Ogrodzenie panelowe, podobnie, jak i ogrodzenie słupkowe należą to płotów nowoczesnych, które zmieniają krajobraz polskich miast i wsi. O ile to pierwsze jest już bardzo popularne, to drugie dopiero zaczyna się stosować. Czy z czasem ma szansę zdominować popularność płotu panelowego? Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań i które wybrać lepiej? Sprawdźcie.

Ogrodzenie słupkowe – charakterystyka

Ogrodzenie słupkowe charakteryzuje się nowoczesnym designem, który doskonale komponuje się z prostymi bryłami domów jednorodzinnych, jakimi nacechowane jest współczesne budownictwo. Płot taki może być wykonany z różnych materiałów, ale najpopularniejsze to aluminium i stal, a czasem i drewno. Ogrodzenie może mieć dwojaką konstrukcję z podmurówką widoczną lub ukrytą. To ostatnie rozwiązanie przypomina zagłębione w ziemi słupy wkopane jeden obok drugiego w równej odległości. W tym pierwszym natomiast widać, że są to najczęściej gotowe przęsła, które posiadają podstawę, od której w górę pną się słupki. W obu wersjach góra nie posiada ramy. Zagęszczenie słupków, a także ich kształt i wielkość mogą być różne, dobierane stosownie do potrzeb.

Jakie wady i zalety ma ogrodzenie słupkowe?

Oto kilka najistotniejszych zalet i wad tego nowoczesnego rozwiązania:

Ogrodzenie słupkowe – zalety

- nowoczesny design,

- wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na utrudnione lub wręcz niemożliwe wspinanie się po ogrodzeniu pod warunkiem, że jest ono odpowiednio wysokie, a między słupkami występują niewielkie odległości,

- duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i korozję, jeśli jest wykonane z materiałów ocynkowanych i pomalowanych proszkowo,

- łatwy montaż gotowych przęseł,

- możliwość doboru koloru.

Ogrodzenie słupkowe – wady

- ograniczona widoczność w przypadku dużego zagęszczenia słupków,

- niski poziom bezpieczeństwa w zbyt dużym rozstawieniu słupków,

Jak widać, ogrodzenie słupkowe może mieć zarówno zalety, jak i wady, które często wynikają nie z rodzaju samej konstrukcji, ale są efektem decyzji dotyczącej gęstości rozstawienia słupków.

Ogrodzenie panelowe – charakterystyka

Ogrodzenie panelowe może być wykonane z prostych paneli 2D, które czasem nazywa się również słupkowymi, lub z cieńszych paneli 3D z charakterystycznymi przetłoczeniami w kształcie litery V. Wypełnienia paneli mają charakter kratowany, ale w odróżnieniu od siatki ogrodzeniowej, oczka posiadają kształt prostokąta o krótszych bokach poziomych i dłuższych pionowych. Wynika to z większej ilości zastosowanych w nich drutów pionowych niż poziomych. Płot panelowy może mieć podmurówkę betonową, ale nie jest ona wymagana, chyba że teren jest spadzisty, bądź stawia się je na niestabilnym gruncie.

Ogrodzenie panelowe – zalety

- minimalistyczny ażurowy design,

- szybki i prosty montaż,

- wysoka odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne,

- możliwość doboru wielkości paneli, grubości drutu i stopnia zagęszczenia oczek,

- uniwersalne zastosowanie,

- możliwość aranżacji w różnych stylach poprzez obsianie roślinnością, czy zastosowanie mat lub taśm,

- przystępna cena,

- możliwość wyboru koloru i dobrania taniej furtki i bramy panelowej.

Ogrodzenie panelowe – wady

- brak prywatności ze względu na ażurowy charakter paneli ogrodzeniowych. Można jednak temu zaradzić, przykrywając ogrodzenie roślinnością, czy matą.

Podobnie jak ogrodzenie słupkowe, także ogrodzenie panelowe może mieć pewne cechy, które przez niektórych mogą być uznane za wadę. Dla innych jednak przezierność będzie zaletą, ponieważ nie zakłóci widoku i wyeksponuje piękno domu i ogrodu. Jeśli jednak zapragnie się prywatności, można ją uzyskać tanim kosztem, inwestując w pnące rośliny, czy matę maskującą.

Ogrodzenie słupkowe a ogrodzenie panelowe – które będzie lepszym wyborem?

Ogrodzenie słupkowe pasuje do domów w stylu nowoczesnym. Natomiast płot panelowy jest bardziej uniwersalny i nadaje się do grodzenia budynków w różnych stylach. Często też jest wykorzystywany jako ogrodzenie firmy, terenów przemysłowych, czy sportowych. Może być stawiany nawet w środku miasta, ponieważ jest neutralny i nie ogranicza wizualnie przestrzeni, ani jej nie przytłacza. Trudno natomiast byłoby sobie wyobrazić ogrodzenie dużego obiektu sportowego wysokimi słupkami. Taki płot może zasłaniać widoczność i wpływać negatywnie na ogólną aranżację całego osiedla. Jeśli jednak mieszka się na uboczu, a szczególnie w pobliżu lasu, gdzie istnieje zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, płot słupkowy sprawdzi się doskonale, jeśli gęstość słupków będzie wystarczająca, aby zwierzę nie przeszło między nimi. Jeśli w okolicy spotyka się duże zwierzęta, takie jak łosie to dobrze zabezpieczy jedynie płot wysoki na około 2,5 m, którego postawienie trzeba zgłaszać w miejscowym urzędzie i można go zbudować dopiero wtedy, gdy władze nie sprzeciwią się temu. Trzeba mieć jednak świadomość, że tak wysoki płot zasłoni cały widok, który jest często wielkim atutem na terenach poza miastem. W tej roli zabezpieczającej przed zwierzętami ogrodzenie panelowe sprawdzi się również dobrze, a do tego nadal będzie można podziwiać panoramę okolicy. Za wyborem płotu panelowego będzie przemawiała też cena, która często ma duże znaczenie. Jest on tańszy niż ogrodzenie słupkowe, na które zużywa się więcej materiału. W przypadku niezdecydowania możliwy jest kompromis i połączenie obu typów ogrodzeń. Jeżeli ktoś ma nowoczesny dom i podobają mu się modne rozwiązania, które mogą dodawać posesji pewnego prestiżu, może zbudować od frontu płot słupkowy, a pozostałe strony działki ogrodzić płotem panelowym, który da się skomponować z każdym rodzajem ogrodzenia.

Porównując oba typy ogrodzeń, więcej zalet i zastosowań ma płot panelowy niż ogrodzenie słupkowe. Jest on nie tylko bardziej funkcjonalny, ale i tańszy. Docenią to z pewnością zwolennicy racjonalnego podejścia do inwestycji, dla których najważniejsze są korzyści użytkowe i niewygórowana cena niż podążanie za modą. Jeśli jednak niebanalny design ma dla kogoś duże znaczenie, a do tego uzna on, że płot słupkowy posiada właśnie te cechy, które najlepiej sprawdzą się na danym terenie, może się na niego zdecydować i najprawdopodobniej również będzie zadowolony.