

Ocynkowane ogrodzenia panelowe są tanim i szybkim w montażu rozwiązaniem do grodzenia najróżniejszych obiektów przemysłowych i prywatnych, a także miejsc użyteczności publicznej. Jeszcze niedawno wykorzystywane były głównie jako płoty przy zakładach pracy, czy ogrodzenia tymczasowe zabezpieczające teren budowy. Niskie koszty, łatwość postawienia takiego płotu oraz jego estetyczny nowoczesny wygląd sprawiły, że zaczęto grodzić w ten sposób place zabaw dla dzieci, czy boiska. Ostatnio ogrodzenia panelowe coraz częściej wybierane są do grodzenia prywatnych posesji. Czasem stosuje się inny typ płotu od frontu, a panele stawia się na pozostałej części działki. Jest to też znakomite rozwiązanie dla rolników do zabezpieczenia swoich sadów, czy działek rolnych, a także chlewni, które w świetle nowych przepisów zobowiązani są ogrodzić. W zależności od możliwości finansowych można wybrać ogrodzenie ocynkowane bez malowania proszkowego, które jest tańsze lub zainwestować więcej i postawić płot na kilkadziesiąt lat.

Ogrodzenia palisadowe

Ocynkowane ogrodzenia palisadowe są nowoczesnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem do grodzenia posesji prywatnych. W wersji tradycyjnej przęsła mają najczęściej szczeble ułożone pionowo, a w nowoczesnej poziomo. Ze względu na to, że są one droższe od płotów panelowych, czasami stawia się je tylko od ulicy, a pozostałą część posesji grodzi ażurowymi panelami.

Ogrodzenia z siatki ocynkowanej

Ogrodzenie ocynkowane z siatki jest wciąż najtańszym rodzajem płotu, ale te tradycyjne siatki ogrodzeniowe odchodzą powoli do lamusa i zastępowane są łatwiejszymi w montażu i bardziej nowoczesnymi panelami. Wciąż popularne natomiast jest ogrodzenie ocynkowane z siatki leśnej, posiadające w dolnych partiach oczka zagęszczone, a w górnych rozrzedzone. Kwestią czasu jest tylko, kiedy i ten typ siatki zostanie wyparty przez płot panelowy, jako skuteczniejszy w zatrzymaniu zwierzyny, która mogłaby wyrządzić w gospodarstwie szkody oraz łatwiejsze w montażu i demontażu.

Ogrodzenia gabionowe częściowo ocynkowane

Ten typ ogrodzenia będzie trwalszy, jeśli wybierze się ocynkowane kosze gabionowe. Jednak, aby płot gabionowy okazał się wytrzymały na trudne warunki atmosferyczne, samo ocynkowanie koszy nie wystarczy. Trzeba jeszcze dobrać do nich równie trwały materiał do wypełnienia.

Ogrodzenia ocynkowane są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują zabezpieczonych przed korozją płotów, które nie wymagają specjalnych zabiegów konserwujących. Najtrwalsze z nich ocynkowane ogniowo bez malowania mogą przetrwać do kilkunastu lat, a po dodatkowym zabezpieczeniu farbą proszkową znacznie dłużej. Najpopularniejsze z nich ogrodzenie panelowe to produkt, który ze względu na swoje zalety, na trwale wpisze się w krajobraz współczesnego świata.