Ogrodzenie posesji to jedna z ważniejszych decyzji budowlanych. Ma bowiem znaczenie dla bezpieczeństwa domowników i ochrony domu. Niestety słabej jakości ogrodzenie już nawet po kilku latach nosi oznaki czasu, a wpływ warunków atmosferycznych może prowadzić do krańca jego użytkowalności. Trzeba więc postawić sprawę jasno: albo naprawiamy stare ogrodzenie, aby wytrzymało jeszcze choć jeden sezon, albo wymieniamy ogrodzenie na nowe. Kiedy bezwzględnie powinniśmy zdemontować stare ogrodzenie i jak wybrać nowe, rozsądne rozwiązanie? Poznaj nasz poradnik! 

Kiedy zdemontować stare ogrodzenie?

Jeśli zauważymy oznaki upływającego czasu na powierzchni ogrodzenia, warto przyjrzeć się im bliżej. W zależności od rodzaju materiału, z którego ogrodzenie zostało wykonane, należy dobrze oszacować uszczerbki. Co może świadczyć o uszkodzeniu ogrodzenia?

  • zmurszałe sztachety drewniane,
  • rdza na ogrodzeniu wykonanym ze stali ocynkowanej,
  • ubytki w drewnie,
  • wygięte druty,
  • obłupany kamień, 
  • korozja biologiczna na elementach drewnianych,
  • rozszczelnione kosze gabionowe. 

Każde ogrodzenie rządzi się swoimi prawami. Stopień uszkodzenia zależy od jakości i trwałości materiału, który został użyty do jego wykonania. Zdarza się też, że tylko niektóre elementy ogrodzenia wymagają naprawy bądź wymiany, warto wówczas obejrzeć dokładnie wszystkie przęsła i słupki, które wchodzą w skład ogrodzenia. Jeśli tylko przęsła posiadają uszkodzenia, warto pozostawić słupki i wymienić jedynie elementy, które noszą ślady wpływu czynników zewnętrznych. Warto także zaimpregnować słupki i zabezpieczyć je na kolejne lata użytkowania. 

Problem powstaje jednak w momencie, kiedy ogrodzenie jest usytuowane na prefabrykowanej podmurówce. To niestety znacznie zwiększa koszty i czas naprawy konstrukcji. Należy wtedy ocenić stan zniszczeń i jeśli występują w niej pęknięcia czy uszczerbki, niestety podmurówkę też należy zdemontować i wymienić na nową. 

Nie zapominajmy także o bramkach i furtkach – to właściwie od nich należy rozpocząć demontaż. Są to elementy ruchome, jest więc ogromne prawdopodobieństwo, że to one będą najbardziej wyrobione i zniszczone. 

Stare ogrodzenie – niebezpieczeństwa 

Stare ogrodzenie może stanowić poważne przeciwskazania do dalszego użytkowania go na posesji. Przede wszystkim jest niebezpieczne dla osób przebywających na ogrodzonym terenie. W każdej chwili może się zawalić, a wystające elementy mogą kogoś poważnie zranić. Jest to szczególnie poważna sytuacja, kiedy na posesji przebywają dzieci. Stanowi to także zagrożenie dla zwierząt. Ostre elementy, ciężkie słupki, które mogą się przewrócić i osłabiona podmurówka to znak, że stare ogrodzenie nie może w takim stanie zostać na posesji ani chwili dłużej. Zniszczony płot nie jest również odpowiednią ochroną posesji przed wtargnięciem intruzów. Ponadto silniejsze podmuchy wiatru mogą stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo. Nie możemy więc zwlekać, powinniśmy jak najszybciej zabrać się za renowację lub wymianę ogrodzenia. 

Wymień stare ogrodzenie na płot panelowy

Odnowienie starego ogrodzenia wymaga wiedzy, narzędzi i dobrego impregnatu. Jeśli jednak nie posiadamy dostatecznych środków, powinniśmy wynająć profesjonalną ekipę, która zajmuje się renowacją ogrodzeń. Z pewnością w dużej mierze od jej pracy zależy dalsza żywotność twojego płotu. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na całkowitą wymianę ogrodzenia na nowe, warto zastanowić się nad rodzajem nowego płotu oraz jego funkcjonalnością. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż, powinniśmy wybrać ogrodzenie, które charakteryzuje się łatwym sposobem montażu i nie jest wymagające pod względem potrzebnych narzędzi. Jednym z najbardziej trwałych, funkcjonalnych, a jednocześnie łatwych w montażu rodzajów, jest płot panelowy. Poznaj jego wyjątkowe właściwości. 

Ogrodzenie panelowe – uniwersalność w połączeniu z wysoką jakością

Nie ma co ukrywać – zakup kolejnego ogrodzenia jest kosztownym wydatkiem. Przecież jeszcze jakiś czas temu poświęciliśmy mnóstwo czasu i pieniędzy na znalezienie tego jedynego, doskonałego ogrodzenia, które miało nam służyć przez wiele kolejnych lat. Tak się jednak nie stało. Po jakimś czasie ogrodzenie przestało cieszyć oko. Nie warto zwlekać, trzeba działać, zanim ogrodzenie całkowicie się rozsypie i przyniesie nam tylko problemy. 

Świetnym rozwiązaniem jest wybór płotu panelowego, które jest liderem w swojej dziedzinie. To rozwiązanie jest absolutnie uniwersalne, ponieważ pasuje naprawdę do każdego rodzaju posesji. Tworzy idealne tło dla roślinności, pięknie komponuje się z krajobrazem oraz stylem budynku. Można je wykorzystać również przy wyznaczaniu stref ogrodu czy ogradzaniu pojedynczych elementów, np. rabatek. 

Materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie panelowe to stal ocynkowana. Aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę przed korozją, tworzywo to zostało pomalowane proszkowo. To specjalna technologia zabezpieczająca ogrodzenie przed warunkami atmosferycznymi. 

Ogrodzenia panelowe są bardzo łatwe w montażu. Można je postawić samodzielnie. Wystarczy utwardzić w podłożu metalowe słupki i za pomocą specjalnych śrub odpornych na korozję, przymocować panele do zaczepów na słupach. Należy jednak dobrze wymierzyć odległości między słupkami, aby stworzyć spójną, stabilną konstrukcję. 

Dokładne ogrodzenie posesji zapewnia bezpieczeństwo na własnym terenie i odrobinę prywatności. Ogrodzenie panelowe jest ażurowe, dlatego dostarcza na posesji odpowiednią ilość słońca. Nie zaciemnia ogrodu, dlatego pozwala roślinom na dostateczny wzrost. Jeśli jednak chcemy osłonić się przed wzrokiem sąsiadów, wystarczy zamontować specjalne przesłony, które zapewnią nieco prywatności. 

Dzięki temu, że ogrodzenie panelowe jest także przystępne cenowo, konsumenci sięgają po to rozwiązanie coraz częściej. Stało się ono bardzo popularne, zarówno w nowoczesnych domostwach, jak również tych bardziej w stylu sielskim. To również korzystne rozwiązanie z punktu widzenia powiększania terenu, bowiem możemy w każdej chwili dokupić również pojedyncze panele ogrodzeniowe. Takie ogrodzenie jest więc uniwersalne pod wieloma względami i cieszy nie tylko oko, ale także nasz portfel.