Rodzaj ogrodzenia powinien być dobierany do potrzeb mieszkańców posesji i stylu zabudowań. Jeśli działka jest duża, nie bez znaczenia będzie cena ogrodzenia i jej stosunek do trwałości. Na rynku obecnie dzięki zastosowaniu nowych technologii dostępnych jest wiele możliwości grodzenia domów i innych obiektów. Można wybierać spośród różnych materiałów takich jak drewno, beton, metal, tworzywa sztuczne i inne. Ogrodzenie gładkie jest jedną z nowszych propozycji, która już teraz cieszy się uznaniem. Czym się charakteryzuje i kiedy się na nie zdecydować?

Z czego powstaje i czym się wyróżnia ogrodzenie gładkie?

Ogrodzenie gładkie to rodzaj płotu betonowego o nowoczesnym designie i zróżnicowanej kolorystyce. Może przybierać różnorodne formy od dużych gładkich powierzchni modułowych po obecnie bardzo modne łączone bloczki betonowe z pustaków. Pasuje do nowoczesnej architektury i sprawia wrażenie solidnej, wręcz monumentalnej konstrukcji. Może występować jako płot jednolity lub w połączeniu z innymi materiałami. Stawia się je szybko, ponieważ produkowane jest z gotowych prefabrykatów. W odróżnieniu od ogrodzenia z pustaków łupanych o niejednolitej fakturze, ogrodzenie gładkie posiada wygładzoną powierzchnię, co nadaje mu eleganckiej minimalistycznej prostoty i czyni je ponadczasowo pięknym. Uroku dodają mu często kolory od jasnych po odcienie beżu, czy szarości, aż po zupełnie ciemne. Barwa niektórych jest niejednolita, ponieważ występuje także w intensywnych melanżach, przypominając naturalny kamień.

Ogrodzenie gładkie w różnych wariantach

Ogrodzenie gładkie może występować w różnych wersjach w zależności od tego, czy zamierza się postawić płot pełny, czy nie. Najpopularniejsze to:

Ogrodzenie pełne z bloczków

Ogrodzenie pełne z gładkich bloczków betonowych będzie elegancką oprawą na dużych posesjach z nowoczesnymi budynkami. Doskonale chroni od wiatru, hałasu i zatrzymuje uliczny kurz. Przed jego postawieniem należy jednak sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy można je zbudować. Jeśli znajduje się przy drodze, może czasem zasłaniać widoczność i nie będzie to możliwe.

Ogrodzenie gładkie z przęsłami

W tym wariancie betonowe gładkie bloczki stanowią podmurówkę i słupki, a miejsca między nimi wypełnia się drewnianymi lub metalowymi przęsłami pełnymi, poziomymi, żaluzjowymi lub pionowymi. Jeśli chce się mieć w ogrodzeniu prześwity, warto wybrać ten ostatni wariant. Najmniej widok zasłonią przęsła ogrodzenia panelowego lub pionowe palisadowe. Natomiast te ułożone w pozycji poziomej zazwyczaj mają jedynie niewielkie prześwity umożliwiające ruch powietrza. Wysokość podmurówki może być różna od bardzo niskiej o wielkości jednego bloczka do wysokiej, gdzie ułożonych jest kilka bloczków jeden na drugim. Podobnie jest z szerokością słupków. Mogą być wąskie na szerokość pustaka lub szerokie, złożone z dwóch sąsiadujących bloczków.

Ogrodzenie gładkie a możliwości aranżacyjne

Gładkie bloczki betonowe dają szerokie możliwości aranżacyjne i można je dopasować do różnych stylów. Pełny mur betonowy najczęściej stosuje się do grodzenia nowoczesnych dużych domów w celu zapewnienia prywatności i jako osłonę od hałasu. Gładka powierzchnia betonowych bloczków dodaje im elegancji, a ułożenie w zwarty mur z widocznymi krawędziami każdego z nich tworzy geometryczną układankę, która znakomicie wpisuje się w styl nowoczesny. Jeśli pragnie się postawić ogrodzenie gładkie przy domu w stylu dworkowym, można ograniczyć się do podmurówki i słupków wykonanych z bloczków betonowych, a wypełnić je kutymi przęsłami. Można też, zamiast nich użyć modułów z profili metalowych, czy drucianych stalowych paneli. Warto wiedzieć, że bloczki betonowe można wykorzystać nie tylko do budowy ogrodzenia, ale także jako inne elementy architektoniczne, które będą idealnie z ogrodzeniem współgrały, takie jak donice, ławeczki, murki.

Jaki fundament pod ogrodzenie gładkie?

Każdy, kto zdecyduje się na ogrodzenie gładkie z bloczków betonowych, musi liczyć się z tym, że należy postawić pod nie fundament ciągły na całej linii ogrodzenia i na tyle głęboki, aby sięgał poniżej strefy przemarzania, która w Polsce w różnych regionach wynosi od 80 do 140 cm. Powinien mieć on szerokość nie mniejszą niż stawiany mur, a pod słupkami nawet nieco szerszą. Jak twierdzą specjaliści, tylko taki fundament zapewni betonowej konstrukcji odpowiednią stabilność i trwałość.

Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie gładkie?

Ogrodzenie gładkie z bloczków betonowych warto postawić w wersji pełnej, jeśli marzy się o prywatności i ciszy. Małą działkę może jednak przytłoczyć, więc raczej właściciele dużych posesji powinni wziąć je pod uwagę, jeśli dom nie stoi za blisko ogrodzenia i nie będzie ono zasłaniało i zacieniało okien. Płot z betonowymi gładkimi słupkami z bloczków i taką samą podmurówką, posiadający wypełnienie z przęseł wykonanych z innych materiałów, może być efektowną ozdobą posesji w różnych stylach i warto się na niego zdecydować, jeśli chce się mieć trwałe solidne ogrodzenie, które się wyróżnia spośród innych. Jeśli jednak zależy komuś na tym, żeby nie trzeba było stosować specjalnych zabiegów konserwujących, lepiej jako wypełnienia użyć modułów z ocynkowanej stali niż drewnianych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie ogrodzenie nie będzie należało do najtańszych. Jeśli więc chce się ograniczyć koszty, lepiej postawić na płot, który nie wymaga ciągłych fundamentów, zwiększających cenę całego ogrodzenia.

Ogrodzenie gładkie to ciekawa propozycja na nowoczesne i solidne zabezpieczenie swojej posesji. Jeśli lubi się beton i w ogrodzie również znajdują się wykonane z niego elementy małej architektury, płot gładki będzie znakomicie się z nimi komponował. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, czy postawić ogrodzenie pełne, czy z ażurowymi przęsłami warto dokładnie wszystko przemyśleć, mając świadomość, że płot ten zawsze będzie w zasięgu wzroku. Warto też upewnić się, czy w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma planów poszerzenia ulicy, gdyż tego rodzaju ogrodzenie trudno byłoby przestawić.