Brama wjazdowa jest ważnym elementem ogrodzenia. Powinna być wystarczająco szeroka, wytrzymała, funkcjonalna i dobrze komponować się z całością. Dla wielu osób szukających oszczędności znaczenie ma także jej cena. Jedną z bardziej ekonomicznych wersji na rynku jest brama z panela ogrodzeniowego. Czym się charakteryzuje i czy warto ją kupić? Sprawdźcie.

Brama z panela ogrodzeniowego – czym się charakteryzuje?

Brama z panela ogrodzeniowego wykonana jest najczęściej z ocynkowanej i pomalowanej proszkowo stali. Przeważnie powstaje z prostych paneli 2D, które charakteryzują się większą grubością prętów, niż panele przetłaczane. Można spotkać jednak także bramy wykonane z paneli ogrodzeniowych 3D. Charakteryzują się one cieńszym prętami, ale występujące w nich przetłoczenia w kształcie litery V zapewniają panelom wystarczającą sztywność. Brama zawiera dwa panele jako wypełnienie prostej konstrukcji zbudowanej z wytrzymałych kształtowników. Producenci często dodają do niej także dodatkowe wzmocnienia stalowe, które zwiększają jej wytrzymałość. Wizualnie brama z panela ogrodzeniowego, podobnie jak i całe ogrodzenie panelowe, odznacza się prostotą kształtu i minimalistyczną elegancją. Zastosowana na terenach przemysłowych często ma kształt prostokąta. Na posesjach prywatnych spotyka się ją też w wersji zakończonej u góry łukowato. Najbardziej pasuje do ogrodzenia panelowego, ale można ją wykorzystać także do innych płotów, z którymi skomponuje się również znakomicie, np. do ogrodzenia gabionowego, czy betonowego.

Brama z panela ogrodzeniowego – rodzaje

Brama z panela ogrodzeniowego, podobnie jak inne bramy, może występować w różnych wersjach. Ze względu na sposób otwierania można wyróżnić jej następujące rodzaje:

- brama skrzydłowa otwierana ręcznie,

- brama skrzydłowa otwierana automatycznie,

- brama przesuwna ręcznie otwierana,

- automatyczna brama przesuwna.

Każda z nich ma swoje zalety i wady, które nie wynikają bynajmniej z tego, że zastosowano w nich wypełnienie panelami ogrodzeniowymi, ale z mechanizmu działania. Niektóre nadają się tylko do określonego typu działki. Przykładowo skrzydłowa brama z panela ogrodzeniowego doskonale sprawdzi się na pochyłym terenie, ale jako że musi być otwierana do wewnątrz, trzeba zarezerwować sporo miejsca na jej otwieranie. Ta w wersji automatycznej sprawdzi się z pewnością lepiej podczas deszczu, kiedy nie trzeba będzie wysiadać z samochodu, aby ją otworzyć. Zdecydowanie tańsza jednak będzie brama otwierana ręcznie. Jest to jedna z najtańszych bram na rynku. Dobrym rozwiązaniem jest również brama przesuwna, ale nie nadaje się na wąską działkę. Ogrodzenie musi mieć przynajmniej w linii ciągłej długość równą szerokości bramy, aby było wystarczająco dużo miejsca na jej przesunięcie. Brama z panela ogrodzeniowego w wersji przesuwnej, szczególnie ta w dużych rozmiarach, sprawdzi się lepiej w wersji automatycznej. Na mniejszych działkach można jednak zastosować wersję ręczną, która jest tańsza, ale trzeba liczyć się wówczas z koniecznością zastosowania siły do jej przesunięcia. Jednakże przesunięcie tego typu bramy w lżejszej wersji, gdzie wykorzystano panele 3D, z pewnością nie będzie wymagała takiego wysiłku, jak w przypadku ciężkiej bramy kutej, czy pełnej.

Brama z panela ogrodzeniowego – czy warto wybrać i dlaczego?

Wytrzymałość, trwałość, funkcjonalność i estetyka to najważniejsze cechy, którymi powinna odznaczać się brama wjazdowa. Do tego takie atuty, jak łatwość montażu, czy przystępna cena uczynią ją produktem, którego każdy nabywca mógłby sobie życzyć. Brama panelowa wszystkie te cechy posiada. Ocynkowana i pomalowana proszkowo stal, z której jest wykonana, czyni ją wytrzymałą i odporną na korozję, jak twierdzą eksperci, nawet do kilkudziesięciu lat. Produkowana jest w różnych wersjach, podobnie jak inne bramy, co pozwala na dobranie takiego wariantu, jaki w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, sprawdzi się najlepiej. Estetyka paneli ogrodzeniowych wpisuje się doskonale w nowoczesną minimalistyczną stylistykę. Brama z panela ogrodzeniowego, podobnie jak i całe ogrodzenie panelowe, jest łatwa w montażu i często tańsza od innych. Jak widać, posiada wszystkie atuty, których oczekuje współczesny nabywca, a do tego pasuje do różnych typów ogrodzeń. Można też zmienić jej wygląd, jeśli właścicielowi posesji znudzi się jej ażurowy charakter. Wystarczy wtedy zastosować odpowiednią taśmę ogrodzeniową, którą przeplata się między prętami panelowymi i brama zyskuje nowy charakter.

Brama z panela ogrodzeniowego – jaki jej rodzaj wybrać najlepiej?

Wybór odpowiedniego rodzaju bramy wjazdowej nie zawsze może zależeć od gustu przyszłego użytkownika. Czasami jest on uzależniony od wielkości i położenia działki, o czym wspomniano wcześniej. Jeśli natomiast weźmie się pod uwagę aspekt otwierania ręcznego i automatycznego, to oczywiście zależy to od zasobności portfela. Wiadomo, że brama z panela ogrodzeniowego otwierana automatycznie będzie znacznie droższa od tej, którą trzeba otworzyć siłą własnych mięśni. Jeśli jednak zależy komuś na niskim koszcie i nie ma żadnych problemów ze swoją sprawnością, ręczna opcja będzie wyborem, który pozwoli sporo zaoszczędzić. Natomiast jeśli brama z panela ogrodzeniowego jest dużych rozmiarów i zastosowana ma być w miejscu, gdzie występuje duży ruch pojazdów, np. na terenie przemysłowym, wtedy zdecydowanie poleca się tę w wersji automatycznej.

Brama z panela ogrodzeniowego może być świetnym rozwiązaniem na posesji, na której stawia się również ogrodzenie panelowe. Jej nowoczesny charakter i estetyczny wygląd pozwalają jednak zastosować ją także do innego typu ogrodzeń. Może występować w różnych wersjach, zarówno jako brama skrzydłowa, jak i przesuwna, w wariancie ręcznym lub zautomatyzowanym, co sprawia, że jest świetną alternatywą dla innych jej droższych odpowiedników. Można ją nabyć w komplecie z ogrodzeniem panelowym i furtką, ale dostępna jest także osobno w różnych rozmiarach.