Brama wjazdowa na posesję to jeden z najważniejszych jej elementów. Umożliwia nie tylko swobodny wjazd do garażu, ale również bezpieczeństwo dla wszystkich ruchomości i nieruchomości, znajdujących się na naszej działce. Jej wybór nie jest łatwy, ponieważ mamy do czynienia z kilkoma rodzajami, dostępnymi na rynku. Zwróćmy uwagę na rodzaj ogrodzenia, który obecnie przeżywa prawdziwe odrodzenie – płot panelowy. Jaka brama do ogrodzenia panelowego będzie pasowała najbardziej? Na jaki materiał powinniśmy postawić i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze? 

Ogrodzenie panelowe – jedno z najpopularniejszych rozwiązań

Ogrodzenie panelowe jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o dobór płotu na posesję. Dlaczego tak wiele osób stawia właśnie na ten rodzaj ogrodzenia? Przede wszystkim ze względu na fakt wysokiej jakości materiału – stal ocynkowana jest trwała, a przede wszystkim odporna na działanie warunków atmosferycznych. Ogrodzenie panelowe już w procesie produkcji, zostaje zabezpieczone proszkowo, co przekłada się na dodatkową warstwę ochronną. Możemy więc mieć gwarancję odporności na korozję. Zastosowanie płotu panelowego na własnej posesji sprawia, że nie musimy martwić się także o korozję biologiczną, która dotyka często m.in. ogrodzenie drewniane. Bliskość roślin w niczym ogrodzeniu panelowemu nie przeszkadza. Co więcej, ażurowość tego rozwiązania sprawia, że rośliny nie mają problemu z dostępem do promieni słonecznych, a co za tym idzie – mogą swobodnie rosnąć.

Ogrodzenie panelowe, mimo swojego delikatnego wyglądu, jest naprawdę solidnym płotem. Nie są w stanie sforsować go porywiste wiatry czy dzika zwierzyna. Doskonale chroni więc posesję przed intruzami, zapewniając bezpieczeństwo domownikom.

Płot panelowy idealnie wpisuje się w architekturę i wygląd każdej posesji, ponieważ jego wygląd jest uniwersalny i delikatny. Stosunek ceny do jakości tego rozwiązania jest imponujący. Nic dziwnego, że jego popularność wcale nie maleje. Jak poradzić sobie jednak z wizją bramy wjazdowej przy tym modelu ogrodzenia?

Jaka brama do ogrodzenia panelowego na posesji jednorodzinnej?

Nie zawsze masz do wyboru komplet – ogrodzenie panelowe wraz z dopasowaną o zestawu bramą wjazdową. Każdy producent oferuje inny wachlarz produktów, tudzież bardzo często nie są to produkty typowo dopasowane do potrzeb wszystkich Klientów. Wielu twórców ogrodzeń nie posiada w swojej ofercie bram z systemem automatycznego otwierania.

Ta kwestia jest jedną z najważniejszych, przy wyborze bramy. Jaka brama do ogrodzenia panelowego powinna znaleźć się na Twojej posesji? Przede wszystkim zastanów się, w jaki styl bramy celujesz. Oprócz tego dobierz kolorystykę i to o czym wspomnieliśmy wcześniej – rodzaj bramy. Aby jednak dokonać dobrego wyboru, musisz znać wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań, dlatego dowiedz się więcej, jakie rodzaje bram oferuje rynek.

Brama do ogrodzenia panelowego według mechanizmu otwierania

Pod względem mechanizmu otwierania wyróżniamy dwa rodzaje bram: ręczna oraz automatyczna.

Brama automatyczna oferuje wysoki komfort użytkowania każdego dnia. Nie musisz wysiadać z samochodu, żeby otworzyć wjazd na posesję. Wystarczy pilot i odpowiednia odległość od bramy, żeby mechanizm załapał sygnał. Oprócz tego brama automatyczna oferuje bezpieczeństwo. Każdy pojazd, który zbliży się do bramy i będzie chciał przez nią przejechać, wygeneruje reakcję fotokomórki, która zapali lampy ostrzegawcze. Każdy, kto będzie przebywał na terenie posesji lub w domu, zostanie poinformowany o ruchu przy bramie. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest dość wysoka cena, zdecydowanie wyższa niż za bramę otwieraną ręcznie.

Brama ręczna natomiast jest zdecydowanie tańsza, a dodatkowo mniej awaryjna. Dobrze zamontowana, posłuży wiele lat bez żadnych problemów. Jednocześnie w jej otwieranie należy włożyć znacznie większy wysiłek niż naciśnięcie przycisku na pilocie. Pamiętajmy, że dobra brama ręczna może mieć spory ciężar, dlatego jej otwieranie wcale nie będzie łatwe. Ponadto zajmie to zdecydowanie więcej czasu i energii, ponieważ musimy wysiąść z auta co najmniej 2 razy. To niestety bywa kłopotliwe. W takim razie jaka brama do ogrodzenia panelowego sprawdzi się bardziej? My zdecydowanie polecamy bramy automatyczne. Warto zapłacić nieco więcej za komfort i oszczędność czasu – wydatek będzie jednorazowy, a my każdego dnia będziemy doceniać zalety automatycznej bramy.

Brama do ogrodzenia panelowego według kierunku otwierania

To nie wszystko. Musimy bowiem zastanowić się nad kolejnym aspektem, jeśli chodzi o bramy, mianowicie czy ma być to brama skrzydłowa, czy przesuwna.

Brama skrzydłowa to klasyczna wersja wjazdu na posesję. Praktycznie każdy rodzaj bramy skrzydłowej współgra doskonale z ogrodzeniem panelowym. Jej koszt jest stosunkowo niski a montaż dość łatwy. Jednocześnie system otwierania bramy wymaga zapewnienia sporej ilości miejsca na podjeździe, co nie zawsze jest możliwe. W przypadku śniegu czy nagromadzonych pod bramą liści, możemy mieć problem z jej otwieraniem.

Brama przesuwna nie generuje takich problemów. Szyny oraz rolki, na których brama się przesuwa są skonstruowane tak, aby nic nie przeszkodziło swobodnemu ruchowi. Mechanizm pracuje wydajnie, a sama brama zaoszczędza mnóstwo miejsca. Należy jednak pamiętać, aby w miejscu, w którym znajduje się otwarta brama, zapewnić swobodną przestrzeń. Nie możemy zatem stawiać tam wystających słupków czy śmietników.  

Warto zwrócić uwagę także na dopasowanie bramy przesuwnej do stylu budynku. Obecnie najczęściej możemy spotkać bramy nowoczesne. Mimo dość minimalistycznego kierunku wzornictwa, idealnie współgrają one z ogrodzeniem panelowym, które ze względu na swoją uniwersalność, jest kompatybilny z każdym rodzajem bram.

Zatem jaka brama do ogrodzenia panelowego spełni Twoje oczekiwania? Z pewnością funkcjonalna, idealnie wkomponowana w przestrzeń, wyposażona w dobry mechanizm i dobrze zamontowana. Te wszystkie cechy spowodują, że zarówno ogrodzenie, jak i sama brama, ułatwią Ci codzienne życie.