Ogrodzenie oprócz funkcji zabezpieczającej posesję pełni również często rolę wizytówki domu. Powinno być estetyczne i cieszyć oczy mieszkańców, ponieważ to oni codziennie na nie patrzą, szczególnie jeśli znajduje się w pobliżu domu. Po latach nawet to najlepiej dobrane może się znudzić lub wykazuje oznaki starości i zaczyna szpecić. Najprościej byłoby wymienić je na nowe, ale nie zawsze są na to środki w budżecie. Między innymi w takich sytuacjach właśnie stosuje się maskowanie ogrodzenia.

Maskowanie ogrodzenia to uczynienie go niewidocznym w jego pierwotnej postaci przy zachowaniu jego funkcjonalnych cech zabezpieczających posesję. Najprościej rzecz ujmując, jest to przykrycie starego ogrodzenia odpowiednią osłoną, która zasłoni wszystkie jego niedoskonałości. Metodę tę stosuje się nie tylko do starych płotów, ale także tych, które są w dobrej kondycji, ale znudziły się wizualnie lub w przypadku ogrodzeń ażurowych gdy mieszkańcy zapragną więcej prywatności i postanowią zasłonić swoją działkę przed wścibskimi sąsiadami, czy przechodniami. Maskowanie ogrodzenia stosuje się również w celu celowego częściowego zacienienia działki przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Umożliwia to w niektórych godzinach w zależności od pozycji słońca wypoczynek w cieniu ogrodzenia podczas upalnego lata. Wbrew pozorom mogą korzystać na tym nawet rośliny, które również odpoczywają od nadmiaru słońca. Maskowanie ogrodzenia przydaje się także podczas jesieni i zimy jako osłona przed wiatrem, kurzem, czy tworzeniem się zamieci śnieżnych. Ogrodzenie panelowe jest tym, które można zamaskować najłatwiej i uzyskać przy tym ciekawe efekty, odbierając przy tym jedyny argument jego przeciwnikom, którzy za wadę tego ogrodzenia uznają jego ażurowość i związany z tym brak prywatności.

Maskowanie ogrodzenia panelowego – jakie są na to sposoby?

Odpowiednio zamaskowane ogrodzenie panelowe może zupełnie zmienić wygląd i przekształcić się z ażurowego w pełny płot. Można też dokonać tego tylko częściowo na określonej partii ogrodzenia, w miejscu, gdzie chce się stworzyć więcej prywatności. Możliwe jest też zacienienie bez ograniczania zupełnie widoczności. Sposobów na maskowanie ogrodzenia panelowego jest wiele. Oto niektóre z nich:

- obsadzenie roślinnością

To najbardziej naturalny sposób maskowania ogrodzenia panelowego i jeden z najbardziej efektownych. Odpowiednio dobrana roślinność jednoroczna lub wieloletnia w zależności od tego, na jak długo chce się ogrodzenie zamaskować, może nie tylko dostarczyć efektów wizualnych w postaci zielonej lub kwitnącej ściany, ale też zapachowych. Przykładowo kolorowy groszek pachnący jest jedną z roślin, które znakomicie nadają się do użycia jako sposób na maskowanie ogrodzenia. Często spotykane jako środek maskujący są też gęsto posadzone tuje. Najczęściej jednak za pomocą drzewek maskuje się ogrodzenie od jednej strony, często wewnętrznej. Na zewnątrz płot w takim wypadku będzie częściowo widoczny.

- sztuczny żywopłot

Maskowanie ogrodzenia panelowego sztucznym żywopłotem to propozycja dla tych, którzy nie chcą czekać, aż urośnie ten naturalny. Jest to szybki sposób na zyskanie więcej prywatności i można zamontować go w kilka chwil. Wykonany jest z folii PVC i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Tworzy zieloną ścianę z daleka przypominającą zupełnie naturalną roślinność. Ma tę dodatkową zaletę, że nie trzeba go przycinać i pielęgnować.

- siatki cieniujące

Stosuje się je do zacienienia ogrodzenia i ochrony roślin przed nadmierną ekspozycją na słońce. Sprzyjają też ludziom podczas upalnego lata, dając wymarzony cień. Stopień zacienienia można dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Dostępne są w różnych kolorach, co uatrakcyjnia wybór. Niektóre posiadają ciekawą i niebanalną fakturę.

- maty wiklinowe i bambusowe

Są ciekawym rozwiązaniem dla miłośników naturalnych rozwiązań. Ten sposób maskowania ogrodzenia może wyglądać niezwykle efektownie, Mocuje się je do płotu panelowego za pomocą opasek samozaciskowych lub giętkiego drutu. Ochronią przed wiatrem i kurzem oraz zapewnią dużą dozę prywatności. Zapewniają niewielki prześwit, który umożliwia delikatny ruch powietrza.

- taśmy maskujące

Zapewniają dobre maskowanie ogrodzenia. Można je przekładać między prętami w dowolny sposób. Czasem dla zwiększenia dekoracyjności łączy się kilka kolorów lub zostawia większe, lub mniejsze prześwity. Wykonane są z materiału PVC odpornego na trudne warunki atmosferyczne. Często zabezpieczone są także przed utratą koloru. Odpowiednio dobrane mogą pełnić funkcję osłonową i estetyczną.

Maskowanie ogrodzenia – który sposób jest najlepszy?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dla zwolenników natury z pewnością maskowanie ogrodzenia metodami naturalnymi będzie najlepszym wyjściem. Jeśli chcą żyć w otoczeniu roślin, obsadzenie płotu pnączami, czy żywopłotem będzie najlepszym rozwiązaniem, a jeśli ktoś jest niecierpliwy i nie chce czekać, aż naturalna osłona urośnie, dobrym sposobem będzie zakup maty bambusowej czy wiklinowej. Tym, dla których nie ma większego znaczenia to, czy płot będzie zamaskowany naturalnie, czy nie, lecz ważny jest efekt zwiększający prywatność oraz tym, którzy chcą szybkiej zmiany aranżacji swojego ogrodzenia, polecić można wszystkie te sposoby, które w jeden dzień mogą odmienić wygląd płotu. Maskowanie ogrodzenia panelowego szczególnie dobrze sprawdzi się z wykorzystaniem taśmy maskującej lub sztucznego żywopłotu.

Maskowanie ogrodzenia to ciekawy sposób na zmianę wyglądu swojego płotu. Są na to skuteczne sposoby i warto z nich korzystać. Nie wszystkie z nich nadają się jednak do maskowania każdego rodzaju ogrodzenia. Najlepiej poddaje się im ogrodzenie panelowe, które ze względu na kratkowany kształt cienkich metalowych prętów sprzyja łatwemu montażowi siatek, mat, czy taśm maskujących. Warto o tym pamiętać już na etapie wyboru samego ogrodzenia, aby wybrać takie, które zawsze można szybko odmienić w sytuacji, kiedy jego wygląd już się nieco znudzi.