Ogrodzenie panelowe ze względu na liczne zalety cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jedyną rzeczą, która nie wszystkim się podoba, jest jego ażurowość i związany z tym brak prywatności. Okazuje się jednak, że i na to już znaleziono sposób, a jest nim wypełnienie paneli ogrodzeniowych, dzięki któremu w kilka chwil da się ażurowy płot przemienić w pełny, zyskać prywatność i zupełnie odmienić jego wygląd. Czy warto w takie rozwiązania inwestować i jakie są możliwości? Sprawdźcie.

Wypełnienie paneli ogrodzeniowych czy pełny płot?

Zaplanowanie solidnego i trwałego ogrodzenia, które dobrze zabezpieczy posesję, a mieszkańcom zapewni pożądaną dozę prywatności, wymaga podjęcia ważnej decyzji, której skutki będzie się odczuwało przez następne lata. Do wyboru jest tak wiele rodzajów ogrodzeń, że powstają dylematy, czy warto zainwestować w ażurowy płot, jeśli nie zabezpieczy on przed wiatrem, kurzem od ulicy, czy wzrokiem przechodniów i czy nie lepiej od razu postawić płot pełny. Powstają też pytania, jaki sens ma postawienie płotu panelowego i późniejsze wypełnienie paneli ogrodzeniowych, jeśli można od razu postawić nieprzezierne ogrodzenie betonowe, czy drewniane? Przy rozstrzyganiu tego rodzaju dylematów warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań, które pomogą rozwiać wątpliwości, takich jak:

- Czy działka, na której ma powstać płot, jest wystarczająco duża, a ogrodzenie będzie na tyle oddalone od domu, że pełny płot jej nie przytłoczy, nie zacieni i nie ograniczy doświetlenia wnętrza?

- Czy ten sam widok płotu pełnego przez kolejne lata jest tym, czego się oczekuje?

- Czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma przeciwwskazań do postawienia stałego płotu pełnego?

Jeśli na jakiekolwiek z tych pytań nie padnie jednoznaczna i zdecydowana odpowiedź twierdząca, z pewnością warto zdecydować się na płot panelowy ażurowy i potem w miarę potrzeby dokupić wypełnienie do paneli ogrodzeniowych, które łatwo i szybko przemienią go w całości lub we fragmentach w płot pełny. Wybór takiego rozwiązania da większe poczucie komfortu osobom, które mają wątpliwości i nie są do końca przekonane, czy rzeczywiście pełny płot zaspokoi ich potrzeby.

Wypełnienie paneli ogrodzeniowych – jakie są możliwości?

Ogrodzenie panelowe ze względu na swą geometryczną budowę stwarza możliwości łatwego i estetycznego wypełnienia paneli ogrodzeniowych. Powstaje coraz więcej różnego rodzaju przesłon, które zapewniają prywatność i idealnie pasują do płotu panelowego. Oto niektóre z nich:

- taśmy ogrodzeniowe

Umożliwiają bardzo szybką przemianę płotu ażurowego w pełny. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na ich szerokość, która powinna być dostosowana do szerokości luki między dwoma prętami. Taśmę przetyka się na różne sposoby przez pręty ogrodzenia. Inne efekty wizualne daje szeroka prowadzona w poprzek ogrodzenia, a inne wąska, którą uzupełnia się oczka z góry na dół. Można zdecydować się przy zakupie na jeden kolor taśmy, ale można również połączyć dwa kolory lub więcej, tworząc różnokolorową przesłonę. Zawsze jednak trzeba wziąć pod uwagę to, aby wizualnie dobrze skomponowała się z otoczeniem. Tego rodzaju wypełnienie do paneli ogrodzeniowych można polecić wszystkim, którzy szukają taniego i szybkiego sposobu na zapewnienie prywatności.

- przesłony drewniane lub drewnopodobne

Na rynku pojawiają się dostosowane do ogrodzenia panelowego przesłony z drewnianych listewek, które po zainstalowaniu tworzą solidnie prezentującą się konstrukcję, wyglądem przypominającą drewniany płot w stalowej oprawie. Taki rodzaj przesłony zapewni prywatność i spodoba się z pewnością wszystkim miłośnikom drewna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że drewniane elementy będą wymagały okresowej impregnacji. Alternatywą dla nich mogą być listwy wykonane z drewna polimerowego, które wyglądają jak naturalne, ale nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Takie wypełnienie paneli ogrodzeniowych zaprezentuje się elegancko, a do tego w szybki i łatwy sposób można je zamontować, ponieważ zostały wyprodukowane specjalnie do tego celu. Dostępne są w zestawach, a każdy z nich zawiera taką ilość listewek, która przesłoni jeden panel.

- roślinność

Pnące rośliny, czy to kwitnące, czy zielone mogą stanowić naturalne wypełnienie paneli ogrodzeniowych. Po posadzeniu na efekty przyjdzie jednak nieco poczekać. Najszybciej płot panelowy wypełnią rośliny jednoroczne, ale będzie to ozdoba i przesłona tylko na jeden sezon. Na inne trzeba będzie poczekać dłużej. A jeżeli ktoś nie chce czekać, lecz od razu chciałby cieszyć się zieloną przesłoną, może kupić sztuczny żywopłot, który doskonale imituje ten prawdziwy i ma tę zaletę, że nie trzeba go przycinać.

- maty ogrodzeniowe

Chociaż maty ogrodzeniowej nie można traktować jako typowe wypełnienie do paneli ogrodzeniowych, ponieważ pasuje także do wielu innych rodzajów płotu, świetnie sprawdzi się też na płocie panelowym. Nie będzie jednak wypełnieniem paneli, a jedynie ich zewnętrznym okryciem. Jako przesłona zapewniająca prywatność sprawdzi się znakomicie.

Jakie wypełnienie paneli ogrodzeniowych warto wybrać?

Każdy, kto zdecyduje się na ogrodzenie panelowe i zechce w całości, bądź też częściowo zamienić je w płot pełny, ma sporo możliwości. Z reguły wypełnienie paneli ogrodzeniowych nie jest drogie i można je co jakiś czas zmieniać na inne. Wybór rodzaju wypełnienia zależy od tego, jak szybko chce się ogrodzenie przykryć. Jeśli ktoś nie ma cierpliwości, aby czekać na to, żeby urosły rośliny, które mogą wypełnić płot w sposób naturalny, zapewniając tym samym unikalną i atrakcyjną ochronę przed wiatrem, kurzem, czy wzrokiem sąsiadów, może wybrać taśmę ogrodzeniową czy maty, które założy w jeden dzień. A jeżeli komuś zależy na eleganckim wyglądzie płotu i może zapłacić nieco więcej, dopasowane do ogrodzenia panelowego przesłony drewniane czy będące imitacją drewna mogą być dobrym wyborem.

Wypełnienie do paneli ogrodzeniowych powstało na życzenie tych, którzy chcieli ze względu na szybki montaż i liczne zalety zainwestować w płot panelowy, ale przeszkadzała im w nim duża przezierność. Mając takie możliwości zamiany w łatwy i szybki sposób ażurowego płotu w pełny, nie ma sensu inwestować w ciężkie ogrodzenie pełne, które pochłonie więcej nakładów i będzie z nim kłopot, jeśli szybko się znudzi, a właściciele posesji zapragną więcej przestrzeni.