Przesyt konsumpcjonizmem, który przez dekady stał się wyznacznikiem jakości życia, spowodował zwrócenie się ku rozwiązaniom minimalistycznym. Dotyczy to wielu dziedzin życia, także wystroju wnętrz, aranżacji terenów wokół domu, czy ogrodzeń. Między innymi z tego względu jeszcze niedawno uznawane za typowo przemysłowe, nowoczesne ogrodzenie panelowe zaczęło zdobywać coraz więcej zwolenników. Potem okazało się, że minimalistyczny design to tylko jedna z wielu jego zalet.

Czym charakteryzuje się nowoczesne ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie nowoczesne panelowe to lekka konstrukcja składająca się z gotowych drucianych paneli mocowanych do słupków w miejscu przeznaczenia. Same panele ogrodzeniowe posiadają dużą ilość pionowych prętów, które przecinają pręty poziome o znacznie mniejszym zagęszczeniu, co tworzy prostokątne pionowe oczka. Wyróżnia się panele proste 2D oraz nowocześniejsze i jeszcze bardziej filigranowe panele 3D z charakterystycznymi przetłoczeniami w kształcie litery V. Nowoczesne ogrodzenie panelowe wykonane jest z ocynkowanej stali, którą często dodatkowo zabezpiecza się przed korozją malowaniem proszkowym, dzięki czemu można je nabyć w rozmaitych wersjach kolorystycznych. Produkuje się je w różnych rozmiarach, a także z różnej grubości prętów, przy czym z reguły w panelach 3D są one cieńsze niż w prostych. Można sobie na to pozwolić, ponieważ dzięki przetłoczeniom ogrodzenie zachowuje wystarczająco dużą sztywność, aby tworzyć mocny i stabilny płot.

Jakie zalety ma nowoczesne ogrodzenie panelowe?

Nie bez powodu ogrodzenie panelowe coraz częściej wybiera się do grodzenia nie tylko terenów przemysłowych, rolniczych, czy sportowych, ale także prywatnych posesji. Ma ono wiele zalet i ogromny potencjał, dzięki którym znajduje tak szerokie zastosowanie. Nowoczesne ogrodzenie panelowe ceni się przede wszystkim za:

- lekką estetyczną konstrukcję

Ażurowa konstrukcja jest wizualnie neutralna, co umożliwia stawianie tego typu ogrodzenia w każdym miejscu, nawet w centrum miasta bez obawy, że zakłóci estetykę, czy wizualnie ograniczy przestrzeń.

- możliwość łatwego i szybkiego montażu

Dzięki temu, że montuje się gotowe panele ażurowe do słupków, używając obejm, proces stawiania ogrodzenia przebiega szybko i sprawnie. Można to zrobić nawet samodzielnie, co znacznie ograniczy koszty inwestycji. Montaż przyspiesza i obniża wydatki także fakt, że ogrodzenie nowoczesne panelowe nie wymaga ciągłych fundamentów pod całą linią ogrodzenia, a jedynie fundamenty punktowe pod słupkami. Szybki montaż i demontaż sprawia, że może ono służyć także jako ogrodzenie tymczasowe do zabezpieczania terenu budowy.

- dużą wytrzymałość i trwałość

Dzięki sztywnym stalowym prętom nowoczesne ogrodzenie panelowe jest wytrzymałe i może być dobrym zabezpieczeniem posesji na długie lata. Ocynk i malowanie proszkowe natomiast zwiększa jego odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i korozję, jak twierdzą eksperci, nawet do kilkudziesięciu lat.

- możliwość szybkiej wymiany pojedynczych paneli

Jeśli jednak jakikolwiek panel uległby jakiemuś uszkodzeniu, wystarczy go wymienić bez konieczności demontażu całości, co jest sporym ułatwieniem w porównaniu, chociażby z tradycyjną siatką.

- uniwersalność

Duży wybór rozmiarów paneli o różnorodnym zagęszczeniu oczek i grubości drutów sprawia, że nadaje się ono zarówno na wysokie ogrodzenie boiska, średniej wielkości ogrodzenie domu oraz niskie piaskownicy dla dzieci. Można z niego budować także inne obiekty, jak wiaty śmietnikowe, czy kojce dla zwierząt. Świetnie nadaje się też do łączenia z innymi typami ogrodzeń, np. z gabionami. Może występować z podmurówką betonową, ale nie jest to konieczne, jeśli teren jest równy i stabilny.

- możliwość przekształcenia w płot pełny

Gdy zapragnie się więcej prywatności ogrodzenie nowoczesne panelowe można łatwo i szybko zamienić w płot pełny dzięki taśmie ogrodzeniowej, którą przeplata się między drutami lub poprzez przysłonięcie matami. Dobrym pomysłem jest też obsianie płotu panelowego pnącą roślinnością. Na efekt kwitnącej ściany trzeba będzie jednak poczekać nieco dłużej.

- przystępna cena

Nowoczesne ogrodzenie panelowe w porównaniu z innymi typami ogrodzeń, nie wliczając w to siatki, jest tanie. Wynika to z mniejszego zużycia materiałów do jego produkcji oraz braku konieczności stawiania ciągłych fundamentów pod całą linią ogrodzenia. Dodatkowym atutem jest możliwość dokupienia taniej panelowej bramy wjazdowej i furtki.

Dlaczego jeszcze warto wybrać nowoczesne ogrodzenie panelowe?

Wszystkie wymienione powyżej zalety dają wystarczający powód, aby zdecydować się na ogrodzenie nowoczesne panelowe. Jest to zawsze dobry wybór jeżeli szuka się mocnego i emanującego minimalistyczną elegancją ogrodzenia, które można zamontować samodzielnie i szybko. Warto je wybrać także dlatego, że łatwo je szybko zdemontować i przestawić w inne miejsce. Takie sytuacje czasem się zdarzają, kiedy gmina zdecyduje się poszerzyć drogę. Wtedy mieszkańcy są zmuszeni cofnąć swoje płoty. Trudniej jest to zrobić, gdy postawi się ogrodzenie ciężkie z ciągłymi fundamentami. Nowoczesne ogrodzenie panelowe będzie też świetnym wyborem dla wszystkich niezdecydowanych, którzy nie są pewni czy wolą mieć płot pełny, czy ażurowy. Wybierając je, mogą zdecydować później i od czasu do czasu zmieniać wygląd płotu. Niektórych może zaciekawić fakt, że istnieją już panele wymienne z różnymi motywami, które w zależności od okazji można instalować, aby nadać ogrodzeniu oryginalny charakter. Przykładem mogą być panele z motywami świątecznymi, czy napisami. I chociaż nie są one jeszcze w Polsce zbyt popularne, nie ulega wątpliwości, że ten typ ogrodzenia posiada wielki potencjał i mnogość zastosowań, a do tego można je kupić w przystępnej cenie i cieszyć się dobrą jakością.

Nowoczesne ogrodzenie panelowe to zdecydowanie najbardziej uniwersalny płot i obecnie najchętniej wybierany. Można śmiało stwierdzić, że zdobywa tak dużą popularność, jak kiedyś siatka ogrodzeniowa. Efekty już widać na każdym kroku w krajobrazie miast i wsi.